8 /

V poslednom kole štvrtej futbalovej ligy sa hralo už v sobotu okresné derby v Medzibrode. Zvládli ho lepšie Badínčania, vyhrali tam 3:0. V nedeľu Rakytovce podľa očakávania zdolali doma Slovenské Ďarmoty jasne 5:1, no v súťaži neskončili na čele, pretože Kováčová vyhrala doma duel so Šalkovou tesne 3:2 a stala sa teda napokon víťazom štvrtej ligy juh. Do tretej ligy však dostal možnosť postúpiť aj druhý celok tabuľky Rakytovce, keďže Podbrezová ohlásila zánik svojho B – tímu.

Rakytovce svoj posledný zápas sezóny so Slovenským Ďarmotami doma začali výborne (aj v našej fotogalérii). V 11. minúte sa po rohovom kope a následnom centri dostala lopta ku kapitánovi Gašparovi a ten ju poslal do siete – 1:0. O štyri minúty neskôr vysunul Ďurta Kondera, pred ním však v páde zasiahol Cibuľa a prekonal tak vlastného brankára – 2:0. Potom na pravej strane zakombinovali hostia, Cibuľa poslal loptu na Varholáka a ten presnou strelou k žrdi znížil na 2:1. V 28. minúte po rohovom kope hlavičkoval Holub tesne nad brvno, takže nevyrovnal. Po polhodine hry mal dobrú šancu na skórovanie Rakytovčan Telúch, ale jeho strelu spoza obrancu Kaczorek vyrazil na roh. V 37. minúte mal tento hráč ďalšiu dobrú šancu na skórovanie, lenže sám pred brankárom mieril tesne vedľa ľavej žrde.

Vstup do druhého polčasu opäť patril Rakom. V 53. minúte Vazhkyiho stiahol v pokutovom území M. Horváth a rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý Konder bezpečne premenil a zvýšil na 3:1. Po tomto góle sa zápas už len dohrával a domáci ešte pridali dva góly. V 60. minúte Vazhkyi vysunul Ďurtu, no ten mieril len do nôh brankára hostí. V 70. minúte sa po centri lopta dostala k Pšidovi, ten sa neulakomil, posunul ju na Arvensisa, ktorý presnou strelou k žrdi zvýšil na 4:1. V 77. minúte sa mohol do streleckej listiny zapísať aj striedajúci Styk, jeho hlavička išla tesne vedľa. Konečnú podobu výsledku a víťaznú bodku za sezónou dal najlepší strelec domácich 15 – gólový Telúch. Zužitkoval výbornú robotu Hámorníka a stanovil peknou strelou presne k pravej žrdi stav stretnutia na konečných 5:1. Rakytovce tak vyhrali svoj dvadsiaty zápas z celkových 26, no ani tento zápis im nestačil na víťazstvo v súťaži. Náplasťou im je možnosť postupu do 3. ligy, z ktorej sa odhlasuje podbrezovské béčko. Túto ponuku už totiž odmietol druhý celok štvrtej ligy sever Stráňavy (odohrať sa mal barážový súboj), takže náš tím z okrajovej časti Banskej Bystrice si v budúcej sezóne tretiu ligu stred zrejme zahrá.

Tréner Rakytoviec Andrej Dubovický pre bystricoviny.sk po skončení duelu uviedol:

„Videli sme priemerný zápas, i keď sa skončil pre nás priaznivým výsledkom 5:1. Ja som si nič iné ako víťazstvo v tomto stretnutí nepripúšťal, pretože sme sa všetci chceli rozlúčiť so sezónou víťazne. To sa nám podarilo. Padli z našej strany pekné góly, škoda len toho inkasovaného. Myslím si však, že sme zaslúžene vyhrali a uvidíme čo bude ďalej.“

Kouč Dubovický sa vyjadril aj k úspešnej sezóne a možnosti postupu do tretej ligy i z druhého miesta:

„Sezóna bola z môjho pohľadu neuveriteľná. Keď som sem prichádzal, tak mojou úlohou bolo, aby sme túto súťaž nejako dohrali, cieľom bola záchrana. Začalo sa nám však dariť a všetko sa to vykryštalizovalo tak, že sa začalo hovoriť o postupe do tretej ligy. Čo sa nám napokon z druhého miesta podarilo. Teraz už bude len na vedení a ľudí, čo robia okolo futbalu v Rakytovciach, či prijmú ponuku hrať tretiu ligu, alebo zostaneme v štvrtej. Ja som však optimista. Podľa indícií čo mám, tak vedenie chce, aby mužstvo hralo tretiu ligu. Tá je však oveľa kvalitnejšia než táto štvrtá, takže by sa muselo popracovať aj na posilách a ďalších veciach. Čiže uvidíme čo sa bude v nasledujúcich dňoch diať.“

FK Rakytovce – FK Slovenské Ďarmoty 5:1 (2:1)

Góly: 11. Gašpar, 15. Cibuľa (vlastný), 53. Konder (z 11m),70. Arvensis, 78. Telúch – 19. Varholák . Rozhodoval: Žeriava. ŽK: Veselovský – M. Horváth. Diváci: 80.

