Ďalšia dobrá správa pre Banskú Bystricu a Slovensko prišla z Armádnych svetových hier vo Wu – chane. Po striebre kladivárky Martiny Hrašnovej a bronze chodca Miroslava Úradníka získal v sobotu striebornú medailu tretí atlét VŠC Dukla Banská Bystrica Tomáš Veszelka v trojskoku.
Slovenský trojskokan Tomáš Veszelka na VII. armádnych svetových hrách v čínskom Wu -chane v mimoriadne vyrovnanej súťaži trojskokanov vybojoval striebro skvelým výkonom 17,09 m (vietor – 0,6 m/s) a prvý raz vo svojej športovej kariére preskočil 17 – metrovú hranicu. Veszelka zaostal za limitom na OH 2020 v Tokiu len o 5 cm, no môže sa ešte kvalifikovať cez postavenie vo svetovom rebríčku v prípade, ak limitárov nebude toľko, ako predpokladá Svetová atletika (predtým IAAF).
„Je to čosi fantastické, keď váš zverenec prvý raz v kariére prekoná sedemnástku, navyše v napínavej súťaži, ktorú zvládol vynikajúco,“ „V posledných troch pokusoch skákal super, všetky mal na úrovni 17 metrov. V šiestom s malým prešľapom doletel odhadom na 17,20 m, čo by stačilo aj na prvenstvo. Toto umiestenie i výkon ho výrazne posunú aj vo svetovom rebríčku.“
tešil sa tréner Radoslav Dubovský.
Odchovanec lučeneckej atletiky, ktorého v banskobystrickej Dukle trénuje Radoslav Dubovský, sa stal piatym slovenským trojskokanom s výkonom nad 17 m. V ére bývalého Československa to v českých kluboch dokázali Milan Mikuláš (17,53 m), Ján Čado (17,34 m) a Jaroslav Priščák (17,23 m), v ére samostatného Slovenska potom Dmitrij Vaľukevič pôvodom z Bieloruska (17,46 m), čo je aj aktuálny slovenský rekord.
Tomáš Veszelka k svojmu výkonu pre portál Atletika.sk povedal:
„Tréningy naznačovali, že mám najlepšiu formu v celej sezóne a mám aj na 17-metrový výkon. Aj preto bol môj cieľ splnenie limitu 17,14 m do Tokia. Lenže v piatok som čosi nevhodné zjedol, bolo mi príšerne, zvracal som, drvila ma zimnica, ledva som vstal z postele. Vravím si: životná forma a mne sa stane takéto čosi. priznávam, mal som slzy na krajíčku. Našťastie, pán doktor Vachalík si ma vzal do opatery a dnes ráno som vstal ako iný človek. Hodinu za hodinou som sa cítil lepšie a na súťaž som už išiel s čistou hlavou. Veril som si a vravel som si, že mám natrénované a nejaká otrava jedlom ma nemôže zastaviť.“
Náš úspešný trojskokan ďalej pokračoval:
„V prvých troch pokusoch som si zvykal na povrch, no štvrtý už bol za 17 metrov, lenže s malým prešľapom. V piatom pokuse, keď som prvý raz v živote ´dal´17 metrov, všetko zo mňa spadlo a v záverečnom som sa opäť vyburcoval k ďalekému skoku, odhadom asi 17,25, no s dvojcentimetrovým prešľapom. Získal som svoju prvú veľkú seniorskú medailu a je to neopísateľný pocit. Získal som istotu, že mám aj na olympijský limit. Toto všetko by však nebolo možné, keby som okolo seba nemal skvelý tím ľudí v Dukle, ktorí okamžite konali a pomohli mi z problému. No nielen vo Wu-chane, ale pomáhajú mi počas celého roka. Patrí im veľké ďakujem, medaila je aj ich.”
Dvadsaťštyriročný Veszelka si vo Wu – chane zlepšil osobný rekord z júlových majstrovstiev Slovenska v Dubnici o 18 cm . Svoj historický skok predviedol v piatej sérii (predtým mal na skočil 16,61 a 16,72 m, ostatné pokusy boli neplatné).
Trojskokanskú súťaž vyhral Číňan Ču Ja-ming rovnakým výkonom ako Veszelka, ale mal lepší druhý najdlhší pokus (16,96 m). Bronz si vybojoval Alžírčan Yasser Triki, ktorý skočil iba o centimeter menej (17,08 m). Aj štvrtý v poradí Rus Dmitrij Sorokin prekonal 17 -metrovú hranicu výkonom 17,03 m.
„Súťaž bola mimoriadne napínavá, po štvrtej sérii bol Tomi tretí, no potom spadol zrazu na piate. Avšak zmobilizoval sa, zabojoval a vďaka osobáku 17,09 sa dostal na druhú priečku. Zvládol to bravúrne, som na neho hrdý. Deň pred súťažou to s ním nevyzeralo dobre, trápili ho žalúdočné problémy, ale s lekárom Dukly pánom Vachalíkom sme to zvládli. Počas pobytu v Číne mu významne pomáhal fyzioterapeut Denis Freudenfeld, ktorý sa staral o jeho jemne natiahnutý sval ešte z prípravy na Slovensku. Našťastie, toto nijako dramaticky neovplyvnilo tréningy v dejisku pretekov a ani samotnú súťaž,“
dodal tréner Dubovský.
Zdroj: Atletika.sk, Foto: Pavol Uhrin a ilustračné