Vo štvrtok prakticky celý deň zasadalo Odborné konzílium, aby posúdilo aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku v súvislosti so šírením koronavírusu a prijalo potrebné opatrenia ešte pred začiatkom školského roka. O nich informoval i na večernej tlačovke minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas a ďalší členovia konzília.
Rizikové regióny
Odborné konzílium sa dohodlo, že nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti.
„Zoznam menej rizikových krajín a regiónov sa od septembra bude aktualizovať každé dva týždne. Budú sa uvádzať aj rizikových regióny, ako je teraz napríklad v Českej republike Praha a okolie či v Chorvátsku Splitsko – dalmatínska župa pri Jadranskom mori, kde dovolenkujú aj Slováci. Na Slovensku je najviac rizikovým regiónom Trenčiansky kraj,“
povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Začiatkom septembra sa teda zaktualizujú rizikové krajiny a pribudnú aj rizikové regióny:
Česko: Praha a okolie
Chorvátsko: Vukovarsko-sriemska župa, Splitsko-dalmatínska župa
Poľsko: Sliezske vojvodstvo, Malopoľské vojvodstvo
Španielsko
Francúzsko: Provence-Alpes-Côte d’Azur, Île-de-France, Mayotte
Belgicko
Malta
Holandsko: Noordholland, Sudholland
Írsko: Midlands, Mid-East
Dánsko: Midtjylland
Veľká Británia: Grampian
Estónsko: Tartumaa, Harju Maakond
Podrobnejšie budú rizikové regióny zverejnené na stránkach ministerstva zdravotníctva a Úradu verejného zdravotníctva.
Minister Krajčí upozornil, aby sa v týchto regiónoch ľudia správali zodpovedne Odporúča nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov a používanie dezinfekcie. Zároveň apeloval na obmedzovanie sociálnych kontaktov s cudzími ľuďmi, dovolenkujúci by mali zostávať len v skupine, s ktorou sú v pravidelnom kontakte.
Povinné rúška v školách na II. stupni ZŠ a na SŠ
V súvislosti so začiatkom nového školského roka sa nebudú môcť v septembri konať hromadné podujatia. Kapacita kúpalísk a akvaparkov bude obmedzená o polovicu.
Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti.
„Ak rodič uvedie, že boli s dieťaťom mimo SR, alebo ak uvedie, že sa zúčastnilo na hromadnom podujatí, tak bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa aj rodiny, ako aj všetkých blízkych, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti alebo s ním prichádzajú do veľmi úzkeho kontaktu. Ak sa u niekoho z týchto osôb vyskytne najbližších 14 dní príznak respiračného ochorenia – bude presne uvedené, čo sú príznaky – tak bude mať povinnosť kontaktovať lekára,“
priblížila pediatrička Elena Prokopová.
Dieťa by zároveň nešlo do školy a následne by sa postupovalo podľa odporúčania lekárov. Ozrejmila tiež, že vo vyhlásení o bezinfekčnosti rodič deklaruje, že dieťa nemá príznaky infekčného ochorenia a neboli mu nariadené karanténa ani karanténne opatrenia.
Prvé dva týždne od začatia sa školského roku bude nosenie rúšok povinné pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v triedach. Ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch.
Obmedzenie hromadných podujatí a nové povinnosti firiem
Konzílium epidemiológov neodporúča na Slovensku organizovanie hromadných podujatí. Minister Krajčí avizoval od septembra do októbra zákaz podujatí nad 1 000 ľudí vrátane športových. Zákaz má platiť aj pre interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí, ako aj tie po 23:00 hod s výnimkou svadieb.
Hlavný hygienik Ján Mikas vyzval zamestnávateľov, aby si pripravovali pandemické plány ako zabrániť šíreniu infekcie vo svojich firmách:
„Uvažujeme nad zavedením povinnosti pre firmy, aby zamedzili vstup na pracovisko tým zamestnancom, ktorí prišli z rizikových krajín a neukázali negatívny test.“
Mikas chce v nasledujúcich dňoch diskutovať so zamestnávateľmi. Povinnosť pre firmy by mala byť zavedená už od septembra.
Zdroj: TASR, SITA, Foto: ilustračné