V banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou majú jedinečný projekt kanisterapie, keď malých onkologických pacientov pomáhajú liečiť aj štvornohí terapeuti – psy. Projekt spustili od apríla a je určený pre deti a adolescentov s diagnostikovaným onkologickým ochorením. Jeho ambíciou je umožniť tento typ terapie aj na ostatných detských lôžkových oddeleniach v SR.
Kanisterapia
Latinsky canis = pes a therapy = liečba. Kanisterapia je formou terapie, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho (Canis familiaris) na zdravie, teda na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda. Pes terapeut pôsobí ako motivátor a katalyzátor, upokojuje klienta, čo výrazne skracuje dobu liečenia a urýchľuje regeneráciu. Kanisterapia je súčasťou súboru animálnych terapií (zoo terapií). Pre klienta s onkologickým ochorením je špecifickou metódou socioterapie a je súčasťou klinickej sociálnej práce.
Kanisterapia sa delí na živelnú (klasické držanie psa v domácnosti ako spoločníka i priateľa) a riadenú (pes patrí terapeutovi, ktorý s ním navštevuje pacientov).
Pri riadenej kanisterapii sa pes sa stáva prostredníkom medzi liečiteľom (lekár, psychológ, liečebný pedagóg, rehabilitačný pracovník…) a pacientom, ktorý sa ľahšie skontaktuje so svojim klientom, s ktorým je za iných okolností ťažké nadviazať kontakt (napr. pri autizme, depresii, downovom syndróme).
Pes kladne pôsobí na psychiku pacienta a je motiváciou pre ďalšie cvičenia (napr. pri mozgovej obrne – precvičovanie jemnej a hrubej motoriky). Dnes je kanisterapia pomerne známou a vo svete stále viac využívanou pomocnou metódou terapie. Jej základy spočívajú v motivácii a následnom silnom emocionálnom zážitku pacienta.
Detskí onkologickí pacienti a špeciálne vycvičené psy
Ako prví detskí pacienti na Slovensku majú v Banskej Bystrici majú možnosť absolvovať terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov (kanisterapiu). Ide o pilotný a jedinečný projekt v našich podmienkach pod názvom „Daj labku, kamarát“. Štvornohými prísne zdravotne monitorovanými „terapeutmi“ sú psy plemena švajčiarsky ovčiak, päťročná sučka Fany a dvojročný Iorek.
MUDr. Pavel Bician, zástupca prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP a predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje hovorí:
„Od kanisterapie očakávame, že deťom prinesie úľavu, zmierni stavy úzkosti a obáv, ktoré vyplývajú z nemocničného prostredia, medicínskych úkonov, bolesti a sprievodných znakov liečby. Choré deti to zároveň stimuluje k pohybu a cvičeniu úmernému ich aktuálnemu zdravotnému stavu. Prispeje to aj k ich rehabilitácii počas liečby a rýchlejšej rekonvalescencii.“
Ďalej pokračuje:
„Vnímame to pozitívne, prídu živé bytosti, ktoré ich rozptýlia, a veľmi sa teším, že sa to podarilo. Psíky sú pravidelne sledované veterinárom, možnosť, že by došlo k nejakej infekcii, je minimálna. Samozrejme, deti, ktoré majú veľmi oslabenú imunitu alebo prebiehajúcu infekciu, sa na terapii nemôžu zúčastniť, platia prísne kritériá. Zatiaľ plánujeme kanisterapiu jedenkrát týždenne, trvá asi trištvrte hodiny. Budeme to priebežne vyhodnocovať a ak sa osvedčí, tak to bude aj častejšie.“
Podľa Biciana o kanisterapii v nemocničných podmienkach doteraz vedeli iba zo zahraničných pracovísk a štúdií, ktoré túto terapeutickú doplnkovú metódu hodnotia veľmi pozitívne. Teraz môžu jej prínos ponúkať a skúmať priamo v Detskej fakultnej nemocnici.
Medicínsky riaditeľ DFNsP Miloslav Hanula k spusteniu projektu kanisterapie dodáva:
„Spolu s našimi partnermi se museli vypracovať metodiku zameranú na všetky oblasti zabezpečenia podmienok v súvislosti s poskytovaním kanisterapie, nastaviť podmienky a pravidlá na výkon terapie, čo bol náročný proces. Som veľmi rád, že sme sa do toho pustili, prekonali všetky prekážky a dnes sa môžeme tešiť spolu s deťmi.“
Projekt iniciovalo OZ Svetielko nádeje, ktoré prizvalo na spoluprácu OZ Physio Canis a nemocnicu. Marek Michalčík z občianskeho združenia Svetielko nádeje k tomu uviedol:
„Naše OZ sa v spolupráci so združením K – 7 Psovodi – záchranári SR už niekoľko rokov usilovalo o zavedenie kanisterapie priamo do nemocničného prostredia. K tomuto úsiliu sa pridalo i vedenie DFNsP a spoločné snahy vyústili do povolenia zaradiť kanisterapiu do doplnkového terapeutického programu pre malých onkopacientov.“
Vlani v máji schválilo žiadosť o schválenie kanisterapie na oddeleniach detskej onkológie a hematológie Ministerstvo zdravotníctva SR. Nasledovali všetky ďalšie kroky potrebné k tomu, aby výkon terapie spĺňal potrebné terapeutické, bezpečnostné a hygienické podmienky.
Zdroj: DFNsP a (tom) , Foto: DFNsP BB a TASR