Základnú školu na Magurskej poslanci zrušili

SPRÁVY
0 /

Poslanci Mestského zastupiteľstva v tajnom hlasovaní rozhodli o vyradení Základnej školy Magurská 16 zo siete základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica.
BANSKÁ BYSTRICA: Mesto požiada ministerstvo o vyradenie ZŠ zo siete škôl
Banská Bystrica 26. mája (TASR) – Banskobystrický magistrát požiada Ministerstvo školstva SR o vyradenie Základnej školy (ZŠ) Magurská 16 zo siete základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica. Rozhodli o tom poslanci mesta na dnešnom rokovaní zastupiteľstva.

Vyradenie školy je jedným z racionalizačných opatrení, ktorými odbor školstva, kultúry a športu banskobystrického mestského úradu zníži objem finančných prostriedkov na financovanie ZŠ. Po spomínanom vyradení tejto školy ostane v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta 14 ZŠ, z ktorých 13 má právnu subjektivitu. Okrem nich sú v meste ešte štyri súkromné a jedna cirkevná ZŠ. Tak mestské, ako aj cirkevnú a súkromné školy navštevujú nielen deti z Banskej Bystrice, ale aj z okolitých dedín, ktoré rodičia zapísali do banskobystrických škôl.

Proti vyradeniu ZŠ Magurská boli opoziční poslanci. Podobne ako zástupcovia rodičov a zamestnancov školy tvrdili, že jej vyradenie by bolo chybným krokom. Pripustili, že racionalizácia ZŠ v Banskej Bystrici je aj v dôsledku ich ekonomickej situácie nevyhnutná. Požadovali, aby sa najprv spracovala a schválila koncepcia školstva v zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je mesto Banská Bystrica, a aby až potom sa prijali racionalizačné opatrenia. Väčšina poslancov však usúdila, že by to bolo len odďaľovanie problému, preto so zrušením spomínanej školy súhlasili.

O tom, ktorú školu v budúcom školskom roku žiaci zo ZŠ Magurská budú navštevovať, rozhodnú ich rodičia. Časť zamestnancov pravdepodobne prejde do škôl, do ktorých prestúpia terajší žiaci z vyradenej školy. Prípadné prepúšťanie pedagógov a ďalších zamestnancov rieši podľa Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy zamestnávateľ, v škole s právnou subjektivitou jej riaditeľ. O tom, ako sa využije areál a objekty ZŠ Magurská, mesto zatiaľ nerozhodlo.

Racionalizácia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je nevyhnutná. Je to dôsledok nielen svetovej hospodárskej krízy, ale aj nepriaznivého demografického vývoja. Prejavuje sa úbytkom obyvateľov mesta, ktorých stále ubúda, ale najmä klesajúcim počtom najmladšej populácie, detí a mládeže do 19 rokov.

V školskom roku 2000/01 navštevovalo banskobystrické ZŠ 9638 žiakov. Ich počet sa neustále znižoval a v tomto školskom roku ich navštevuje už len 5738 školákov. Celkový pokles počtu žiakov, o 3900, v školskom systéme mesta za spomínané obdobie dosiahol až 40,5 percenta. V ZŠ Magurská sa ich počet znížil zo 625 na 185 žiakov, teda o 70,4 percenta. Jedinou banskobystrickou „mestskou“ ZŠ, v ktorej sa počet žiakov neznížil, ale zvýšil o 21,1 percenta, a to zo 673 na 815 deti, je ZŠ Spojová.

V podobnej situácii ako ZŠ Magurská sú aj ZŠ Bakossova 5, Okružná 2 a ďalšie školy. Nie je vylúčené, že ich zriaďovateľ so súhlasom zastupiteľstva požiada ministerstvo aj o vyradenie týchto školských zariadení zo siete škôl.

Zdroj: www.bystricoviny.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Foto: zsmagurskabb.edu.sk