Naše HC ´05 padlo v Košiciach po predĺžení, vo štvrťfinále stále vedieme 2:1 + HLASY

2 /

Banskobystričania v treťom štvrťfinálovom zápase Kaufland play-off hokejovej Tipsport ligy prehrali na ľade Košíc 2:3 po predĺžení. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času viedli 2:1, no nezvládli záver tretej tretiny a úvod extra času. Chýbal nám zranený kapitán Tomáš Surový, domácim zasa potrestaný obranca Dudáš.

Košice nastúpili s jednoznačným cieľom znížiť stav nepriaznivo sa vyvíjajúcej série z 0:2 na 1:2. Pred búrlivou kulisou to bol od úvodných minút bojovný zápas plný nasadenia, ale aj šarvátok. Nechýbalo ani množstvo osobných súbojov. V prvej tretine sa obe mužstvá prezentovali najmä dôraznou defenzívou. V jej závere mali viac z hry Košičania, ktorí však neskórovali po dobrých možnostiach Hovorku či Suju.

Aj v strednej časti dominovali sprvu najmä pozorné obrany. Najprv mali šancu ´barani´´ v prečíslení dvoch na jedného, no Hohmann Habala neprekonal. Bezgólové skóre zmenil napokon v 27. minúte košický útočník Pacan. Prekvapil totiž nášho brankára Lukáša nenápadnou strelou zo strednej vzdialenosti útočného pásma – 1:0. Následne sme mali zdrvujúci tlak, ale Skalický ani Hohmann  nedokázali vyrovnať. V polovici stretnutia mali Košičania presilovku, ale bližšie ku gólu boli bystrickí hokejisti. Češík však po úniku neprekonal Habala. V 35. minúte nevyužili presilovku ani naši hráči spod Urpína a na opačnej strane obranca Koch krátko po návrate z trestnej lavice nastrelil žŕdku. My sme v závere druhej časti vystupňovali tlak, do šancí sa dostali Hrnka, Brittain a Bortňák, ale Habal odolával. Pol minútu pred druhou prestávkou ho však zblízka prekonal Marek Bartánus, ktorý využil dôraz na hranici bránkoviska po predchádzajúcej strele Hrnku – 1:1.

V prvej polovici tretej tretiny bolo naše HC ´05 aktívnejšie. Viac sa hralo pred košickým brankárom Habalom a niekoľkokrát sme zovreli súpera. Naša aktivita vyústila do gólu na 1:2, keď Skalický našiel pred bránkou Guillaumeho Asselina a ten zblízka nezaváhal. V závere sme sústredili na ubránenie tesného náskoku, no tento zámer nám nevyšiel. Košičania vyrovnali v 58. minúte, keď Šedivého strelu z boku od mantinelu jemne tečoval pri pravej žrdi Miklík2:2.

V predĺžení rozhodol o košickom víťazstve Gabriel Spilar už v 62. minúte. Po strele Kessela od modrej sa Pacan márne snažil zasunúť puk za Lukáša, no dokorčuľoval pred bránku aj spomínaný útočník Košíc a rýchlo ho dorážal – 3:2.

Štvrtý štvrťfinálový zápas je na programe vo štvrtok 22. marca na košickom štadióne o 18.00 hodine.

HC Košice – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:2 (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)

Stav série hranej na štyri víťazstvá: 1:2

Góly: 27. Pacan (Nagy), 58. Miklík (Šedivý, Čížek), 62. Spilar (Pacan, Kessel) – 40. Bartánus (Hrnka, Hohmann), 50. Asselin (Skalický, Faille). Rozhodovali: J. Konc, P. Stano – M. Smrek, Stanzel, vylúčení na 2.min: 5:5, navyše: Pulli (KE) a Asselin (BB.) obaja 10 min. OT za pästný súboj, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5087 divákov.

HC Košice: Habal – Čížek, Šedivý, Kessel, Koch, Pulli, Michalčin, Pavúk – Miklík, Pacan, L. Nagy – Spilar, Suja, Šoltés – Kafka, T. Klíma, Hovorka – Hričina, Š. Petráš, Koyš – Vrábeľ

HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Mihálik, Pretnar, Gélinas, Delisle, J. Brejčák – Bortňák, Hrnka, Lamper – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Brittain – Gabor

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Začiatok nám celkom vyšiel, dostali sme sa do vedenia. Súper však potom otočil, takže som veľmi rád a ďakujem chlapcom, že to nezabalili. Máme za sebou tri zápasy s Banskou Bystricou, ktoré boli vyrovnané a v ktorých sa šťastie vždy priklonilo na stranu domáceho tímu. Veľmi ma teší, že sme po dlhšom čase dokázali vyhrať zápas. Pomohlo nám aj fantastické publikum. Pred zápasom sme si vraveli, že si musíme divákov získať aktívnou hrou a častou streľbou. Zápas bol vyrovnaný a v takom prípade rozhodujú maličkosti. Stále však prehrávame 1:2 v sérii a nemôžeme žiť z toho, že sme dnes vyhrali.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme dnes kvalitné stretnutie, ktoré bolo dramatické až do samého konca. V prvej tretine sme prehrávali veľa osobných súbojov, nemali sme ideálny pohyb, často sme korčuľovali bez puku, no neskôr sme sa zlepšili. Prevzali sme iniciatívu a otočili sme skóre z 1:0 na 1:2, no tak ako sa šťastie priklonilo na našu stranu v prvom zápase u nás, tak sa teraz priklonilo ku Košičanom. Súper využil našu chybu v predĺžení. Máme na čom stavať, ale musíme hrať zodpovedne po celých 60 minút. Musíme byť viac dôrazní pred našou bránkou. Nemôžeme dať súperovi toľko priestoru ako v tomto zápase. Škoda najmä gólu pred koncom tretej tretiny. Mohli sme využiť viac šancí. Verím, že uchmatneme domácim jeden zápas.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Čo sa aj potvrdilo. Myslím si, že sme hrali celkom dobre. Doťahovali sme náskok súpera a tam sme ukázali svoju silu. Prehra nás mrzí, ale stále vedieme 2:1 na zápasy. Na gól v predĺžení sa musím pozrieť na videu, bol to smolný zásah z dorážky. Myslím si, že to bude ešte náročná séria, no my sme na ňu dobre nachystaní, máme široký káder. Dúfam, že štvrtkový zápas vyhráme, máme na to.“

Guillaume Asselin, útočník Banskej Bystrice: „Je veľmi ťažké prehrať zápas takýmto spôsobom, kedy nám chýbali na víťazstvo iba nejaké tri minúty. Stále je to však séria 2:1 na zápasy pre nás, takže musíme pokračovať v nastolenom trende, zobrať si z tohto duelu iba pozitíva a zajtra odohrať celé stretnutie plných šesťdesiat minút. Košice mali lepší štart do tohto tretieho zápasu. My sme sa zdvihli až časom, strelili sme dva góly, ale nestačilo to. Ja som síce dostal tím do vedenia, ale určite by som bol šťastnejší, keby sme vyhrali. Bola to však krásna akcia, Skaldo (Skalický, pozn. red.) mi poslal fantastickú prihrávku.

Ladislav Nagy, kapitán Košíc: „Dlho sme nevedeli prekonať bystrického brankára, ktorého sme neustále len triafali. Napokon sme dali gól na 1:0, ale Bystrica dokázala otočiť. My sme dnes ukázali hlavne charakter. Dokázali sme vyrovnať a napokon rozhodnúť v predĺžení, no už myslíme na ďalší zápas, ktorý chceme tiež vyhrať.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR