Voľby očami geografa

SPRÁVY
0 /

Počuli ste už o volebnej geografii? Využíva sa pri štúdiu volieb, napríklad aj pri posledných parlamentných 5. marca 2016.

Pozývame Vás na prednášku o vysoko aktuálnej téme volieb pohľadom volebného geografa RNDr. Tibora Madleňáka, PhD., vedúceho Katedry geografie a geológie FPV UMB. Prednáška sa uskutoční v utorok 5. apríla 2016 o 18.00 hod. v miestnosti 241 na Fakulte prírodných vied UMB, Tajovského 40.

Volebná geografia je dynamicky sa rozvíjajúcou súčasťou politickej geografie. K štúdiu volieb prispieva akcentom na priestorový kontext tohto zložitého fenoménu.

Volebný geograf Tibor Madleňák k výsledkom marcových parlamentných volieb v rozhovore pre denník SME uviedol:

„Jedným z najväčších prekvapení týchto volieb bol určite volebný výsledok ĽS NS. Podpora tejto strany sa rozšírila do viacerých regiónov, pričom išlo nielen o regióny s výrazným zastúpením rómskeho etnika, kde mala táto strana najväčšie zisky v predchádzajúcich voľbách, ale aj o regióny na severe a západe Slovenska. Prakticky vo všetkých okresoch s výnimkou deviatich (Bratislava, Senec, Dunajská Streda a Komárno) získala táto strana nad 5 percent.“

Ďalej pokračoval:

„Najvyšší zisk tejto strany nakoniec nebol v okrese Brezno (14,06 percent), ako by sa dalo predpokladať, ale v okrese Krupina (15,35 percent). Pred voľbami som očakával, že zisky tejto strany budú koncentrované do niekoľkých vybraných regiónov, kde sa kumulujú socio – ekonomické problémy. Ide o okresy ako Gelnica, Revúca, Veľký Krtíš, či spomínané okresy Brezno a Krupina. Výsledky volieb však ukázali relatívne vysokú podporu tejto strany takmer vo všetkých typoch regiónov – konzervatívnych,  ľavicových, populisticko-nacionalistických, či dokonca pravicovo-liberálnych, bez ohľadu na ich socio – ekonomickú úroveň.“

Množstvo ďalších zaujímavých informácií z volieb i o práci volebného geografa Tibora Madleňáka sa dozviete v utorok na Tajovského 40. Oplatí sa prísť na jeho prednášku.Volby ocami geografa plagat

Autor: (tom), Foto: ilust.