Všimli ste si, že napriek letu a množstvu kvetov nám z polí, záhrad či parkov akosi mizne opelivý hmyz vrátane motýľov. Naša fotografka Mirka mala šťastie, lebo na prechádzke v prírode jej dva krásne kusy zapózovali.
Motýle
Sú veľmi charakteristickým radom hmyzu. Na pomerne jemne stavanom tele majú väčšinou široké blanité krídla, ktoré sú vždy aspoň sčasti kryté čiastočne sa prekrývajúcimi šupinkami, ktoré vznikli premenou chĺpkov (Lepidoptera = doslova: šupinokrídlovce).
Šupinky sú výrazne pigmentované – popri chemickom sfarbení majú často aj tzv. fyzikálne sfarbenie, ktoré vzniká interferenciou svetla na mikroskopických povrchových skulptúrach šupiniek. Motýle patria preto k najatraktívnejšiemu hmyzu i živočíchom vôbec.
Na hlave má väčšina motýľov veľmi charakteristický ciciak (proboscis), ktorý vznikol ďalekosiahlou premenou čeľustí a dolnej pery. U niektorých čeľadí môže byť ciciak sčasti až úplne zakrpatený. Imága v prípade úplnej redukcie ciciaka vôbec neprijímajú potravu a žijú len krátku dobu z larválnych zásob. Väčšina motýľov však potravu prijíma v tekutej forme – väčšinou je to nektár, ale aj iné rastlinné šťavy.
Situácia motýľov v Európe a na Slovensku
V Európe je ohrozených 19 % všetkých denných motýľov. Slovensko v červenom zozname ohrozených druhov eviduje 111 druhov motýľov. V Rakúsku je aktuálne klasifikovaných 51,6 % všetkých denných motýľov ako ohrozených. Spolu 35 z 800 druhov už vyhynulo.
Nezmenšuje sa len hustota populácií opelivého hmyzu, ale aj celková plocha výskytu jednotlivých druhov. Jednoducho ubúda zelených plôch, kde motýle či iný hmyz môžu nerušene žiť. Na druhej strane pribúda asfaltových a betónových plôch, rozširuje sa aj výstavba a hmyzu škodia aj chemické postreky rastlinných kultúr.
Podpora motýľov z EÚ a ministerstva pôdohospodárstva
Spolu so včelami chce vrátiť do prírody i motýle Ministerstvo pôdohospodárstva SR cez projekt „Kvitnúca krajina pre motýle“ v spolupráci s rakúskymi ochranármi, ktorý financuje aj Európska únia
Na území Rakúska a Slovenska vznikne päť biocentier. Pôjde vlastne o náučné chodníky s kvitnúcimi plochami a osvetlením priateľským voči hmyzu.
Ďalšia podpora populáciám motýľov bude cez nášľapné kamene. Tie vytvoria pre motýle malé oázy pre ich život, tiež prepoja druhy v oboch krajinách. Šíriť sa budú aj cez záchranné balíčky so semienkami rastlín, ktoré dostanú účastníci workshopov a budú môcť nimi osiať zhruba päť štvorcových metrov napríklad aj vo svojej záhradke.
Aj vzhľadom na tieto konštatovania, keď je pomaly vzácnosťou stretnúť v prírode počestnejšiu rodinku motýľov, sa môžeme pokochať ich fotografiami z Banskej Bystrice.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová