Zodpovedné hranie v stávkových kanceláriách a ako sa chrániť

PR
1 /

Stávkovanie na obľúbené športové udalosti je veľmi príjemným spestrením, nielen pre zanietených športových fanúšikov. V prípade, že je stávkovanie vskutku iba spríjemnením a spestrením života, ide o naozaj neškodnú činnosť, ktorá zvyšuje radosť zo sledovania športových zápasov.

No keď sa život stávkujúceho podriadi výhradne stávkovaniu, hovoríme o chorobnom stávkovaní. Stávkové spoločnosti si tento nemalý problém uvedomujú, a preto podporujú boj proti takémuto chorobnému stávkovaniu a prostredníctvom svojich webových stránok poskytujú rady ako zodpovedne u nich hrať a stávkovať a neprepadnúť tak patologickému hráčstvu.

Ktorú stávkovú kanceláriu vybrať pre zodpovedné hranie? Všetky stávkové spoločnosti sú spoločensky zodpovedné spoločnosti, ktorým záleží na zodpovednom správaní svojich hráčov a aj preto sa hlásia k Európskym štandardom zodpovedného hrania, čím chcú poukázať, že sa zaoberajú problematikou zodpovedného hrania.

Je v ich záujme podporovať udržiavanie bezpečného hráčskeho prostredia. Vo všetkých spoločnostiach je prísny zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov. Hazardné hry totiž znamenajú riziko vysokých finančných strát. Nadmerné hranie totiž prináša so sebou aj možné zdravotné riziká.

Prevádzkovatelia kasín a stávkových hier, vykonáva svoju činnosť legálne, zodpovedne a poctivo. Poskytujú svojim hráčom podporu a kompletné informácie z hazardnej oblasti. Hranie je istá forma zábavy a v kombinácii s atmosférou kasína a stávkovania poskytuje ešte vzrušujúcejší zážitok. Za každé poskytnutie zábavy sme povinný zaplatiť. Nikdy nečakáme, že nám ju poskytnú zadarmo a ešte nám aj za ňu zaplatia.

Rovnako to platí o stávkovaní. Herne sú stavané pre zábavu a nie pre zisk. Nenahrádzajú náš pevný príjem, ale poskytujú emócie z hry, ktorá poskytuje šancu na finančnú výhru. Tá však nie je nijak garantovaná. Hazardné hry sú lákavou formou pre riskovanie a skúšanie svojho šťastia. Je to bezpečné a v poriadku, pokiaľ je toto riskovanie pod kontrolou. Väčšina návštevníkov kasín si tento druh zábavy užíva bez závažných problémov.

Je tu však aj malý počet ľudí, ktorí stratili hocijakú kontrolu nad svojím životom. Vo víťaznej fáze môžu veriť, že vedia ovplyvniť výsledky hry, zatiaľ čo vo fáze prehrávania prežívajú presvedčenie, že sa ich šťastie čoskoro vráti. Dokým vyhrávate, môžete si uvedomovať, že používate všetky peniaze, ktoré ste vyhrali. Vo fáze prehry, budete pokračovať v stávkovaní s cieľom znovu získať všetko späť. V tomto prípade je vaše hranie už nie len zábavou, ale skôr sa definuje ako posadnutosť.

Gamblerstvo

Už v roku 1957 použil pojem hráčska vášeň Bergler a popisoval ju takto:

  • hráč miluje časté riziko,
  • hra pohltí väčšinu jeho záujmov, aktivít a fantázií,
  • hráč je neschopný prestať hrať, ak už vyhral,
  • riskuje neúmerne vysoké čiastky,
  • medzi vložením peňazí a výsledkom prežíva slastné napätie,
  • hráč je optimistický, neschopný poučiť sa z prehier a navzdor logike a pravdepodobnosti verí v šťastný osud a v to, že sa mu raz vytrvalosť oplatí.

V súčasnosti označujeme za patologického hráča takého človeka, ktorý sa minimálne v piatich bodoch zhoduje s týmito príznakmi závislosti od hrania:

  1. Zaujatosť hraním /predstavy, snívanie o rôznych situáciách pri hraní, rozmýšľanie o možnostiach získania peňazí, atď./
  2. potreba zvyšovať stávky na dosiahnutie pocitu príjemného napätia a vzrušenia,
  3. opakované neúspešné pokusy kontrolovať, alebo zastaviť hranie,
  4. prítomnosť nepokoja a podráždenosti pri prerušení, alebo zastavení hrania,
  5. hranie ako spôsob odpútania sa, odreagovania od problémov, alebo spôsob odstránenia či zmiernenia mrzutej nálady
  6. opakovaný návrat do herne na druhý deň po prehre s cieľom vyhrať peniaze späť, vyrovnať straty,
  7. klamstvá rodine, terapeutom, alebo iným osobám zapojeným do problému s hraním,
  8. nelegálne aktivity v súvislosti so získaním peňazí na hranie,
  9. strata zodpovedajúcich sociálnych, pracovných a rodinných kontaktov, práce, alebo kariéry v dôsledku hrania,
  10. prenášanie zodpovednosti za vyrovnanie dlžôb vzniknutých v dôsledku hrania na iných ľudí.

Vo všeobecnosti rozoznávame dve závislosti, a to DUŠEVNÚTELESNÚ.

Duševná závislosť sa prejavuje chuťou, túžbou až nutkavou potrebou hrať a pokračovať v hraní kvôli pocitom slasti a vzrušenia. Pričom peniaze na hranie sa závislý snaží získať akýmikoľvek prostriedkami. U hráčov vzniká silná duševná závislosť.

Telesná závislosť sa prejavuje telesnými abstinenčnými ťažkosťami, keď v tele chýba droga, alebo u hráča chýbajú látky vytvárané organizmom pri riskantnom hraní. Závislosť od hrania je veľmi podobná drogovej závislosti od chemických látok – drog, hoci gambler drogu nepožíva.

V dôsledku napätia a vzrušenia z hry sa však v organizme hráča tvoria v nadmernom množstve látky podobné opiátovým drogám. Telo sa takto naučí zvyká na zvýšenú hladinu týchto látok /endorfíny, enkefalíny, dopamín/. Pri poklese spomínaných látok si organizmus vyžaduje ich doplnenie, hráč pociťuje chuť až nutkavú potrebu hrať.

Teda tak ako pri drogovej závislosti, ak droga chýba v tele, spúšťajú sa abstinenčné príznaky aj u hráča. Sú to napríklad nutkavé myšlienky hrať, podráždenosť, úzkosť, depresívna nálada, nepokoj, nesústredenosť, agresivita. Tieto príznaky, hneď ako začne závislý hráč hrať, vymiznú. Ak gambler nestávkuje, narúša sa tým rovnováha jeho organizmu.

V abstinencii hráč znovu nadobúda zdravú rovnováhu. Duševnú závislosť odstrániť nevieme, tá zostáva aj dôsledne abstinujúcemu hráčovi až do konca života. Preto je potrebné vyvarovať sa navždy akejkoľvek hazardnej hre.

Pravidlá zodpovedného hrania

Vnímajte účasť na hazardných hrách len ako zábavu s rešpektom k potenciálnym rizikám. Nikdy nestávkujte s jediným cieľom zbohatnutia či získania peňazí na pokrytie svojich dlhov. Hrajte len s peniazmi, ktoré ste sú presne určené na zábavu. Nikdy neposielajte stávkovej spoločnosti peniaze, ktoré potrebujete na životne nevyhnutné veci, ako je nájom, jedlo, vzdelanie, prácu a pod.

Nepokúšajte sa vyhrať naspäť minulé finančné straty z hry. Každopádne nezvyšujte svoje stávky, aby ste vyhrali so šťastím a náhodou. Nehrajte, keď ste chorý, unavený, v inej závislosti, pod vplyvom alkoholu, liekov a či návykových látok. Účasť na stávkových hrách vnímajte len ako občasnú zábavu dospelých. Venujte sa aktívnemu, zdravému a harmonickému spôsobu života, športu, kultúre a iným príjemným veciam v živote.

Kompulzívne hazardné hranie

Hazard môže byť nielen návykový, ale môže byť aj diagnostikovaný ako porucha impulzívneho ovládania sa, no zároveň je tento druh emocionálnej poruchy je liečiteľný. Väčšina ľudí dokáže regulovať svoje hranie pod kontrolou (a nie sú sami v nebezpečenstve, ani ich okolie) a nie je prípustné , že by mohli sa podvoliť patologickému hráčstvu.

Rôzne štúdie dokázali, že počet závislých hráčov je asi 5-10 percent z častých návštevníkov stávkových kancelárií. Kedy zistíme, že sa hráč stal závislým? V okamihu, kedy súkromný život kompulzívneho hráča začne trpieť kvôli jeho vášni pre hazardné hry. Existujú početné jednoduché testy, ktoré pomáhajú identifikovať hráčske nutkanie na základe posúdenia príznakov nutkavého správania sa.

Signály, ktoré naznačujú poruchu zahŕňajú osobnú neschopnosť a nezáujem stopnúť hazardné hranie, požičiavanie si peňazí na hazard ,ktoré majú znamenať herné zásoby, zmeny v charaktere hráča, podvody a utajovanie, ľutovanie hrania a hanbenie sa za to, riskovanie zamestnania, rodiny, a to všetko kvôli hazardu.

Limity pre hru

Ak sa nechcete stať závislým hráčom, odporúča sa nastaviť si určité hranice pre hranie hier – “nie dlhšie ako hodinu”, “nie viac ako X eur”, a pod.. Vo svojej stávkovej spoločnosti máte možnosť nastaviť si tzv. sebaobmedzujúce opatrenie, ktoré nájdete na svojom hráčskom účte v sekcii Moje Nastavenia – Sebaobmedzujúce opatrenia.

Ak si hráč tieto sebaobmedzujúce opatrenia zadá, prevádzkovateľ internetovej hry je povinný nastaviť toto opatrenie do 24 hodín od tohto zadania. V prípade, že hráč zmierni svoje sebaobmedzujúce opatrenia, zmena bude realizovaná do siedmich kalendárnych dní po jeho zmene. Hráč môže zmeniť tieto opatrenia iba raz v kalendárnom mesiaci. Stávková spoločnosť umožňuje nastaviť si tieto opatrenia – maximálnu výšku celkových stávok za 1 mesiac, alebo maximálnu výšku prehier kumulatívne za 1 mesiac.

Pomoc od profesionálov

Raz ako sa osoba stala kompulzívnym hráčom, je možné podať písomnú žiadosť o zákaz vstupu do kasína po určitú dobu. Je vhodné vyhľadať aj odbornú pomoc, pretože je veľmi náročné pre ľudí prekonať tento druh patologického správania sa s vlastným odhodlaním. Podpora od okolia, rodiny a priateľov, je tiež výrazne dôležitá, pretože zvyčajne ľudia, ktorí podľahli patologickému hráčstvu, nie sú sami schopní osloviť a vyhľadať odbornú pomoc.

Bezplatné telefónne číslo špecializovanej zdravotníckej inštitúcie pôsobiacej v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby závislostí – 0800 800 900. Ak sa obávate o seba alebo niekoho blízkeho, kto môže mať vážny problém s hráčstvom, môžete sa s dôverou obrátiť na túto odbornú pomoc.

 

Zdroj: Socialbit Team    , Foto: ilustračné