Pred 30 rokmi transplantovali v banskobystrickej Rooseveltke prvú obličku

Zdravie
0 /

Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia obličky.  Aj napriek zložitej pandemickej situácii doma i vo svete, si pripomíname významnú udalosť, ktorá posunula FNsP  F. D. Roosevelta Banská Bystrica o obrovský krok vpred a na desaťročia ju umiestnila medzi špičku v medicíne na Slovensku.

Dňa 25. januára 1991 o 16:00 hod. sa v mladom transplantačnom centre začala prvá transplantácia obličky. Príjemcom bol 39 – ročný František Očenáš z Podkoníc. Cesta obličky od darcu až k príjemcovi trvala 16 hodín. Zákrok vedený MUDr. Ľudovítom Lacom, Csc. prebehol bez komplikácií. Telo Františka Očenáša darovaný orgán prijalo a poskytol mu šancu na plnohodnotnejší život.

https://www.facebook.com/reginaRTVS/videos/439413837111036

 

Transplantačný tím

Transplantačný tím

V prvých chvíľach to bol stres, nevedeli sme ako to dopadne. Mali sme pocit zodpovednosti, že musíme byť úspešní. Nakoniec to všetko dobre dopadlo, musím povedať, že sme boli veľmi šťastní,

povedala tesne po prvej transplantácii nefrologička MUDr. Eva Lacková, PhD., jedna zo zakladajúcich členov a neskôr dlhoročná vedúca transplantačného centra.

Eva Lacková

Eva Lacková

Za tých tridsať rokov dostalo v banskobystrickom centre rovnakú príležitosť už 985 pacientov. Transplantačné centrum v Banskej Bystrici sa počas svojej 30 – ročnej histórie neustále rozvíjalo a pripísalo si v rámci slovenskej transplantológie aj niekoľko významných prvenstiev.

1994     Prvá transplantácia obličky od žijúceho darcu

1997     Prvá transplantácia pečene v SR

2000    Prvá kombinovaná transplantácia obličky a pankreasu v SR

2001     Prvá transplantácia obličky od žijúceho geneticky nepríbuzného darcu v SR

2005     Prvá skrížená transplantácia obličky v SR

2008     Bol obnovený program transplantácií pečene

2010     Prvá medzištátna dominotransplantácia pečene na svete v spolupráci z pražským IKEMom

2011     Prvýkrát v SR odobrali obličku žijúcemu darcovi čisto laparoskopicky

2015       Prvý roboticky asistovaný odber obličky v SR

Operácia

Operácia

Transplantácia ako najkomplexnejšia a najefektívnejšia liečba pacienta s nezvratným orgánovým zlyhaním je významným medzníkom v histórii medicíny. Transplantačný program patrí medzi top programy každej nemocnice.

Sme šťastní, že program v našej nemocnici funguje, vďaka obrovskému nadšeniu, dlhoročnej spolupráci špičkových odborníkov a odhodlaných zdravotníkov, už tri desaťročia. Úprimná vďaka všetkým členom transplantačného centra, za ich dlhoročnú starostlivosť a záchranu stoviek životov

hovorí Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice.

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

K 30. výročiu prvej transplantácie obličky gratuloval Rooseveltovej nemocnici banskobystrický primátor Ján Nosko slovami:

„Komplexnosť nemocnice, ktorú nám celé Slovensko môže závidieť. Skvelý tím odborníkov na každom poste, ale predovšetkým ľudia pre ktorých to od vzniku transplantačného centra bola obrovská výzva, ľudská aj odborná. A je to pre nich výzvou aj dnes. Blahoželám a za všetkých, ktorých ste vrátili do života ďakujem.“

Rooseveltova nemocnica

Rooseveltova nemocnica

Tridsaťročná štatistika transplantačného centra v Banskej Bystrici 

Odbery orgánov:                                                              575

Transplantácie obličiek:                                                 985 (z toho 849 od mŕtvych a 136 od živých darcov)

Transplantácie pečene:                                                   392

Skrížené transplantácie obličiek:                                     5

Kombinované transplantácie obličky a pankreasu:     6

Transplantačné centrum pri FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici bolo zriadené dekrétom vydanom Ministerstvom zdravotníctva SR v septembri  1990 ako tretie na Slovensku.

Interná klinika Rooseveltovej nemocnice

Interná klinika Rooseveltovej nemocnice

Zdroj:  Ružena Maťašeje , Foto: ilustračné