Minister obrany Galko odpočúvanie novinárov nevyvrátil

SPRÁVY
4 /

Ku kauza odpočúvania novinárov denníka Pravdy a riaditeľa TA3 sa konečne oficiálne vyjadril minister obrany Ľubomír Galko, ktorý zodpovedá za činnosť Vojenského obranného spravodajstvo (VOS). Na pondelkovom popoludňajšom brífingu inkriminované odpočúvanie nevyvrátil a odmietol odpovedať na otázky novinárov.

Slovensko SR Politika Parlament Zasadnutie PrvéGalko v zásade tvrdí, že kauza odpočúvanie rozpútaná denníkmi Pravda a Nový Čas je odplatou za to, že na ministerstve obrany tvrdo bojuje proti korupcii. Odmietol zodpovednosť za odpočúvanie dotknutých novinárov. Pozornosť sa snažil obrátiť na kauzy uplynulých dní, ako nákup vojenských nákladných vozidiel a sanitiek. Akoby chcel naznačiť, že kauza údajného odpočúvania je pokračovaním snáh bližšie nešpecifikovaných vplyvných ľudí, ktorým „stúpol na otlak“.

Naznačujú to jeho slová: „Za 17 mesiacov som odstavil od koryta veľa firiem, za ktorými stoja vplyvní ľudia. Išlo o veľký biznis, z ktorého mali tiecť provízie. Pred niekoľkými dňami sme podali trestné oznámenie v kauze Mokys. Hneď potom redakcie dostali anonymný tip na nákup vojenských vozidiel, sanitiek. Následne vychádzajú články o odpočúvaní novinárov. A ja sa pýtam, to nikomu nie je podozrivé?“

Potom vysvetľoval postup pri vykonávaní odpočúvania. Vojenská rozviedka ho podľa ministra nerobí. „Každé odpočúvanie VOS sa koná až po odobrení sudcom a v spolupráci s políciou, takto legálne. A to je pre mňa rozhodujúce. Chcem odkázať všetkým, čo si myslia, že stoja nad zákonom, že takéto politické hry na mňa neplatia,“ povedal vo svojom vystúpení.

Na záver vyhlásil, že sa rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, ako aj neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.
Minister Galko dôveruje orgánom činným v trestnom konaní a obrátil sa aj na parlamentný výbor na kontrolu činnosti VOS, aby túto vec vyšetril. To si želá aj premiérka Iveta Radičová.

Z oficiálneho vyjadrenia slovenského ministra obrany sa dá vytušiť, že podľa všetkého VOS odpočúvanie novinárov vykonávala s odobrením sudcu. Otvorenou a zásadnou otázkou zostáva, prečo sa novinári z Pravdy a riaditeľ TA3 stali vo vlastnom štáte predmetom záujmu vojenskej rozviedky a na základe akých podkladov VOS povolil odpočúvanie sudca? Malo to byť preto, že ich médiá kriticky informovali o kauzách na ministerstve obrany a takto sa niekto chce dostať k ich informačným zdrojom?

V každom prípade je signifikantné, že miesto toho, aby sa zodpovedný minister ospravedlnil novinárom za to, že jeho VOS dalo odpočúvať ich kolegov (čo nepriamo vyplýva z jeho oficiálneho verejného vystúpenia), tak ho zaujíma iba to, kto stojí za únikom informácií z VOS.

Nechceme prejudikovať závery nasledujúceho vyšetrovania, ale tento škandál vyplavil na povrch niečo, čo veľmi smrdí a týka sa útoku štátnej moci na nezávislých novinárov. A ako je známe aj v našich končinách, každá ryba smrdí od hlavy…

Zdroj: bystricoviny.sk