Bystrica štartuje rok s najnižším dlhom v K8

Uncategorized
0 /

Štart slovenských krajských miest do nového roka 2011, ktoré sú združené v K8, je poznačený zložitou ekonomickou situáciou.

euroNoví primátori a poslanci musia riešiť aj vysokú mieru zadlženia, niektorí mestá nemajú v januári na výplaty svojich zamestnancov. Takto začínali v Košiciach a Trenčíne, Bratislava kvôli vysokému dlhu prekračujúcemu zákonnú hranicu 60% bežných príjmov v ročnom rozpočte nemôže čerpať žiadne nové úvery. Najnovšie zverejnené informácie hovoria o aktuálnom stave miery zadlženia krajských miest za rok 2010 (okrem Žiliny a Košíc), čo sleduje nezávislá organizácia INEKO:

tabulka-dlh

Z týchto údajov vyplýva, že mesto pod Urpínom je z krajských miest v relatívne dobrej ekonomickej kondícii, aj keď sa v uplynulom roku nevyhlo problémom s vážnym prepadom podielových daní, ktoré znamenali zníženie bežného príjmu ročného rozpočtu cca o 2 milióny eur. Hospodárska kríza ešte doznieva, čo znamená, že k ekonomickému zotaveniu slovenských miest dochádza iba pozvoľna.

To kladie na nových primátorov a poslancov samospráv veľkú zodpovednosť pri hospodárení svojich miest. Týka sa to aj mesta Banská Bystrica, ktoré čaká schválenie rozpočtu na rok 2011. Jeho príjmová a výdavková časť by sa mala pohybovať okolo 40 miliónov eur. Zatiaľ platí rozpočtové provizórium, podľa ktorého môže mesto mesačne čerpať výdavky vo výške 1/12 z minuloročného rozpočtu.

V každom prípade je potešiteľné, že miera zadlženia Banskej Bystrice je na začiatku nového volebného obdobia oproti iným krajským mestám pomerne nízka, čo vytvára možnosť preklenúť prípadné výpadky v tohoročnom rozpočte alebo finančne kryť nové investície mesta z úverových zdrojov. Samozrejme v rozumnej miere.

Na druhej strane sa nepotvrdili kuvičie hlasy pred novembrovými komunálnymi voľbami, ktoré hovorili o údajnom katastrofálnom stave hospodárenia a zadlženia mesta, ktoré sa malo ukázať po voľbách. Našťastie žiadna katastrofa nenastala. Miera zadlženia mesta Banská Bystrica vo volebnom roku stúpla medziročne iba o necelé tri percentá a pohybuje sa stále hlboko pod zákonným 60-percentným limitom.

Zároveň to však znamená, že šetrenie nákladov s efektívnym a transparentným hospodárením mesta zostáva aktuálnou témou dňa.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)