Banskobystrická očná klinika na jednotku!

SPRÁVY
1 /

II. očná klinika SZU v Rooseveltovej nemocnici patrí medzi špičkové zdravotnícke zariadenia nieln na Slovensku. Za viac ako 31 rokov tu pri operácii sivého zákalu implantovali 30 tisíc umelých vnútroočných šošoviek.

foto-mKým v roku 1979, kedy tu pacientovi implantovali prvú umelú vnútroočnú šošovku a za rok absolvovali tri operácie, vlani to bolo už 1300. Vtedy stál pri zrode tejto špičkovej kliniky prof. Milan Izák. Ako povedal, dnes sú schopní pomôcť aj malým pacientom. Kým na začiatku mal rez 12 milimetrov, dnes je to už len 2,4 mm a postupom času s ešte modernejšími prístrojmi sa to zmenší na minimum.

Dnes vedie kliniku prednostka MUDr. Mária Molnárová. Jej tímu sa podaril ojedinelý operačný zákrok, keď šošovku implantovali iba dvojročnému Jakubkovi. Ten zdedil obojstranný sivý zákal po matke. „Ak sa dieťa narodí so sivým zákalom, oko nedostáva dostatok svetelných impulzov, a to spôsobuje ťažkú poruchu vývoja zraku. Podľa intenzity zákalu môže vzniknúť stredná až ťažká tupozrakosť alebo dieťa prakticky oslepne,“ povedala po zákroku doktorka Molnárová. Malý Jakubko by už mal byť v poriadku.

Toto ochorenie sa u nás nevyskytuje u detí často. Jeho príčinou býva dedičnosť, úrazy alebo ochorenia matky v tehotenstve. Aby k nej nedochádzalo resp. aby sa včas diagnostikovala a neprišlo k ťažkej poruche zraku, robí sa screenig vrodeného sivého zákalu už u malých detí. V Rooseveltovej nemocnici dokážu ročne pomôcť až 50 deťom s touto diagnózou.

Prednostka MUDr. Mária Molnárová nám priblížila náročnú prácu na II. očnej klinike RN takto: „Na našej očnej klinike vykonávame kompletnú diagnostickú a liečebnú starostlivosť pri všetkých ochoreniach oka. Prácu máme rozdelenú po jednotlivých úsekoch alebo pododboroch. Napríklad rámci chirurgie sivého zákalu používame najmodernejšiu operačnú techniku, inštrumentárium a všetky typy umelých vnútroočných šošoviek. V rámci refrakčnej chirurgie je to hlavne riešenie ťažkej krátkozrakosti a ďalekozrakosti implantáciou refrakčných umelých vnútroočných šošoviek,, pri zmenách zakrivenia rohovky nové metódy – cross linking (spevňovanie rohovky) a vyrovnávanie zakrivenia rohovky implantáciou rohovkových implantátov – tzv. intacsov alebo keraringov.

U nás vykonáva kompletná chirurgia sietnice a zadného segmentu oka, či sa už jedná o rôzne typy odlúpenia sietnice, zakrvácanie sklovca rôznej príčiny alebo rekonštrukčnú chirurgiu po ťažkých úrazoch. Sme jedno z prvých pracovísk na Slovensku, ktoré poskytuje kompletnú diagnostiku a liečbu vlhkej formy vekom podmienenej degenerácie makuly ( žltej škvrny ), čim sa dá u 90 – 95 % pacientov zabrániť vzniku praktickej slepoty. Používame fotodynamickú liečbu, ale hlavnej liečbu s antirastovými faktormi, liekmi, ktoré sa aplikujú priamo dovnútra oka. V rámci liečby zeleného zákalu okrem kompletnej liečbu kvapkami vykonávame ako jediné pracovisko na Slovensku všetky druhy perforujúcich i neperforujúch protiglaukómových operácií (operácií na zníženie vnútroočného tlaku, aby nedošlo k odumretiu zrakového nervu) bez, alebo s rôznymi drenážnymi implantátmi.“
Banskú Bystricu ctí, že v Rooseveltovej nemocnici pracujú takí špičkoví lekári, ako na očnej klinike. Ešte keby do zdravotníctva tiekli také peniaze, aby špičkové výkony lekárov boli aj náležite zaplatené.

Zdroj: Bystricoviny.sk