Na našich cestách zahynulo vlani najmenej ľudí v histórii, budú vyššie pokuty za mobily

SPRÁVY
8 /

Policajné štatistiky hovoria o tom, že cesty na Slovensku sú čoraz bezpečnejšie, záleží len na účastníkoch cestnej premávky, či dodržiavajú predpisy. Vlani na našich cestách zahynulo najmenej ľudí v doterajšej histórii, na druhej strane pribudlo usmrtených chodcov.

Menej dopravných nehôd i usmrtených osôb

Za minulý rok bolo u nás 13 873 dopravných nehôd, čo je o 140 menej ako v roku 2017. Na slovenských cestách v roku 2018 zahynulo 229 ľudí, čo je o 21 menej ako predtým.

Polícia upozorňuje na zvýšený výskyt vodičov pod vplyvom alkoholu, ale aj nedisciplinovanosť a neskúsenosť mladých vodičov, ktorí spôsobia štvrtinu všetkých dopravných nehôd. Je to však aj časté používanie mobilu pre šoférovaní. Na nedisciplinovaných vodičov si chce polícia „posvietiť“ novou technikou a budú aj vyššie pokuty.

prezidium pz sr

Prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský hovorí:

„V rámci okolitých štátov, ale aj celkovo v rámci Európskej únie dnes máme jedny z najlepších výsledkov pri smrteľných dopravných nehodách. Tieto dobré výsledky robia zo Slovenska bezpečnú krajinu, kde sa pri pohybe po dopravných komunikáciách netreba báť o život.“

milan lucansky

V rámci V4 a Rakúska vyzerá prepočet usmrtených osôb na milión obyvateľov nasledovne:

Poľsko  68 mŕtvych na milión obyvateľov

Maďarsko 64,

Česko 54

Rakúsku 46

Slovensko 42

Na Slovensku je na tom najlepšie Bratislavský kraj, vlani naopak najhoršie dopadol Nitriansky kraj s  33 obeťami dopravných nehôd.

rychla jazda

Pozor na chodcov

Polícia však vlani zaznamenala až 20-percentný nárast smrteľných nehôd chodcov, ktorých prišlo o život 59, čo je o desať viac ako v roku 2017.

„Vidíme, že od októbra do marca máme sychravé počasie a skôr padá tma. Chcem preto apelovať na chodcov, aby vtedy maximálne dbali o svoju bezpečnosť a dodržiavali pravidlá. Sú stanovené pre ich bezpečnosť. Najdôležitejšie je, aby boli chodci pre vodičov vždy viditeľní. U všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky bol zaznamenaný pokles. U cyklistov o 3 osoby, u motocyklistov o 4 a u vodičov a spolujazdcov o 25,“

uvádza viceprezident Prezídia PZ SR Róbert Bozalka.

robert bozalka

Problematickí mladí vodiči, mobily a alkohol

Slovenských policajtov stále trápia mladí vodiči. Hoci tých, ktorí nešoférujú dlhšie ako päť rokov, je menej ako 12 percent, vinníkmi dopravných nehôd  sú až v 26 percentách prípadov. Šoféri s vodičským preukazom od 6 do 10 rokov spôsobia len 17 percent nehôd a funkčne starší vodiči jazdiaci 31 až 35 rokov sa na dopravných nehodách podieľajú dvomi percentami.

mlada vodicka

Najčastejšími príčinami dopravných nehôd či kolízií na cestách sú rýchla jazda a používanie mobilného telefónu počas jazdy. Policajný zbor na to reaguje nákupom novej modernej techniky, ako sú merače rýchlosti či fotoďalekohľady, ktoré telefonujúceho vodiča zaznamenajú už vo vzdialenosti jedného kilometra. Preťažené nákladné vozidlá zasa odhalia mobilné váhy..

„Pri nehodách je najčastejšou príčinou porušovanie povinností vodiča hlavne samotné telefonovanie. Požadujeme preto nakúpiť fotoďalekohľady, ktoré nám pomôžu aj pri kontrole používania bezpečnostných pásov,“

dodáva riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ SR Ľuboš Rumanovský.

lubos rumanovsky

Podľa neho by sa v budúcnosti za akúkoľvek manipuláciu s telefónom počas jazdy mali pokuty zdvojnásobiť. V blokovom konaní stúpnu na 100 eur, v správnom až na 200 eur. Policajtom pribudnú aj testery na drogy. Nákup techniky má byť financovaný z fondu poisťovní, pričom tieto peniaze môžu byť použité pre hasičov, bezpečnosť cestnej prevádzky a odstraňovanie nehôd.

mobil za volantom

Alkohol za volantom spôsobil vlani 1 643 dopravných nehôd, čo je o 58 viac ako v roku 2017. Pri dopravných kontrolách zistili v roku 2018 až 9 612  prípadov požitia alkoholu

„Trend za desať rokov je klesajúci, ale za posledné roky nám počet nehôd zapríčinených pod vplyvom alkoholu začal stúpať. Priemerne nám vychádza viac ako 26 zistení alkoholu na deň. Po prerátaní na hodiny každých 45 minút  sme pri výkone služby zistili, že vodič bol pod vplyvom alkoholu. Tento rok to preto budeme sledovať a venovať sa tomu,“

upozorňuje Róbert Bozalka. Preto proti alkoholu za volantom chce polícia bojovať aj tým, že nakúpi analyzátory dychu.

alkohol za volantom

 

Zdroj: (dem) a TASR, Foto: ilustračné