V pondelok o 0:26 hod. motorizovaná hliadka banskobystrickej Mestskej polície počas nočného hliadkovania a kontroly verejného poriadku zbadala na ceste I/66 v priestore medzi hotelom Lux a zimným štadiónom nehybné telo zvieraťa. Išlo o vydru riečnu, ktorú pravdepodobne zrazilo auto.
Samec vydry našiel smrť na ceste vedľa Hrona
Podľa predbežných zistení vydra riečna sa mohla zdržiavať v kanáli Rudlovského potoka, ktorý v týchto miestach ústi do Hrona. V tomto prípade išlo o samca.
„Policajná hliadka nahlásila nález vydry na dispečing MsP so žiadosťou o jej odstránenie z vozovky, pričom jej nehybné telo odtiahli na krajnicu, aby po ňom neprešlo ďalšie auto. Nakoľko takáto služba v noci nie je príslušným štátnym orgánom zabezpečená, ráno o 7:12 hod. bola vec oznámená Obvodnému lesnému úradu Banská Bystrica, kde bolo dohodnuté, že kadáver vydry sa prevezie na útvar MsP a tu si ho prevezme pracovník Štátnej ochrany prírody, k čomu následne aj došlo,“
uviedol pre náš portál zástupca náčelníka MsP v Banskej Bystrici Pavol Slovák.
Mŕtveho samca vydry preberal na mestskej polícii zoológ Národného parku Nízke Tatry Ing. Stanislav Ondruš, ktorý k smutnému nálezu povedal:
„Vydry riečne žijú v Hrone. Zrejme v noci prebiehala cez cestu prvej triedy a niečo ju zrazilo. Podobný prípad sme mali vlani na ceste neďaleko miesta, kde do Hrona ústi potok Udurná. Ide o celoročne chránený druh cicavca v zmysle zákona o ochrane prírody a zákona o poľovníctve. Vyhľadáva miesta s dostatkom potravy a dobrými úkrytovými možnosťami. Živí sa najmä rybami, ale nepohrdne ani hlodavcami a občas chytí aj operenca.“
Mŕtve telo vydry riečnej na pohľad nebolo zdevastované, takže mohlo ísť o náraz do vozidla na ceste. V každom prípade je to škoda pre Štátnu ochranu prírody SR.
Vydra riečna (Lutra lutra)
Je to cicavec značne prispôsobený životu vo vode s hmotnosťou 7 až 15 kg a celkovou dĺžkou do 1,3 m. Tvarom tela, ktoré je nápadne dlhé, plávacími blanami a mnohými ďalšími znakmi sa dokonale prispôsobila životu vo vode.
Ide o druh, ktorý bol vďaka intenzívnemu lovu pre kožušinu a znečisteniu vôd takmer vyhubený. Negatívne jeho počet ovplyvnilo aj regulovanie brehov vodných tokov. Podľa odhadov dnes na Slovensku žije len asi 150 kusov vydier riečnych, ktoré sú chránené zákonom.
Vydra riečna má 2 až 3 mláďatá. Jej životným prostredím sú brehy tečúcich i stojatých vôd bez ohľadu na nadmorskú výšku, najhojnejšia je však na horných tokoch riek. Dožíva sa 15 až 20 rokov. Aktívna je najmä za súmraku a v noci, v zime alebo za mimoriadnych okolností aj cez deň. Živí sa rybami, rakmi, ondatrami, žabami, hlodavcami a niekedy sa uspokojí aj s hmyzom.
Autor: (tom), Foto: MsP BB