Už v sobotu sa hralo okresné derby MedzibrodBadín a úvod derby zápasu sa odohrával najmä v strede poľa. Dve možnosti mali hostia, ale nemierili presne, rovnako dve príležitosti si vypracovali i domáci, najmä  Studeného pokus bol z kategórie nebezpečných. Zlomový moment priniesla 37.minúta, v ktorej Majerník zatiahol ručnú brzdu, fauloval unikajúceho Hudeca a bol vylúčený. Z nariadeného priameho kopu dostal Badín do vedenia prekrásnou strelou z asi 20 metrov Jakub Tóth. Vymietol ľavý horný roh Škubákovej svätyne – 0:1.

Do druhého polčasu domáci nastúpi z hrou na troch obrancov, čím sa rýchlym útočníkom hostí otváralo viac priestoru. V 48. minúte po pravej strane ušiel Balšianok, v päťke našiel Hudeca, no jeho teč išiel tesne vedľa žrde. O dve minúty neskôr sa asi z 25 metrov odhodlal k strele spomínaný Hudec a lopta na prekvapenie všetkých skončila v sieti – 0:2. O víťazovi stretnutia tak bolo prakticky rozhodnuté. Od tohto momentu bol Badín lepším mužstvom, dostal sa do niekoľkých prečíslení, no neriešil ich dobre a tak pridal iba jeden gól. Balšiankov center z pravej strany hlavou vrátil Kollár a Gajan výsledok prikrášlil na konečných 0:3. V zostávajúcom čase sa domáci snažili aspoň o strelenie čestného gólu, ale so strelou Haviara si hosťujúci brankár poradil a udržal si čisté konto.

Po zápase zhodnotil prezident klubu TJ Sokol Medzibrod Jozef Huťka sezónu nasledovne:

„Napriek poslednému nevydarenému zápasu panuje vzhľadom na početné zranenia a úzkemu kádru počas celého ročníka s konečným umiestnením a bodovým ziskom spokojnosť. Viacerí chlapci hrali aj so sebazaprením. Preto si myslím, že 3. miesto je maximum čo sme mohli v tejto sezóne dosiahnuť. Menším negatívom je trápenie sa v koncovke s chýbajúcim viacgólovým strelcom. Dúfam, že budúci ročník sa predovšetkým zlepší zdravotný stav kádra a opäť sa budeme pohybovať v hornej polovici tabuľky.“

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec pre bystricoviny.sk uviedol:

„Napriek tomu, že sme v sobotňajšom zápase museli v zostave zaimprovizovať, tak sme podali veľmi dobrý výkon. Do vylúčenia domáceho hráča to bolo vyrovnané stretnutie a mužstvá si navzájom toho veľa nedovolili. Následne sme za desať minút strelili dva góly a zápas naklonili na našu stranu. Od stavu 2:0 sme už boli jednoznačne lepší. Neprehrali sme posledných desať zápasov a v tabuľke sme sa posunuli z ôsmeho miesta na konečné štvrté. S jarnou časťou teda môžeme byť spokojní. Hoci sme do nej nevstúpili najlepšie, keď sme prehrali derby zápasy v Rakytovciach a doma so Šalkovou. Práve v stretnutí so Šalkovou sme sa však herne chytili, čo sme následne výkonom aj výsledkom potvrdili v zápase v Slovenských Ďarmotách. Mužstvo si začalo viac veriť, zlepšila sa nálada v kabíne. Možno sme na jar mohli získať o  pár bodov i viac, ale celkovo sme s touto časťou spokojní, keď ani v jednom zápase sme herne neboli horším mužstvom.“

Kapitán Badína Michal Bíreš hodnotil sezónu nasledovne:

„Po neúspešnej jesennej časti prešlo mužstvo celkom veľkými zmenami, niektoré z toho boli aj nečakané. Dali sme sa však dokopy a vytvorila sa super patria, ktorá dúfam zostane pohromade aj na novú sezónu. Desať zápasová šnúra bez prehry nás nakoniec z ôsmeho miesta posunula na konečné štvrté, s čím môžeme byť spokojní. Mrzieť nás môže len pár nezvládnutých zápasov, či už v Rakytovciach alebo doma so Šalkovou, no z konečného hľadiska hodnotím sezónu za úspešnú.“

TJ Sokol Medzibrod – ŠK Badín 0:3 (0:1)

Góly: 38. J. Tóth, 50. E. Hudec, 65. Gajan. Rozhodoval: Batiz. ŽK: žiadne. ČK: 37. Majerník (Medzibrod) za zmarenie gólovej príležitosti súpera. Diváci: 255.

