Dvoch slovenských občanov po prílete z Číny preventívne umiestnia v Rooseveltke

Zdravie
0 /

Slovensko má podľa oficiálnych informácií rezortu zahraničia v provincii Chu-pej v Číne, v ktorej je rozšírený koronavírus, dvoch občanov. Čakajú na odlet do Európy, kde ich naša strana hneď z letiska prevezie špeciálnymi sanitkami do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Nebezpečenstvo šírenia koronavírusu si vyžaduje prísne opatrenia aj na Slovensku

Premiér Peter Pellegrini, ktorý zastáva aj funkciu ministra zdravotníctva, na piatkovej tlačovke s dekanmi lekárskych fakúlt takisto potvrdil hospitalizáciu dvoch pacientov s podozrením na koronavírus v Martine:

Dvaja muži, ktorých vo štvrtok  hospitalizovali v martinskej nemocnici, sú v stabilizovanom stave. Vzorky sú už odoslané do laboratória, čakáme na potvrdenie alebo vyvrátenie nákazy.“

V Číne čakajú na prevoz do Európy dvaja slovenskí občania, u ktorých existuje riziko prenosu koronavírusu. Premiér k ich situácii uviedol:

„Títo dvaja Slováci už čakajú na odlet do Európy, ktorý by mali absolvovať s ďalšími Európanmi. Po ich prevoze na jedno z európskych letísk vo Frankfurte alebo Varšave budú špeciálnymi sanitkami transportovaní na Slovensko. Podľa identifikovania alebo vyvrátenia príznakov koronavírusu by mali absolvovať 14 – dňovú karanténu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici na oddelení infektológie.“

Peter Pellegrini podľa vlastných slov verí, že Slováci nemajú žiadne príznaky choroby, inak by do lietadla nastúpiť nemohli:

„Zatiaľ nie je potvrdené, že by mali prejavy tejto nákazy a pravdepodobne sa budú môcť vrátiť domov.“ 

Stav globálnej zdravotnej núdze, ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia  znamená podľa premiéra pre Slovensko neustály monitoring:

„Okamžite by sme museli informovať WHO o potvrdení výskytu na našom území, poslať presnú genézu o týchto pacientoch.  Ak by sa nákaza potvrdila, opäť by som zvolal krízový štáb. Zatiaľ je vydané usmernenie hlavného hygienika pre prípad, že do ambulancie príde pacient s podozrením na koronavírus.“

Počet nakazených koronavírusom vo svete prekonal epidémiu SARS z roku 2003. Vtedy sa vírusom SARS nakazilo približne 8100 ľudí. V súvislosti s novým koronavírusom je momentálne evidovaných takmer 10 tisíc ľudí. Počet obetí koronavírusu 213 je zatiaľ výrazne nižší ako pri epidémii SARS, kedy to bolo 774 ľudí, ktorí mu podľahli.

Lekárske fakulty by mali prijímať viac slovenských študentov

Premiér Peter Pellegrini sa za účasti dekanov lekárskych fakúlt zaoberal aj nedostatkom lekárov na Slovensku. Už minulý týždeň prisľúbil dofinancovanie lekárskych fakúlt tak, aby mohli už tento rok prijať len študentov zo Slovenska. Dofinancovanie má zabezpečiť po obdržaní podkladov z lekárskych fakúlt.

Lekárske odborové združenie  to podľa svojho predsedu Petra Visolajského vníma pozitívne. Je podľa neho lacnejšie vychovávať lekárov pre Slovensko, ako lekárov za veľké financie lákať zo zahraničia späť. Toto opatrenie môže priniesť Slovensku každoročne vyše 300 lekárov navyše. Výsledkom vládnej iniciatívy by malo byť menej zahraničných študentov medicíny a viac Slovákov.

Odborníci hovoria, že zároveň je potrebné modernizovať aj samotné medicínske prostredie a tiež je veľkým problémom prax, kde by ju mali medici absolvovať. Štát chce tiež do budúcna motivovať medikov, aby si vyberali nielen nemocničné prostredie, ale aj ambulantný odbor.

Nedostatok najmä všeobecných lekárov

Dekani lekárskych fakúlt aj samotný premiér priznávajú, že situácia je vážna, čo sa týka nedostatku všeobecných lekárov, pediatrov či niektorých špecialistov. Navyše ich priemerný vek je značne vysoký, viacerí sú v dôchodokovm veku. Už v minulom roku bolo prijatých viac ako 180 študentov medicíny, pre budúci rok sa tento počet navýši.

Bude ich viac ako 250 a tieto miesta budú finančne kompenzované za pomoci štátu. Ten vyčlení ďalšie zdroje vo výške 2,5 milióna eur pre lekárske školy, ktoré si ich rozdelia podľa počtu študentov, pričom majú preferovať slovenských záujemcov,

„Dodatočné prostriedky by mali fakultám pokryť zvýšené náklady na vyšší počet prijatých študentov a refundovať stratu príjmov, ktorú spôsobí nižší počet prijatých zahraničných študentov – samoplatcov. Nepôjde o jednorazový prostriedok, peniaze by mali dostať školy i v ďalších rokoch,“ 

vysvetlil Peter Pellegrini. Verí, že je to jedno z ďalších opatrení, ktoré pomôže zvýšiť v najbližších rokoch počet lekárov na Slovensku:

 „Som rád, že lekárske fakulty na výzvu i dotácie na zvýšenie počtu študentov zareagovali už v rámci aktuálneho školského roka a prijali o 185 študentov nadplán. Uvedomuje si, že naďalej ostáva veľa práce pri riešení súčasného stavu, keď Slovensku chýba približne 2 659 lekárov, čo je asi 12 – percentný deficit oproti optimálnemu personálneho stavu. Za legitímnu, hoc náročnú tému považujem diskusiu o tom, ako na Slovensku udržať absolventov bezplatného štúdia medicíny.“

Dekani vítajú ústretové kroky vlády

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského  v Bratislave Juraj Šteňo privítal krok vlády a avizoval, že táto fakulta má konkrétny plán prijať namiesto 230 zahraničných študentov  len 130 a miesto nich o  o 100 slovenských študentov viac:

„To by bez dodatočných prostriedkov nebolo možné, pretože zahraniční študenti, ktorých je vyše 30 percent, nám zachraňujú rozpočet. Ak by sme nemali príjem od samoplatcov, nebudeme mať peniaze ani na slovenskú výučbu. Za dôležité preto považujem to, že príspevok budú dostávať lekárske fakulty aj počas ďalších rokov štúdia uchádzačov, ktorých prijmú navyše.“

Predstavitelia lekárskych fakúlt zároveň apelovali na nevyhnutnosť skvalitňovať výučbu a možnosti praxe budúcich medikov prostredníctvom zvyšovania technologického a prístrojového vybavenia slovenských nemocníc. Podľa dekana Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Daniela Pellu sa to netýka len univerzitných nemocníc, ale aj okresných zariadení, kde môžu budúci lekári absolvovať šiesty rok štúdia.

„Ak budú v kvalitnom a príjemnom prostredí, výrazne to zvýši ich záujem ostať na Slovensku. Pretože vieme, že hlavným motívom uvažovania o odchode do zahraničia nie je plat, ale nevyhovujúce pracovné prostredie a zlé pracovné vzťahy,“ 

dodal dekan LF UPJŠ v Košiciach.

Premiér Peter Pellegrini podotkol, že v poslednom období štát investoval veľké finančné prostriedky do obnovy nemcníc a ich technického vybavenia špičkovými prístrojmi. V tomto trende treba pokačovať.

Autor: (tom), Foto: ilustračné