Zima sa síce ešte neskončila, no každým dňom sme bližšie k vytúženej jari, ktorá prináša oveľa viac slnka, dlhších dní a optimizmu. Aj záhradkári sa môžu postupne preberať zo zimného spánku a pripravovať sa na opäť na to, čomu radi venujú svoj čas a úsilie.
Práve v zime, keď nám počasie nedovoľuje tráviť toľko času vonku, ešte viac oceníme to, čo môžeme robiť doma na záhrade. Nie je to len o tom, čo tam vypestujeme, ale mnohokrát viac o duševnom relaxe.
Aby to však naozaj bola na záhrade pohoda a relax, je k tomu potrebná dobrá príprava a správne náradie. Preto aj keď ešte vonku možno miestami mrzne, je dobré začať už teraz myslieť na to, čo budete od jari na záhrade potrebovať. Príprava a správne náradie idú spolu ruka v ruke – ak jedno bude chýbať, tak jarný pobyt na záhrade nebude o príjemnom oddychu, ale možno viac o strese, a to predsa nechcete.
Pre jednoduchšie používanie i vyššiu bezpečnosť vám odporúčame zaobstarať si čoraz obľúbenejšie akumulátorové náradie. V praxi to znamená, že viacero nástrojov na záhrade fungujú na ten istý akumulátor, v jednom prípade dokonca jedna batéria pasuje do štyridsiatich rôznych nástrojov! Hovoríme napríklad o akumulátorových skrutkovačoch, vŕtačkách, pílach, kosačkách, postrekovačoch, vyžínačoch, nožniciach na stromy, vysávačoch, priamočiarych pílach a podobne.
Pri výbere akumulátorového náradia si všímajte kapacitu akumulátora (čím vyššia, tým dlhšie vydrží na jedno nabitie) a taktiež napätie (čím vyššie, tým vyšší výkon). Akumulátorové náradie odporúčame aj preto, že ho môžete používať na miestach, kde nemáte k dispozícii elektrický prúd, čím teda nehrozí ani kopnutie elektrinou a celkovo je práca v tomto prípade bezpečnejšia. Nehrozia žiadne splodiny ako pri benzínovom pohone, čo tiež oceníte. Je to jednoducho oveľa flexibilnejšie riešenie, ktoré je vďaka tomu, že jedna batéria pasuje do viacerých prístrojoch, aj finančne výhodné.
Ďalšou dobrou pomôckou pre jarnú záhradkársku sezónu je kultivátor alebo rotavátor, čiže v skratke nástroj určený na prekyprovanie, prevzdušňovanie a rozdrobovanie pôdy. Jeho účelom je zlepšiť prísun živín, vlahy či svetla. Medzi kultivátormi a rotavátormi nájdeme niekoľko rozdielov. Rotavátory sú cenovo dostupnejšie, no pôdu prekypria do maximálnej hĺbky 15 centimetrov, skôr sú určené pre jej povrchové časti.
Rozšírenejšie sú kultivátory, ktoré môžu byť ručné, elektrické, akumulátorové a benzínové. Ručné sú určené do malých záhrad, keďže ich poháňate len vlastnou silou, čo môže byť náročné. Pre tiež menšie či stredne veľké záhrady sú vhodné akumulátorové či elektrické kultivátory. Akumulátorové kultivátory bývajú častou voľbou skutočne zapálených záhradkárov, ktorí sa radi „pohrajú“ so svojou pôdou, a taktiež sú otvorení novým veciam.
Ako sme už spomenuli, tak aj v tomto prípade sa dá batéria použiť aj na ďalšie nástroje na záhrade. Neriešite žiadne káble, žiadnu elektrinu, no treba si všímať kapacitu a napätie akumulátora, od tých sa odvíja výkon. Podobne funguje elektrický kultivátor, tam je však potrebný prívod elektrické prúdu.
Pre veľké záhrady a na profesionálne používanie sú určené benzínové kultivátory, pri ktorých musíte akceptovať vyššiu cenu, no prinášajú aj najväčší výkon. Majú hlboký a široký záber, často sú spojené s pluhom na sneh či s vlečkou. Neodporúčame vám ich však v ťažko dostupných terénoch.
A aby bola príprava na jar kompletná, netreba zabúdať na správne oblečenie, vhodné pre záhradkárske činnosti. V tomto prípade teda padne vhod praktická vesta, ktorá dnes už vonkoncom nepripomína klasické montérky, pri všetkej úcte. Moderné praktické vesty sú jednak pekne nadizajnované, ale predovšetkým ponúkajú ochranu pred vetrom či zhoršeným počasím, ktoré je na jar pomerne bežné.

foto: Ira Lichi / Shutterstock.com
Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com