Šalková sa predstavila u lídra v Kováčovej. Domáci ak chceli súťaž vyhrať, potrebovali plný počet bodov. A tomu zodpovedal aj priebeh prvého polčasu. Náš celok pricestoval v oklieštenej zostave, vedúce mužstvo štvrtej ligy malo od začiatku miernu územnú prevahu. Do výraznejšej šance sa však nedostávalo. K nej mu paradoxne pomohli hostia. Brankár Ursíny vyrobil hrubú chybu a zároveň i penaltu, z ktorej rozvlnil sieť T. Giertl1:0. Onedlho mal možnosť vyrovnať Lašút, no v tutovke ho vychytal gólman Polóny. Potom sa hra odohrávala prevažne v strede ihriska. Kováčová sa dostala iba do jedinej šance, mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice podržal tentoraz Ursíny. V 43. minúte bol však už prikrátky na strelu Shushpanova v páde, ktorý využil zaváhanie defenzívy Šalkovej – 2:0.

Šalkovčania žiaľ nezachytili úvod druhého polčasu. V 50. minúte putoval center na zadnú žrď, kde číhal T. Giertl a presadil sa – 3:0. Následne sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Futbalisti Kováčovej zahodili dve dobré šance a prišiel za to trest. V 79. minúte zo štandardky poslal Palovič pekný center na hlavu Zimnikovala a ten loptu umiestnil za Polónyho – 3:1. A to nebolo všetko. Šalkovej vyšla i druhá štandardka, no až v 90. minúte. Opäť ju zahrával Palovič a tentoraz zakončoval hlavou Matej Mesík3:2. Na vyrovnanie už hosťujúcemu kolektívu čas nezostal. Slušný štvrtoligový zápas pred výbornou diváckou kulisou vyhral líder súťaže zaslúžene.

Tréner Šalkovej Marek Jobko sa k zápasu pre bystricoviny.sk vyjadril nasledovne:

„Pred zápasom sme si povedali, že chceme domácich držať na dištanc, neurobiť chybu v obrane a využiť každú príležitosť na protiútok, zaskočiť súpera nejakým gólom. Mrzí ma hlavne prvý inkasovaný gól, keď sa Kováčová dostala k zbytočnej penalte po našej hrubej chybe. Následne sme spálili tutovku. V druhom polčase sme sa viac osmelili a ukázali sme hernú kvalitu, lenže naše góly prišli neskoro. Kováčovej gratulujem k víťazstvu v súťaži a k postupu do tretej ligy.“

Kouč Šalkovej zhodnotil i sezónu a konečné šieste miesto v tabuľke:

„Túto sezónu môžem hodnotiť so zmiešanými pocitmi. V zime som prebral mužstvo, keď bolo na tretej priečke, takže nároky či ciele boli vysoké. V zimnej príprave sa zdalo byt všetko v poriadku a nič nenasvedčovalo tomu, aby sme neatakovali najvyššie priečky. Tesne pred jarnou časťou nám oznámil koniec kľúčový hráč defenzívy. Následne po prvom jarnom kole prestal hrávať z rôznych pracovných dôvodov dôležitý článok našej ofenzívy, na ktorého sa spoliehala Šalková dlhé obdobie. Pridala sa k tomu neistota v jarnej časti niektorých skúsených futbalistov v defenzíve. Napriek týmto objektívnym príčinám sme začali jarnú časť celkom slušne. V 4. kole sme prehrali doma s poslednou Novou Baňou 0:1 a vniesla sa do našich radov nervozita. Trochu spadla na nás deka a nevyšlo nám pár zápasov výsledkovo, hoci hra nebola zlá. Ku koncu sa nám výsledkovo vydarilo par zápasov, ale celkovo nie som spokojný hlavne so získanými bodmi na jar. Ale musím sa všetkým hráčom poďakovať za veľkú snahu i napriek tomu, že nám nevyšlo viacero zápasov. V Šalkovej je výborný kolektív a dúfam, že v novej sezóne skončíme na vyššej priečke ako je šieste miesto.“

ŠK Prameň Kováčová – FK Šalková 3:2 (2:0)

Góly: 13. a 50. T. Giertl, 43. Shushpanov – 79. Zimnikoval, 90. Matej Mesík. Rozhodoval: Machyniak. ŽK: Turák, Skydan – Ursíny, Štubniak. Diváci: 525.

Ostatné výsledky: Pliešovce – Čierny Balog 1:4, Detva – N. Baňa 3:2, Tornaľa – Príbelce 2:0, Tisovec – Hriňová 3:1.

1. Kováčová 63b, 2. RAKYTOVCE 62b, 3. MEDZIBROD 51b, 4. BADÍN 46b, 5. Príbelce 45b, 6. ŠALKOVÁ 39b, 7. Č. Balog 38b, 8. S. Ďarmoty 38b,  9. Tornaľa 32b 10. Pliešovce 22b, 11. Hriňová 20b, 12. Detva 19b, 13. Tisovec 18b, 14. N. Baňa 15b.

Autor: (job), Foto: autor zo zápasu Rakytovce - S. Ďarmoty