Pri návrate na Slovensko platia rozdielne podmienky pre zaočkovaných a nezaočkovaných

SPRÁVY
10 /

Od 9. júla 2021 platia nové pravidlá pre príchod cestujúcich zo zahraničia na Slovensko. Štát nastavil iné podmienky pre zaočkovaných ako nezaočkovaných, pričom  kontrolné orgány nerešpektujú všetky údaje uvedené v covid passe platné v rámci EÚ (očkovanie, prekonanie covidu a PCR test), iba očkovanie.

Rozdielne práva pre občanov SR na hranici

Plne zaočkované osoby nemusia ísť do karantény, potrebujú sa len vopred registrovať cez formulár eHranica. Nezaočkovaní sú však povinní nastúpiť do 14 – dňovej karantény, ktorú možno ukončiť skôr negatívnym RT-PCR testom najskôr na piaty deň. Pre pendlerov platia výnimky.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá reaguje na vládnu aktualizáciu cestovného semaforu:

227/2021 V. v. SR (PDF) VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 226/2021

226/2021 V. v. SR (PDF) – VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky.

Zľava Ján Mikas a Vladimír Lengvarský

Zľava Ján Mikas a Vladimír Lengvarský

Za plne zaočkovanú osobu sa považuje taká, ktorá je najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny. Ďalej tá, ktorá je najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny či najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Tiež sa za plne zaočkovanú osobu bude prechodne do 9. augusta považovať osoba po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou okamžite po podaní prvej dávky.

Roman Mikulec

Roman Mikulec

Okrem COVID preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku.

V tejto súvislosti je poľutovaniahodné, že Slovensko z dôvodu nedostatku policajtov uzavrelo resp. zatarasilo niektoré menšie hraničné priechody do susedných krajín a spôsobilo najmä ľuďom denne pendlujúcim za prácou obrovské problémy.

Až po občianskych protestoch na hraniciach a negatívnej reakcii  českého ministra vnútra štát otvoril aj tieto hraničné priechody s posilnením policajných hliadok o iné zložky.

Výnimky z karantény

Karanténa platí aj pre členov spoločnej domácnosti, ktorí necestovali. Končí sa vtedy, keď ostatným členom. Na druhej strane karanténa nie je okrem plne zaočkovaných povinná ani pre osoby od 12 do 18 rokov veku, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu.

Netýka sa ani ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov, či povolaní, ktoré mali výnimku aj doteraz, ako posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel či pracovníci pohrebnej služby.

Pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, platí do 1. septembra iný režim. Karanténa sa na nich nevzťahuje, ak majú potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Karanténa sa netýka ani zahraničných študentov, tiež však potrebujú najviac sedemdňový negatívny RT-PCR test.

Stále nevedno, akým spôsobom chcú orgány štátu kontrolovať dodržiavanie povinnej karantény ľudí, keď za vyše roka od začiatku pandémie nedokázali zodpovedné ministerstvá vyvinúť jednoduchú aplikáciu eKaranténa.

Povinná registrácia

Každá osoba, ktorá vstúpi na územie SR, sa musí registrovať cez formulár eHranica. Registrovať sa nemusia deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska, výnimka platí aj pre viaceré povolania.

V prípade príletu na letisko na Slovensko musí každá osoba musí vyplniť formulár na stránke www.mindop.sk/covid/. V prípade niektorých krajín sa treba preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín – platí aj pre zaočkované osoby. Ich zoznam nájdete v prílohe vyhlášky. Povinnosť neplatí pre deti do 12 rokov.

Pre tranzit Slovenskom naďalej platí, že územím krajiny je potrebné prejsť bez zastavenia s výnimkou čerpania pohonných látok. Tranzit treba vykonať do ôsmich hodín a netreba sa naň vopred registrovať cez formulár eHranica. Na tranzit sú určené koridory, ktorými je možné prechádzať.

Hraničné priechody III. kategórie sú už otvorené

Všetky bývalé hraničné priechody tretej kategórie sú od piatka rána otvorené. Polícia tu bude spolu s armádou, príslušníkmi Finančnej správy (FS) SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže naďalej vykonávať kontroly plnenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová:

„Na všetkých väčších cestných priechodoch prvej a druhej kategórie budú trvalé kontroly. Na menších priechodoch tretej kategórie sa bude vykonávať pravidelný monitoring dodržiavania karanténnych povinností osôb. Policajný zbor vykonáva kontrolu digitálnych COVID preukazov EÚ aj prostredníctvom mobilných čítacích zariadení.“

Polícia tiež apeluje na občanov, aby si pred príchodom na miesta kontroly pripravili potrebné doklady a potvrdenia, prípadne mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení, aby sa zabezpečila plynulosť premávky. Pripravené treba mať najmä potvrdenie o registrácii cez eHranicu a pokiaľ sú osoby zaočkované, aj potvrdenie o očkovaní.

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné