Pandemická situácia na Slovensku je zlá a vyhliadky na jej zlepšenie sú stále v nedohľadne. Veľký podiel zodpovednosti na tomto neudržateľnom stave má vláda Igora Matoviča a ministerstvo zdravotníctva vedené submisívnym ministrom Marekom Krajčím, úplne podriadeným premiérovi.
Vládny chaos na pokračovanie
Čo si majú myslieť ľudia o opakovaných a nikam nevedúcich celoplošných testovaniach nepresnými antigénovými testami len preto, aby mohli získať papierový certifikát o svojej často aj falošnej negativite a za to možnosť chodiť do práce či prírody?
Pritom policajti majú sledovať pohyb zdravých ľudí s negatívnym certifikátom, ale infikovaných v karanténe podľa všetkého nekontroluje nikto. Premiér posadnutý plošným testovaním už nepočúva hlasy odborníkov.
Kto sa ozve proti jeho vízii, tak ho poníži alebo nazve konšpirátorom, ako sa to stalo kritizujúcim epidemiológom či lekárom, keď napríklad okrem cieleného testovania a očkovania odporúčajú liečbu ochorenia covid -19 osvedčeným liekom ivermektín resp. posilňovanie imunity vitamínmi a pohybom. Akoby neexistovali na svete nič iné len antigénové testy, na ktoré míňa vláda ťažké milióny a zarába na nich malá trnavská firmička…
Kritiky sa ušlo aj analytikom a matematikom, ktorí na základe údajov od štátnych inštitúcií robia výpočty a modely vývoja pandémie na Slovensku, ktoré sa však nepáčia premiérovi. Nikto z jeho najbližšieho okolia mu nedokáže povedať, že sa mýli a mal by to nechať na odborníkov alebo radšej odísť z riadiacej funkcie. Občasné vzopnutia Sulíka či Remišovej sú skôr divadlom na zvýšenie si vlastných preferencií, ale napokon všetci dúchajú do rovnakej pahreby s Matovičom, lebo moc a peniaze sú silnejším lákadlom ako charakter.

Lídri vládnej koalície
Nepresné údaje o pozitívne testovaných
Uplynulý týždeň sa dostali do nezávideniahodnej situácie aj samosprávy, keď premiér na svojich nekonečných tlačovkách po prvom kole celoplošného testovania opakovane používal chybné čísla o dosiahnutej pozitivite a primátori sa dozvedeli až v piatok popoludní, ktoré okresy si budú musieť zopakovať plošné testovanie cez víkend.
Pritom keď sa človek so zdravým rozumom pozrie na tie nízke percentá pozitivity z množstva antigénových testov a porovná ich s tisíckami pacientov v nemocniciach či pozitívne testovaných ľudí PCR testami (nehovoriac o vysokom počte úmrtí), musí mu byť hneď jasné, že tu čosi nehrá.
Všimli sme si to aj u nás v redakcii, keďže uverejňujeme denné prehľady pandemickej situácie na Slovensku i v krajoch a našom okrese prakticky od 6. marca 2020. V poslednej dobe radikálne stúpol počet vykonávaných nepresných antigénových testov na úkor presných PCR testov vyhodnocovaných laboratórne, čo znehodnotilo štatistiky objektívne pozitívne testovaných ľudí na ochorenie covid-19 aj v počiatočnom štádiu, keď sa infekcia ešte neprejavuje, ale šíri.
V piatok došlo k poriadnemu faux pas zo strany ministerstva zdravotníctva, keď dopoludnia zverejnilo falošnú informáciu o necelej tisícke pozitívnych prípadov z takmer päť tisíc vykonaných PCR testov, čo prevzali všetky médiá a nesprávne informovali svojich čitateľov. Popoludní sa zistilo, že v skutočnosti bolo pozitívne testovaných cez dve tisícky z viac ako 11 tisíc vykonaných PCR testov.
Na webovej stránke ministerstva zdravotníctva dodatočne upravili iba tieto údaje, zvyšné z toho vyplývajúce zostali nezmenené,, doposiaľ nám niektoré čísla aj naväzujúce nesedia doteraz. Ak by ste očakávali, že sa ministerstvo za toto pochybenie ospravedlní, ste na omyle. Našim čitateľom sme sa za to ospravedlnili my v redakcii…

Marek Krajčí
Problémy aj s očkovaním
Všetci vnímame, že začalo očkovanie, ktoré má zásadne vyriešiť boj s pandémiou. Chápeme aj to, že najskôr sa očkujú príslušníci kritickej infraštruktúry. Keď sa to však malo rozšíriť aj na starších obyvateľov, padol registračný systém. Z dôvodu nedostatku vakcín a viaznúcich dodávok však začína byť chaos aj s očkovaním už registrovaných záujemcov, vrátane tých, ktorí by mali dostať druhú dávku, čo je nepríjemná záležitosť.
Do toho všetkého sa začali rýchlejšie šíriť nové mutácie koronavírusu z Veľkej Británie a Afriky, treba prestavovať zloženie vakcín. Hlavne že začína mediálna kampaň o výhodách očkovania, ale bez poskytnutia dôležitých informácií o možných komplikáciách v konkrétnych prípadoch. A do toho prichádza ďalšie predlžovanie núdzového stavu s obmedzením voľného pohybu ľudí, okrem výnimiek.
Sprehľadnením a vypočitateľnosťou protipandemických opatrení má byť Covid automat, ktorý by mal vstúpiť do platnosti 8. februára podľa farby jednotlivých okresov, pričom testovať sa má len v tých najhorších. Niektorí koaliční partneri však deklarujú, že by sa časť stanovených podmienok v automate mala zmäkčiť, ďalší zasa naopak hovoria o ich sprísnení. Je celkom možné, že opäť dôjde k vládnemu konfliktu.
Ľudia už pomaly neveria ničomu, sú unavení a nahnevaní na túto vládu na čele s jej predsedom. Do práce chodia už len tí, ktorí ju ešte nestratili, prevádzky a školy zostávajú zatvorené, pomoc od štátu postihnutým koronakrízou je stále veľmi slabá.
Nikto nevie, dokedy to bude trvať, či podnikatelia a živnostníci, ktorým proti pandemické opatrenia bránia podnikať, prežijú do jari a koľkí ľudia si udržia prácu. Vládne chaos a neistota. Vyzerá to tak, že svoju neschopnosť účinne riadiť boj s pandémiou by vláda najradšej zakryla teatrálnym policajným zatýkaním sudcov, policajtov či podnikateľov za korupciu, ktorých špeciálni prokurátori nemilosrdne posielajú do dlhotrvajúcej väzby, využívajúc výpovede kajúcnikov.
Na Slovensku sa z toho stal doslova symbol súčasnej vládnej moci, ktorá tak vysiela signály pre verejnosť, že robia poriadok, smerujúc to zlo z minulosti na súčasnú politickú opozíciu, pričom neváha sama ohýbať ústavu či porušovať zákony, ktoré schvaľuje koaličná ústavná väčšina v parlamente ako na páse takmer zásadne v skrátenom legislatívnom konaní. Zdá sa však, že policajné manévre na ľudí až tak nezaberajú a ten chaos šíriaci sa z vládnych rozhodnutí stavia ľudí proti tejto vláde, rastie nedôvera voči jej predstaviteľom. Svedčí o tom napríklad fakt, že až tretina Slovákov neverí vládnej verzii samovraždy, ktorú mal generál Lučanský spáchať vo väzbe…
Prieskum
Preto neprekvapujú výsledky aktuálneho prieskumu agentúry MEDIAN pre RTVS, ktorý sa uskutočnil od 22. 1. do 27. 1. 2021 na vzorke 1 008 respondentov. Ak by sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia NR SR a predčasných voľbách, zúčastnilo by sa ho 58 % opýtaných.
Spomedzi respondentov 51 % deklaruje, že by sa malo uskutočniť. Na referende by sa nezúčastnilo 34 % opýtaných a 43 % opýtaných uviedlo, že by sa nemalo konať. Prieskum ukázal aj to, že 53 % respondentov si myslí, že by súčasná vláda mala podať demisiu. Opačného názoru je 41 % opýtaných.
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné