V roku 275. výročia odchodu siedmich slovenských rodín z Iliaša do obce Peterka pri Budapešti v dnešnom Maďarsku navštívila občianska rada Iliaš vedená poslancom Milanom Smädom túto maďarskú obec s potomkami Iliašanov.
Iliašania v Peterke
Poslanec Milan Smädo k tejto návšteve pre náš portál uviedol:
„Udržujeme s našimi krajanmi v Peterke priateľské vzťahy a dôkazom toho bola aj naša augustová návšteva v Maďarsku pri príležitosti 275. výročia odchodu 7 iliašskych rodín do Peterky. K pamätníku príchodu Iliašanov pred kostolom sme položili kvety, potom sme sa zúčastnili bohoslužieb a s našimi priateľmi obecnej slávnosti. Myslím, že udržiavanie takýchto vzťahov s našimi krajanmi posilňuje aj ducha spolupatričnosti k Slovensku a Iliašu.“
Peterčania a Iliašania nadviazali pred rokmi priateľské styky a pravidelne, každý druhý rok sa vzájomne navštevujú. Ďalšie priateľské styky má Peterka s obcou Veľká Paka pri Šamoríne, do ktorej sa v rámci výmeny obyvateľstva v roku 1947 presídlila významná časť Slovákov z Peterky. Aj medzi nimi prebieha rovnaká výmenná spolupráca.
Pri príležitosti 250. výročia osídlenia obce roku 1992 na priestranstve pred kostolom postavili pamätník, ktorý dokumentuje príchod Slovákov a tým aj zrod obce. Pred kostolom je vývesná skrinka, v ktorej je možné dočítať sa aj v slovenčine o zrode obce, cirkevného zboru a stavby kostola.
V roku 1880 tu žilo celkom 1.040 obyvateľov, z nich 810 Slovákov a 226 Maďarov. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 2001 sa k slovenskej národnosti z 2.080 obyvateľov Peterky prihlásilo už len 28 obyvateľov.
Pohľad do histórie
Obec Peterka (po maďarsky Péteri) si doteraz zachováva dedinský ráz s tradičným slovenským spôsobom života. Slovenských osadníkov pochádzajúcich prevažne z dediny Iliaš pri Banskej Bystrici, tu v roku 1742 osídlil slovenský šľachtic Daniel Bohuš.
Bohušovci pri Banskej Bystrici boli nielen zemepánmi dediny Iliaš (nazývanej aj Horná Peťová), ale aj dedín Dolná Peťová a Vlkanová. Pre Iliaš sa v tej dobe používali dve pomenovania. Iliaš od rodového mena Eliáš a Horná Peťová od rodového mena Peťo. Pôvod dediny Peťová pri Banskej Bystrici siaha až do 13. storočia, kedy sa nazývala Stojanova lúka, neskôr Saulova dedina, potom Peťova dedina, až sa nakoniec ustálil pre jej hornú časť názov Iliaš.
Z Iliaša – Hornej Peťovej prišlo do Peterky sedem rodín, ktoré sa stali zakladateľmi novej obce. Boli to rodiny Bolčík, Hrk, Seňan, Tučný, Hrudka, Horňák a Kalina. Ich potomkovia tu žijú do súčasnosti. Vzhľadom na to, že Iliaš sa nazýval Peťovou, neprekvapí ani názov novej obce pri Budapešti, ktorú osídlenci zo Zvolenskej stolice pomenovali Peterka.
Osídlenci boli evanjelici a v obci si postavili aj evanjelický chrám. Obec Peterka ležala pôvodne v Peštianskej stolici. Slovenské osídlenie Peštianskej stolice zaznamenalo v prvých desaťročiach 18. storočia nebývalé rozmery. Polyhistor Matej Bel v Notítiách Peštianskej stolice „vyzdvihuje usilovnosť a plodnosť usadených Slovákov a uvádza, že sa tam rozmnožujú ako včelie roje“.
Do oblasti Slovákmi osídlených obcí obopínajúcich dnešnú Budapešť patrí na východ od nej aj takmer dvadsiatka obcí, ktoré historici nazvali „Veľkým slovenským kerepešským ostrovom“. Súčasťou tohto slovenského regiónu bola aj obec Peterka. Do väčšiny týchto obcí sa nasťahovali slovenskí evanjelici, ktorí majú pôvod v Zvolenskej, Novohradskej a Hontianskej stolici.
Zdroj: (tom) a Vladimír Sklenka, Foto: OR Iliaš a archív