S Veronikou Dubcovou v Thurzovm dome o tajomstvách krásy starovekých Egypťaniek

História
0 /

Obľúbený prednáškový cyklus Stredoslovenského múzea Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou nadviaže v úvode roka 2020 na úspešnú spoluprácu s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a bude niesť podtitul Banskobystrická egyptologická jar.

Staroveké Egypťanky

Prvá prednáška s historičkou Veronikou Dubcovou Pretože ja za to stojím:  Tajomstvá krásy starovekých Egypťaniek sa uskutoční v stredu 29. januára o 17:00 hod. v Thurzovom dome a odhalí zaujímavosti z obdobia starovekého Egypta.

Nefertiti znamená v doslovnom preklade „kráska, ktorá prišla“. Už od opätovného príchodu tejto krásky na svetlo moderného sveta, kedy bola objavená jej preslávená busta, bolo zrejmé, že táto žena s dokonalými črtami tváre nebola len obyčajnou kráľovnou Egypta.

Možno ju označiť za akúsi kráľovnú krásy celého staroveku, čo však nie je žiadna náhoda. Ideál krásy bol v starovekom Egypte takmer rovnako dôležitý, ako viera v posmrtný život. Svojmu zovňajšku a starostlivosti oň venovali Egypťania prinajmenšom toľko pozornosti, ako výstavbe a výzdobe svojich monumentálnych hrobiek.

Krása mala v Egypte oveľa hlbší význam, symbolizovala dokonalosť, teda opak chaosu a neporiadku. Zároveň predstavovala poriadok, dobro a teda božskosť a večnosť. Starovekí Egypťania robili všetko preto, aby večnosť dosiahli, alebo sa jej aspoň čo najviac priblížili. Túto snahu dokladajú nálezy tisícok predmetov a kozmetických pomôcok, ktoré používali. Dôkazom, že sa im to darilo, sú nespočetné vyobrazenia či dokonca ich zachované múmie,“

uvádza historička Veronika Dubcová.

Dr. phil. Veronika Dubcová

Je absolventkou klasickej archeológie na Trnavskej univerzite, egyptológie na Viedenskej univerzite a doktorát získala na Inštitúte klasickej archeológie Viedenskej univerzity. Je členkou správnej rady Nadácie Aigyptos a vedeckou pracovníčkou Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied.

Zaoberá sa predovšetkým egejskou dobou bronzovou, 2. Prechodným obdobím a Novou ríšou v Egypte, dejinami a materiálnou kultúrou a medzikultúrnymi vzťahmi vo východnom Stredomorí doby bronzovej. Od roku 2008 je členkou poľsko-slovenskej misie na lokalite Tell el-Retábí.

Aké boli tajomstvá krásy starovekých Egypťaniek? Aké triky využívali na udržanie mladosti, skrášlenie očí a pier či na dokonalé účesy? Aké používali parfémy a akými šperkami sa zdobili? Nazrite do tajomného sveta staroegyptskej kozmetiky a zistite, či sa môžeme niektorými z týchto trikov inšpirovať aj dnes.

Príďte v stredu 29. februára o piatej do Thurzovho domu a dozviete sa niečo zaujímavé z histórie starovekého Egypta, čo ste doteraz nevedeli.

Zdroj: Martina Saktorová, Foto: ilustračné