Veľký priemyselný areál, ktorý už roky neslúžil svojmu účelu a viacerými asanáciami zásadne zmenil svoj charakter a možnosť využitia, má ambíciu zmeniť sa na jeden z najlukratívnejších a zároveň najväčších realitných projektov v meste pod Urpínom. V najbližších rokoch na ploche viac než 4 hektáre by mal vyrásť v centre Banskej Bystrice úplne nový polyfunkčný komplex budov.
Tretí vlastník nehnuteľnosti
Svoj zámer v dotknutej lokalite umiestnenej v tesnom susedstve Strieborného námestia bude realizovať spoločnosť Arkon, a.s. Tá sa stala v júli 2017 novým vlastníkom časti pozemkov v areáli bývalej Slovensky a po definitívnom uzavretí transakcie, ktoré sa očakáva v najbližšom období, skončí v jej vlastníctve územie o celkovej výmere 46.157 m2. Právnu pomoc pri obchode, ktorého príprava trvala viac než 6 mesiacov poskytovala právnická kancelária Taylor Wessing.
„Banská Bystrica bola pre nás už dlho mestom, kde sme chceli prirodzene rozšíriť naše developerské aktivity. Nakoľko veríme tomuto regiónu, bolo len otázkou času, kedy nájdeme vhodné miesto, kde postavíme nové a moderné rezidenčné a polyfunkčné centrum pre Banskobystričanov,“
hovorí o motivácii stavať v strede Slovenska Andrej Konkoľ, predseda predstavenstva ARKON, a.s.
„Teší ma, že zámer plnohodnotne využiť areál bývalej Slovenky opäť ožil a chátrajúci priestor má po dlhých rokoch ambíciu zmeniť svoju tvár. Po dohode s investorom by mala architektonicko-urbanistická štúdia riešiť aj lokalitu Strieborného námestia. Verím, že ďalšia príprava a komunikácia bude korektná, projekt sa podarí dotiahnuť do úspešného konca a po rokoch sa budeme môcť zbaviť ďalšieho banskobystrického strašiaka,“
dodáva primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.
Banskobystričanom dobre známy areál bývalej odevnej fabriky v atraktívnej lokalite susediacej s historickým centrom, nedokázal ani jeden z predchádzajúcich majiteľov realizovať do podoby nového realitného projektu. Naopak v spoločnosti Arkon, a.s sa s prípravami spustenia projektu poponáhľali.
„Už v priebehu príprav právnych dokumentov sme začiatkom roka oslovili architektov so zadaním spracovať komplexnú štúdiu na celú lokalitu bývalého areálu Slovenky,“ komentuje prvé kroky smerujúce k realizácii projektu Andrej Konkoľ.
Nová architektonická štúdia
Architektonicko-urbanistickú úlohu vložil developer do rúk ateliéru Compass Mateja Gréberta a Juraja Benetina, ktorí stoja za niekoľkými úspešnými projektami v Bratislave ako napríklad rezidenčná štvrť Slnečnice, Urban Residence, Ahoj Park, či Nové Lido. V ateliéri Compass pripravili prvotnú štúdiu polyfunkčnej zóny s rozdelením na funkčné celky, ktorých realizácia bude prebiehať v postupných časových obdobiach.
„Štúdia vychádza z územného plánu mesta Banská Bystrica a je predovšetkým logickým riešením územia v tesnej blízkosti centra. Všetky navrhované funkcie ako bývanie, administratíva, obchod či relax v spojení s podzemným parkovaním a oddychovými exteriérovými plochami sa plynulo a prirodzene prelínajú a zaplnia v súčasnosti prázdnu a nevyužitú plochu pozdĺž potoka Bystrica severne od Strieborného námestia,“
poznamenal k budúcej podobe lokality Juraj Benetin z architektonického ateliéru Compass.
Investor a zároveň developer projektu Arkon, a.s. predpokladá,že z časového hľadiska bude rok 2017 rokom príprav, pričom v roku nasledujúcom podľa plánov dôjde k príprave územia na realizáciu projektu a k definitívnemu odstráneniu zvyškov pôvodných industriálnych objektov. Samotnú realizáciu prvej etapy polyfunkčnej zóny „Strieborná“ plánuje developer spustiť v roku 2019.
Arkon, a.s.
Je investično-developerská spoločnosť so sídlom vo Zvolene. K dnešnému dňu má firma na konte niekoľko úspešných realitných projektov ako Emporia City Residence, Rezidencia Hron vo Zvolene, či obchodné centrum Galéria v Lučenci.
Do investičného portfólia Arkon, a.s. partia napríklad spoločnosti GA Drilling (vŕtanie a frézovanie elektrickou plazmou), SlovZink (spracovanie zinku), Topos (strojárenstvo), Kino Invest (prevádzka siete Kino Star), či SEAK (inteligentné riadenie osvetlenia). Spoločnosť celkom zamestnáva takmer 450 ľudí a celková hodnota ňou spravovaných aktív (AUM) je 50 miliónov eur.
Slovenka Resort
Prvým investorom v areáli bývalej Slovenky mala byť spoločnosť KK Company podnikateľa Karola Konárika. Slovenku chcel premeniť na moderný multifunkčný komplex Slovenka Resort. Na projekte obchodno-hotelového a rezidenčného centra pracovali košickí architekti z ateliéru A4 od roku 2008.
V roku 2009 začali v areáli búracie práce a o dva roky neskôr bolo celé záujmové územie pripravené na zahájenie výstavby Investor čakal na vydanie právoplatného stavebného povolenia, aby mohol začať s realizáciou projektu vo výške 30 miliónov eur.
Dituria City Park
Firmu Slovenka Resort s.r.o. ešte v júni 2011 predal Karol Konárik levickému podnikateľovi Husniriza Kukulimu, akcionárovi spoločnosti DITURIA a.s. Nový investor zmenil pôvodný Konárikov projekt a na mieste bývalej Slovenky chcel vytvoriť moderné polyfunkčné centrum Dituria City Park.
Po dokončení asanačných práca čakal na schválenie nového územného plánu mesta, ktorý už počíta s vyprojektovanou zmenou funkčného využitia tohto areálu. Autormi novej architektonickej štúdie boli banskobystrickí architekti Vlasta a Venceslav Ilievovci.
Levický investor Dituria City a.s. však so svojou investíciou začal váhať. Nepohla sa ani po definitívnom schválení nového územného plánu mesta v roku 2015. Prestala komunikácia s mestom i projektantom. Areál bývalej Slovenky ďalej pustol a pre viacerých začal predstavovať ďalšie „bystrické strašidlo“. Napokon sa nehnuteľnosť predáva tretiemu majiteľovi.
Bystričania chodia okolo bývalej Slovenky dúfajúc, že navrhované nové funkcie troch zachovaných železobetónových skeletov pôvodnej fabriky s modernou architektúrou multifunkčného centra sa raz stanú realitou. Treba dúfať, že sa to konečne podarí tretiemu investorovi v poradí..
Autor: (tom) a mesto BB, Foto: Mirka Chabadová a archív