Pandemická komisia navrhuje sprísnenie opatrení proti šíreniu druhej vlny koronavírusu

Zdravie
0 /

Pandemická komisia vlády SR navrhne Ústrednému krízovému štábu SR zaradenie Českej republiky medzi rizikové krajiny (tzv. červené) a zaradenie Rakúska a Maďarska medzi krajiny s nepriaznivou prognózou (tzv. oranžové). Zároveň navrhuje uzatvorenie hraníc s Ukrajinou a trojica krajín – Švédsko, Bulharsko a Kanada by sa mala dostať medzi menej rizikové krajiny.

Zasadnutie Pandemickej komisie

Po piatkovom rokovaní Pandemickej komisie o jej záveroch minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdôraznil, že z hľadiska šírenia ochorenia COVID-19 vstup do každej susednej krajiny prináša riziko. Pandemická komisia, ktorá navrhuje viaceré sprísnenia, požiadala ministra vnútra o zvolanie Ústredného krízového štábu na pondelok.

Žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl budú nosiť rúška minimálne do konca septembra.

Situácia vôbec nie je stabilizovaná, naopak nám rastie počet pozitívnych prípadov. Preto sú rúška vysoko odporúčané aj na prvom stupni základných škôl,“

uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Na Slovensku sa na tzv. červený semafor dostali všetky okresy Bratislavy, Nitra, Tvrdošín, Michalovce a Stará Ľubovňa. Oranžové sú okresy Pezinok, Senec, Malacky, Liptovský Mikuláš, Šaľa, Nové Zámky, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Trenčín a Vranov nad Topľou.

Počet infikovaných ľudí rastie. Situácia nie je stabilizovaná. Je to kritické, môže sa nám to vymknúť z rúk. Koronavírus sa nám šíri o to intenzívnejšie, čím sme v sociálnych kontaktoch aktívnejší,“

upozornil minister zdravotníctva.

Infektológ a odborník ministerstva zdravotníctva Pavol Jarčuška však tvrdí, že nekontrolovateľné komunitné šírenie na Slovensku zatiaľ nie je. Niektoré kontakty a zdroje nákazy však epidemiológovia nevedia dohľadať.

Konzílium odborníkov definovalo rizikové aktivity, ktoré sú zodpovedné za najväčšie šírenie ochorenia. Ide o návštevy diskoték, barov, nočných klubov, svadieb, firemných večierkov, konferencií, či športových sústredení.

Aktuálna situácia v krajoch k 11. septembru:

V Banskobystrickom kraji v piatok zaevidovali 19 nových prípadov pozitívne testovaného človeka (doteraz celkom 302).  V ďalších krajoch to vyzerá nasledovne: Bratislavský kraj 50 (1 566), Košický kraj 20 (694), Nitriansky kraj 23 (457), Prešovský kraj 15 (602), Trenčiansky kraj 27 (703), Trnavský kraj 16 (477) a Žilinský kraj 31 (652).

Odporúčania Pandemickej komisie vlády SR

0d 16.9.2020 navrhuje zákaz usporadúvania hromadných podujatí v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach (hoteloch), s výnimkou svadieb a karov. Sprísňujú sa aj podmienky pre športové kempy. Účastníci športových kempov budú musieť mať negatívny test na COVID-19 nie starší ako 96 hodín. Budú musieť byť bez príznakov respiračného ochorenia a počas trvania kempu v spoločnej izolácii.

Opatrenia a odporúčania pre bohoslužby budú podľa regionálnej miery rizika. Predĺži sa povinnosť nosiť rúška na 2. stupni základných škôl a na stredných školách minimálne do konca septembra. Komisia zároveň odporúča, aby rúška nosili v triedach aj žiaci na prvom stupni základnej školy. Pri nosení rúšok v školách budú platiť rovnaké pravidlá ako doteraz. Podrobnosti nájdete tu.

V okresoch, ktoré majú na COVID semafore oranžovú alebo červenú farbu, Pandemická komisia odporúča zaviesť zákaz návštev v zariadeniach sociálnej starostlivosti a neorganizovať rodinné oslavy. Seniorom, chronicky chorým a ďalším rizikovým skupinám obyvateľstva zároveň odporúča, aby sa dali zaočkovať proti chrípke a pneumokokom.

Od 1.10.2020 komisia odporúča opatrenia ešte sprísniť päťnásobne. Čo sa týka svadieb, obmedzuje sa počet osôb na 30. V tzv. zelených okresoch sa na exteriérových podujatiach bude môcť zúčastniť maximálne 200 osôb, na interiérových najviac 100 osôb. V oranžových a červených okresoch v exteriéroch najviac 100 ľudí a v interiéroch maximálne 50 osôb. V Bratislave by tieto opatrenia mali platiť čo najskôr, rozhodne o tom regionálny hygienik.

Spresnenie zoznamu rizikových regiónov

– Rakúsko: Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg

– Česko: Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj,Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Kralovehradecký kraj, Liberecký kraj,Pardubický kraj, Plzenský kraj

– Maďarsko: Budapešť, Fejér, Hajdú-Bihar, Pest

– Poľsko: Malopoľské vojvodstvo

– Slovensko: Bratislavský kraj

Návrh rozšírenia rizikových regiónov

– Bulharsko: Blagoevgrad, Dobrich, Smolyan

-Taliansko: Campania, Liguria, Sardínia, Trento

– Spojené kráľovstvo

  •     Anglicko: North East, North West, West Midlands, Yorkshire and the Humber
  •     Severné Írsko
  •     Škótsko: Greater Glasgow And Clyde
  •     Wales: Aneurin Bevan, Cwm Taf

– Írsko: Dublin, Mid-West

– Švédsko: Hallands Lan

– Dánsko: Hovedstaden

– Estónsko:  Ida-Viru Maakond, Võru Maakond

– Litva: Tauragės Apskritis

„Chcem aj na tomto mieste poďakovať občanom SR za to, akým bravúrnym spôsobom zvládli prvú vlnu, pretože sme boli disciplinovaní a viac – menej sme tú bitku v prvej vlne vyhrali,“ 

uviedol Krajčí s upozornením, že pokiaľ nebude mať Slovensko vakcínu, akékoľvek nadmerné zhromažďovanie a úzke kontakty spôsobujú efektívnejšie šírenie nového koronavírusu. Preto odporúčal zvolať na pondelok Ústredný krízový štáb

Pri infikovaní novým koronavírusom ide podľa jeho slov v jednej tretine o importované prípady, druhú tretinu majú na svedomí rizikové aktivity a zvyšok tvoria pacienti, ktorí sa dostali do kontaktu s ľuďmi z prvej alebo druhej skupiny.

Je zvláštne, že napriek mohutnejšiemu šíreniu koronavírusu v aktuálnej druhej vlne počuť ministra zdravotníctva či členov Pandemickej komisie, ale slovenský premiér, ktorý informoval o priebehu a protiepidemiologických opatreniach prakticky každý deň, teraz mlčí. Na druhej strane v Európe i u nás silnejú protesty proti prijímaným opatreniam štátu v súvisosti s koronakrízou…

Zdroj: (tom), Ministerstvo zdravotníctva a ÚVZ SR, Foto: ilustračné