Ako prvý priniesol túto informáciu v stredu denník Pravda odvolávajúc sa na nemenovaný vysokopostavený slovenský zdroj. Neskôr ju potvrdil samotný premiér Peter Pellegrini s tým, že návšteva sa uskutoční v dňoch 1. až 4. mája a americký prezident ho oficiálne prijme v piatok 3. mája.
Je to nepochybne správa dňa aj pre Bystričanov, keďže Peter Pellegrini je z Banskej Bystrice. Navyše dostať pozvanie od amerického prezidenta na oficiálnu návštevu Bieleho domu nie je všedná udalosť. Minulý mesiac to potvrdil český premiér Andrej Babiš, ktorý po stretnutí s americkým prezidentom povedal:
„Prezident Trump poznamenal, že zo zahraničia má na stole dlhodobo až zhruba 30 žiadostí o prijatie.“
Petrovi Pellegrinimu sa tejto cti dostalo rok aj niečo potom, čo sa stal slovenským premiérom. Naposledy sa do Bieleho domu dostal z našich predsedov vlád Robert Fico, keď ho v novembri 2013 prijal vtedajší prezident Barack Obama.
Zo slovenských prezidentov sa to v júni 2002 podarilo Rudolfovi Schusterovi, keď ho v Bielom dome prijal americký prezident George W. Bush a v októbri 2008 ten istý prezident rokoval s Ivanom Gašparovičom. Súčasného slovenského prezidenta Andreja Kisku počas jeho päťročného mandátu neprijal ani Obama ani Trump .

Bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš pre Pravdu uviedol:
„Prijatie premiéra Pellegriniho v Bielom dome je významným úspechom našej diplomacie i jeho samotného ako šéfa slovenskej exekutívy. Evidentne mu pri takejto zaoceánskej návšteve pomohli jeho politické kroky a jednoznačnosť v deklarovaní našej zahraničnopolitickej orientácie,“ pokračoval. Myslím si, že v roku, keď si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie a 15 rokov od nášho vstupu do EÚ a NATO je červený koberec pre slovenského premiéra vyznamenaním pre Slovenskú republiku.“
Podľa bývalého veľvyslanca SR vo Washingtone Rastislava Káčera sa USA sa pozerajú v prvom rade na Slovensko ako na krajinu, ktorá je pevnou súčasťou koalície slobodných, demokratických štátov.
„V tom spočíva naša najväčšia hodnota z pohľadu Washingtonu. Môžem zodpovedne potvrdiť, že je veľmi zložité získať pozvanie do Bieleho domu či už pre predsedu vlády, alebo pre hlavu štátu. Zvlášť to platí, ak ide o lídra malej krajiny.“
Premiér Peter Pellegrini verí, že na stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom 3. mája otvoria aj tému ciel.
„Slovensko je piaty najväčší vývozca áut do USA. Pevne verím, že otvoríme aj túto otázku. Som zástanca toho, aby sme nie zavádzali clá, ale aby sme možno znížili clá na nulu na industriálne výrobky nielen smerom z USA do EÚ, ale aj opačne, čo by mohlo zvýšiť obchodnú výmenu a vytvárať ďalšie pracovné miesta.“
Na stretnutí budú obaja prezidenti hovoriť aj o plnení záväzkov a vyzbrojovaní slovenskej armády. V súvislosti so záväzkami v NATO Slovensko na júlovom samite v Bruseli deklarovalo, že do roku 2020 vyčlení 1,6 a do roku 2024 dve percentá HDP na obranu. Trump vtedy vyčítal viacerým členom Aliancie, že nedostatočne plnia svoje záväzky a vyjadril prianie, aby výdavky na obranu boli vyššie.

„Budeme hovoriť aj o tom, ako budú pokračovať rokovania o Dohode o obrannej spolupráci s USA. Ale počas rokovania s prezidentom Trumpom túto tému neuzavrieme,“
zdôraznil premiér Pellegrini.