Banská Bystrica bude mať protikorupčnú stratégiu

SPRÁVY
6 /

Nezávislá organizácia Transparency International Slovenslo (TIS) vlani vyhodnotila mesto Banská Bystrica ako druhé najotvorenejšie voči občanom na Slovensku. TIS chce pre naše mesto v tomto roku pripraviť projekt protikorupčnej stratégie. Malo by sa tak stať z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu.

msuSpoluprácu s Transparency International už dávnejšie avizoval primátor mesta Peter Gogola. Ide o audit a prípravu vybraných protikorupčných opatrení. Projekt vypracovania protikorupčnej stratégie, ktorý Banskej Bystrici ponúklo TIS, je zameraný na zvyšovanie transparentnosti a eliminácie či odstránenia priestoru pre vznik korupcie v kľúčových politikách mesta.

Spomenutá aktivita je súčasťou cezhraničného projektu TI Slovensko a TI Maďarsko s názvom „Budovanie sietí pre zvýšenie kapacít na posilnenie udržateľnosti transparentných miestnych samospráv na Slovensku a v Maďarsku“ v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.
Hlavným cieľom tohto projektu je posilnenie kapacít prehľadného a transparentného riadenia a rozhodovania v miestnych samosprávach na Slovensku a v Maďarsku ako základne pre znižovanie korupcie na danej úrovni verejného riadenia miestnych samospráv. Projekt sa uskutoční na náklady donora, ktorým je Európska únia – Európsky fond regionálneho rozvoja.

Riaditeľ TIS Gabriela Šípoša k tomu povedal: „Projekt vypracovania protikorupčnej stratégie pozostáva z troch fáz. Použijúc medicínsku terminológiu jednotlivé fázy projektu možno označiť ako stanovenie diagnózy-rozsahu priestoru pre korupciu, naordinovanie liekov-protikorupčných opatrení a pomoc pri samotnej liečbe -zavádzaní protikorupčných opatrení.

Spolupráca mesta Banská Bystrica a TIS na projekte by mala vrcholiť na jeseň tohto roka. Záverečná fáza zavádzania navrhovaných protikorupčných opatrení sa udeje s účasťou expertov TIS.

Je zaujímavé, že k takémuto projektu pristupuje Banská Bystrica potom, čo TIS vyhodnotila komunikáciu mesta s občanmi a existujúce antikorupčné opatrenia v meste pod Urpínom za rok 2009 lepšie, ako napríklad mesto Martin, pre ktoré TIS vypracovala podobný projekt predtým. Pravdou však je, že vždy je čo zlepšovať a ani Banská Bystrica nemôže zaspať na vavrínoch. Otázkou zostáva, či pri avizovanom šetrení finančných prostriedkov samospráv sú podobné antikorupčné projekty tými najdôležitejším, čo naše mesto po zmene vedenia a v danej ekonomickej situácii potrebuje.

Pokiaľ to však bude z prostriedkov EÚ, tak v poriadku. Inak by sa totiž dalo opýtať, či nechceme byť v novom hodnotení TIS prví za každú cenu…

Zdroj: Bystricoviny.sk; Mesto BB