Od soboty 1. júna 2025 vstupujú do platnosti nové cestovné poriadky regionálnej (prímestskej) autobusovej dopravy v Banskobystrickom kraji. Zmeny sú výsledkom širokej spolupráce medzi samosprávami, cestujúcou verejnosťou a spoločnosťou Organizátor IDS BBSK, a. s.
Predseda predstavenstva spoločnosti Ing. Radoslav Vavruš hovorí:
„Do 4. apríla 2025 sme prostredníctvom oficiálneho online formulára na webovej stránke IDS BBSK prijímali podnety od obcí aj občanov Banskobystrického samosprávneho kraja. Mnohé z týchto návrhov boli vyhodnotené ako opodstatnené a následne zapracované do nových cestovných poriadkov. Výsledkom sú konkrétne zlepšenia na 64 regionálnych autobusových linkách v rámci kraja.“

Zľava Ondrej Lunter a Radoslav Vavruš
FESTBUSY na festivaly
Ani v tomto roku nebudú chýbať tzv. FESTBUSY – špeciálne posilové autobusové spoje počas veľkých kultúrnych podujatí v regióne. Zabezpečia pohodlnú dopravu na festivaly:
- Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe (27.–29. 6.)
- KlenovskáRontouka v Klenovci (28.–30. 6.)
- Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve (10.–13. 7.)
- Novohradský festival v Lučenci (23.–27. 7.)
- Hontianska paráda v Hrušove (22.–23. 8.)
- Kremnické GAGY v Kremnici (28.–31. 8.)
- Dni sv. Huberta vo Sv. Antone (30.–31. 8.)
Najvýznamnejšie zmeny v pravidelnej doprave:
- Nový víkendový spoj na Pršiansku Terasu a Horné Pršany
- Posilnenie spojenia Revúcej a Brezna s Banskou Bystricou – pravidelné taktové spoje v pracovných dňoch:
- Nové spoje z Revúcej smerom do Brezna o 7:48, 9:48, 11:48 a 16:48 s nadväznosťou na spoje do Banskej Bystrice (čakacia doba do 30 minút).
- Nové spoje z Brezna do Revúcej o 06:00, 08:20, 12:20, 15:20 – prípoje od Banskej Bystrice (prestupný čas do 15 minút)
- Obnovenie víkendových vnútroobecných spojov v Novej Bani – na základe požiadavky mesta
- Časové úpravy vybraných spojov – na základe individuálnych podnetov verejnosti.
„Zohľadnili sme množstvo konkrétnych požiadaviek na zmenu cestovných poriadkov regionálnej (prímestskej) autobusovej dopravy, ktoré napomôžu cestujúcim k lepšej dostupnosti do práce, škôl, ako aj k prestupom na ďalšie spoje. Každú zmenu však musíme posudzovať v kontexte celkového dopravného plánu – aby nevznikli problémy inde. Hľadáme rovnováhu medzi individuálnymi želaniami, funkčnosťou celého dopravného systému v Banskobystrickom kraji a záujmom väčšiny cestujúcich. Žiaľ, nie je možné vyjsť v ústrety úplne každému,“
vysvetľuje Ing. Martin Praženica, vedúci útvaru dopravnej a tarifnej integrácie IDS BBSK.
Príklady zmien zapracovaných na základe podnetov občanov
- Predĺženie vybraných spojov linky 060610 do obce Povrazník
- Úprava na linke 060103 – spoj 59 bude premávať vždy zo zastávky Zvolen, AS o 20:25 do Krupiny
- Pridané zastavovanie na zastávke Zvolen, STRABAG na linke 060101, spoje 24 (XNZ10) a 20 (X/NZ11)
- Časový posun na linke 060675, spoj 4 (X/NZ10): odchod posunutý z 6:35 na 6:30 – umožní prestup v Banskej Štiavnici (zastávka Pod Kalváriou) na spoj 060115/101 do Zvolena
- Úprava na linke 060185:
- spoj 36: posun z 16:10 na 16:25 – vznikne prestup z linky 060190, spoj 24
- spoj 45 (X): posun z 16:47 na 17:00
- Niektoré spoje na linkách 060473 a 060170 budú zachádzať do Podrečian:
- linka 060473, spoj 4/6+
- linka 060170, spoj 30/6+
- Na základe podnetov cestujúcich bude na linke 060226, spoj 128, pridaná poznámka o čakaní na vlak Os 7513 zo smeru Vrútky – max. 10 minút
- Časový posun na linke 060204, spoj 22: z 6:30 na 6:25 – vznikne prestup v Žiari nad Hronom na linku 060203 smer Lovča/Hliník nad Hronom
Zmeny cestovných poriadkov regionálnej autobusovej dopravy reflektujú dlhodobú snahu o zvyšovanie kvality a dostupnosti verejnej dopravy v celom Banskobystrickom kraji.
Nové cestovné poriadky, platné od 1. júna 2025, nájdu cestujúci na webovej stránke IDS BBSK: https://idsbbsk.sk/cestovne-poriadky. Dostupné sú aj na stránke www.cp.sk – stačí si pri vyhľadávaní spoja nastaviť júnový dátum odchodu alebo príchodu svojho regionálneho (prímestského) autobusu.
Zdroj: Adriána Kožiaková, Foto: ilustračné