Informačná kampaň o triedení odpadu z domácností pokračuje

SPRÁVY
1 /

Na frekventovanú otázku „Kam s odpadom z domácnosti?“ prináša odpoveď informačná brožúra, ktorú Mesto Banská Bystrica pripravilo pre svojich obyvateľov v rámci informačnej kampane k projektu „Zavedenie separovaného zberu kovov a biologicky rozložiteľného odpadu z domácností na území mesta Banská Bystrica“. recycling

„Informačnú časť projektu považujem za rovnako dôležitú ako investičnú. Po divadelných predstaveniach a koncertoch, určeným mladým Bystričanom, v informačnej kampani pokračujeme formou distribúcie letákov a brožúr s tematikou separovaného zberu,“ konštatuje primátor Ivan Saktor. Záujemcovia si ich môžu bezplatne vyzvihnúť v Klientskom centre banskobystrického magistrátu. Dozvedia sa viac o rozdelení, separovaní a nakladaní s odpadmi. Otázky k problematike separovania odpadu môžu adresovať pracovníkom mestského úradu osobne alebo telefonicky – 048/433 04 52, 433 04 50. Na rýchlu a efektívnu komunikáciu bola zriadená aj e-mailová adresa: separovanyzber@banskabystrica.sk.

„Okrem poradenstva o separácii a nakladaní s odpadmi, nás obyvatelia často kontaktujú ohľadom nelegálnych skládok, ktoré odstraňujeme na náklady mesta. Medzi naše priority však patrí separovanie a osveta s témou redukcie odpadu, čo v praxi znamená nakupovanie výrobkov v obaloch, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie a naše zdravie. Dôležité je opätovné používanie vecí, či už na ten istý účel alebo na niečo iné, čo znamená šetrenie zdrojov a energie, potrebných na výrobu nového výrobku,“ hovorí Beata Kostúrová, vedúca Oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici.

soPripomíname, že Mesto Banská Bystrica od marca minulého roku aktívne realizuje projekt v rámci Operačného programu Životné prostredie. Projekt bol podaný v rámci výzvy v roku 2008. S finančnou podporou Kohézneho fondu EÚ a rozpočtu SR Mesto Banská Bystrica rozšíri aktuálny zber separovaného odpadu (papier, plast, sklo) o nové komodity, t.j. kovy a BRO (biologicky rozložiteľný odpad – všetok bioodpad vrátane kuchynského odpadu). Tohtoročnou novinkou pre Banskobystričanov budú kontajnery červenej farby, do ktorých môžu ukladať rastlinný odpad zo záhrad – konáre, listy, trávu a zvyšky z kuchyne. Kontajnery s hnedým uzáverom sú určené na staré železo, hliník, alobal, plechovky z nápojov a konzervy. V rámci rozšírenia zberu o nové komodity Mesto nakúpi a rozmiestni 4 800 nádob na separovaný zber, z ktorých väčšinu umiestni k rodinným domom. Ďalších 800 nádob bude rozmiestnených na mestských stanovištiach na separovaný zber. Magistrát tak vytvorí podmienky pre komplexný separovaný zber komunálneho odpadu a splní Zákonom o odpadoch ustanovenú povinnosť. Projekt zároveň pomáha zvyšovať informovanosť a povedomie občanov rôznych vekových kategórií o separovanom zbere.

Prostredníctvom divadelného predstavenia „Zachráňte Kvinga“ o špinavom prasiatku, ktoré sa naučí byť čistotné, sa žiaci prvého stupňa banskobystrických ZŠ zoznámili s problematikou separácie odpadu. Premiéra predstavenia z dielne divadla Maska Jaroslava Motla sa uskutočnila 18. januára 2010 v Komornom divadle ECC. Ďalšou cieľovou skupinou, ktorá sa o potrebe ochrany životného prostredia a separácie odpadu dozvedela viac, boli žiaci druhého stupňa ZŠ a študenti stredných škôl. Osloviť ich mal živý „Zelený koncert“ kapely Joker. Magistrát zvolil tvorivú formu, aby žiaci získali a zafixovali si návyky k separácii už od útleho veku a vypestovali si pozitívny vzťah k životnému prostrediu.

O svoje nadobudnuté skúsenosti sa Banská Bystrica chce podeliť, plánuje distribuovať záznamy z divadelných predstavení a koncertov školám a obciam, ktoré sa na vystúpeniach nezúčastnili. Projekt počíta s rozpočtom 655 361,98 € (19 743 435 Sk), na ktorých sa Mesto podieľa sumou 32 768,099 € (987 171,750474 Sk), t.j. piatimi percentami celkových oprávnených výdavkov.

Zdroj: Mgr. Martina Brisudová