Mesiac máj v znamení sviatku muzejníkov: Pozvánka do Literárneho a hudobného múzea

KULTÚRA
0 /

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum (LHM) pozýva návštevníkov na svoje májové podujatia. Návštevníci si okrem prehliadky expozícií môžu vybrať z ponuky literárnych, hudobných a multižánrových podujatí.

SVIATOK MÚZEÍ A MÚZEJNÍKOV

18. máj je od roku 1977 Medzinárodným dňom múzeí.

„Múzeá sú dôležitou zložkou pri kultúrnej výmene, obohacovaní kultúr a vývoji vzájomného porozumenia, spolupráce a mieru medzi ľuďmi.“

Zdroj: Etický kódex múzeí ICOM

„Význam múzeí pre spoločnosť sa rozšíril z profesionálneho cez vzdelávací až po ich úlohy pri využívaní voľného času, turistiky a propagácii kultúrnej identity.“

Zdroj: Etický kódex múzeí ICOM

Bábkarský salón

Bábkarský salón

Z HISTÓRIE MEDZINÁRODNÉHO DŇA MÚZEÍ

Rozhodnutie o Medzinárodnom dni múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.

Z toho istého cieľa, vychádzajúc z tradícií a skúsenosti Medzinárodného dňa múzeí, vychádzala aj francúzska iniciatíva pri iniciovaní podujatia Noci múzeí a galérií.

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ

Je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Prvý ročník podujatia prebehol v roku 1997 v Berlíne, potom v Česku v roku 2004 v Prahe, a výrazný ohlas medzi návštevníkmi zapríčinil rozšírenie tohto podujatia aj do ďalších miest v Česku.Noc múzeí a galérií sa koná aj na Slovensku.

Ľudové hudobné nástroje na Slovensku

Ľudové hudobné nástroje na Slovensku

Význam podujatia

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti.

Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.

Tohoročná Noc múzeí a galérií sa uskutoční v sobotu 17. mája 2025. V tento deň otvorí  svoje brány a expozície množstvo slovenských múzeí a galérií.

Hudobný svet vzdialených kultúr

Hudobný svet vzdialených kultúr

LHM vsadilo na podujatia, ktoré v prvom rade korešpondujú s umeleckou špecializáciou múzea. Ponúkne prehliadky svojich múzejných expozícií:

Múzeum – domov múz

Ľudové hudobné nástroje na Slovensku

Bábkarský salón

Výstava Hudobný svet vzdialených kultúr

Verejnosti budú expozície LHM sprístupnené od 16:00 do 23:00 hod. Pre malých návštevníkov a rodiny s deťmi sú pripravené tvorivé výtvarné workshopy s múzejnou animátorkouod 16:00 do 20:00 hod.

O 16:00 hod. sa osobnosti literatúry, hudby a divadla, ktoré múzeum dlhoročne dokumentuje, predstavia prostredníctvom prezentácie knihy redaktorky Kataríny Kovačechovej: Keď zvony zvonia nad krajinou.

Scenáristka a moderátorka podujatia Soňa Šóky vybrala osobnosti, s ktorými malo múzeumčulé a vrúcne kontakty a ktoré sú bohato zdokumentované v zbierkovom fonde múzea.

Budú to osobnosti: Tibor Andrašovan, Svetozár Stračina, Mikuláš Kováč, manželia Dušovci, Juraj Sarvaš, Jozef Šebo, obce Tajov, Horná lehota, Horná Mičiná, ktoré sú bohaté na pamätihodnosti a najmä literárne tradície. Na osobnosti budú spomínať viacerí vzácni hostia, podujatie bude doplnené umeleckým programom.

V programe sa predstavia literárna historička Jana Borguľová, autorka a literátka Slavomíra Očenášová – Štrbová, speváčka a herečka Svetlana Hank Sarvašová,  bábkoherec a  folklorista Pavol Hadač a iní.

 

O 20:00 hod. vystúpi Univerzitný folklórny súbor Mladosť pod umeleckým vedením choreografa Mgr. art. Martina Urbana, PhD.

Zaujímavosťou bude aj vyhodnotenie hlasovacej súťaže múzea pre  návštevnícku verejnosť „Hlasuj za najkrajší jarný exponát“, ktorú múzeum vyhodnotí práve počas Noci múzeí a galérií. Traja vylosovaní návštevníci získajú vecné ceny a hodnotné publikácie, ktoré venovali banskobystrickí autori.

20. mája 2025 múzeum pripravilo ďalšie umelecké podujatie v spolupráci s partnermi.

Podujatie pod názvom Hron plynie do Dunaja ponúkne prezentáciu zborníka ukrajinských prekladov klasickej modernej slovenskej poézie. Súčasťou podujatia bude bohatý umelecký program: výstava, ukrajinského klubu Aksamitovyj vik, vystúpenie Ľudového amatérskeho vokálneho súboru Maľva, Daria Abramenko – spev, Jozef Mak – spev, Miroslav Pazdera – gitara a iní.

„Múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme. Srdečne vás pozývame, sledujte naše aktivity na sociálnej sieti, kde nájdete vždy aktuálne informácie o podujatiach i o dianí v múzeu,“

pozýva vedúca Literárneho a hudobného múzea  Mgr. Soňa Šóky, PhD.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ŠVK a ilustračné