Derby vo Zvolene ´barani´ zvládli v nájazdoch a zostali na víťaznej vlne + HLASY

4 /

Banskobystrickí hokejisti v 29. kole hokejovej Tipsport ligy vyhrali na ľade Zvolena po nájazdoch 3:2 a zaknihovali tak siedme víťazstvo v rade. Na vedúce Košice strácame štyri body, na druhý Zvolen a tretí Poprad dva body.

V prvej tretine mali o niečo viac šancí Zvolenčania, ale nedokázali ich premieňať. V druhej minúte sa nepresadil Mitchell pri pravej žrdi a neskôr Vandas neskóroval pred odkrytou našou bránkou, pretože Williams na ľade zázračne rukou vyrazil puk. My sme mali jednu príležitosť, v ktorej sa ocitol Asselin, sám pred Skapskim taktiež neuspel, no všetko si vynahradil v ôsmej minúte. Po chybe Pufahla sme išli do prečíslenia dvoch na jedného, Higgs naservíroval prihrávku Guillaumemu Asselinovi ako na podnose a ten sa nemýlil – 0:1. Domáci mohli vyrovnať. V trinástej minúte mieril Mitchell z medzikružia do hornej žŕdky a o dve minúty neskôr pekne prešiel pred Williamsa Vandas, no zakončoval už z uhla. Súper mal drvivý tlak v presilovke, ale ustáli sme ho obetavou obrannou hrou a v 19. minúte dokonca dosiahli gól. Faille pekne obišiel bránku, puk sa pred ňou odrazil k Zigovi, ktorý pred odkrytou časťou Skapskiho svätyne nezaváhal. Zvolenský tréner však podal protest (challenge) a videorozhodca posúdil kontakt Sýkoru na gólmana HKM, takže Zigov zásah neplatil a stav zostal nemenný.

V strednom dejstve mali znovu viac z hry domáci. Voľný Obdržálek na dvakrát pred Williamsom neuspel, na opačnej strane sa nepresadil pred brankárom HKM náš Faille. V 27. minúte Kytnár vyslal delovku od modrej a Pöyhönen účinne puk tečoval – 1:1. Pöyhönen mohol stav i otočiť, no taktiež opečiatkoval hornú žŕdku bystrickej svätyne. Zvolenčania mali drvivý tlak, Kytnár zakončoval pred prázdnou bránkou, ale obranca ´baranov´ Ďatelinka v poslednej chvíli zasiahol hokejkou a zažehnal celú situáciu.

V tretej tretine pokračovala aktivita súpera spod Pustého hradu a v 44. minúte priniesla svoje ´ovocie´. Po peknej kombinácii a zadovke Šišovského sa presadil z kruhu Obdržálek  – 2:1. Bystričania mali možnosť na vyrovnanie v presilovke, Sýkora však mieril vedľa odkrytej bránky a už v hre piatich proti piatim ho parádne vychytal Skapski. Prekonať ho potom chceli i Faille a Zigo, nepodarilo sa im to, no 43 sekúnd pred koncom v šestici bez brankára sa napokon ujal bekhend Érica Failleho a duel dospel do predĺženia – 2:2. V ňom veľkú šancu nevyužil pred odkrytou svätyňou Williamsa Špirko, na opačnej strane neslávilo úspech sólo Šťastného. Rozhodli teda samostatné nájazdy, v ktorých uspeli naši ´barani´. Víťazný zásah zaznamenal v štvrtej sérii Éric Faille2:3. Celkovo sme premenili štyri z piatich nájazdov (konkrétne Surový, Sýkora, Faille a Zigo)

HKM Zvolen – HC’05 iClinic B. Bystrica 2:3 po samost. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 27. Pöyhönen (Kytnár, Handlovský), 44. Obdržálek (Šišovský, Růžička)  – 8. Asselin (Higgs), 60. Faille (T. Surový, Nemčík), 65. Faille (rozhod. samost. nájazd)

Rozhodovali: M. Novák (SR), Adamec (ČR) – Výleta (SR), Vyšný (ČR), vylúčení na 2 min: 4:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2914.

Zvolen: Skapski – Vandane, Pufahl, Růžička, Zeleňák, Drgoň, Pöyhönen, Fraser – Vandas, Špirko, Obdržálek – Zuzin, Mitchell, Kelemen – Handlovský, Kytnár, Michal Chovan – Andrisík, S. Petráš, Šišovský

B. Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Biro, Marshall, Nemčík – Asselin, Higgs, Selleck – J. Sýkora, Faille, Zigo – Gabor, Češík, Kabáč – R. Varga, T. Surový, A. Šťastný – Lichanec

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „My sme si dnes vytvorili tlak, mali sme množstvo šancí, ale nemáme šťastie v zakončení. Keď už sme aj otočili stav z 0:1 na 2:1, tak sme ten tretí gól nedali, navyše sme nastrelili asi tri žŕdky. Hrali sme dobre ofenzívne, no musíme ešte lepšie brániť, pretože súperi využívajú aj naše malé chyby a inkasujeme po nich góly. My sa na ne nadrieme. Musíme teda znovu začať od obrany a nájsť cestu ako zápasy vyhrávať.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý výkon na oboch stranách. Vedeli sme, že Zvolen na nás vyletí, čo sa aj potvrdilo v úvodných minútach. Držali nás domáci na dištanc, boli odhodlaní, my sme urobili pár zlých rozhodnutí v obrannom pásme s pukom a súper mal tak niekoľko šancí. Ale prežili sme ich bez ujmy a nám sa pre zmenu podarilo dať dva góly. Škoda, že nám ten druhý rozhodcovia neuznali. V druhej tretine nám dobre zachytal brankár, odhodlanie na našej strane nechýbalo, ale hralo sa viac v našom pásme, než by sme chceli. V tretej tretine sme sa zlepšili až po inkasovanom góle a v závere sme mali aj trochu šťastia. To sa naopak od Zvolena odklonilo, čo sme využili. Po vyrovnaní nechýbalo hráčom sebavedomie. Skvelý hokej napokon vyvrcholil v nájazdoch. Mohlo to skončiť dnes aj opačne, no chcem chalanom poďakovať za bojovný výkon a získané dva body.“

Éric Faille, autor dvoch gólov Banskej Bystrice, vrátane víťazného: „Čo sa týka vyrovnávajúceho gólu v závere riadneho hracieho času, boli sme na ľade šiesti proti piatim, dostal som dobrú prihrávku a snažil som sa to zakončiť klasicky, nič nevymýšľať. Podarilo sa. Bol to dôležitý moment. Veľmi nás teší siedma výhra v rade, pretože sme nemali dobrý vstup do sezóny. Teraz sa nám celkom darí, hráme dobre, verím teda, že v takomto trende budeme aj naďalej pokračovať.“

Tomáš Zigo, autor nášho poisťovacieho, posledného gólu v nájazdoch: „Prvá tretina bola dobrá, ale tie druhé nám nejako nejdú, musíme na tom popracovať. Veril som až do konca, že tento zápas nemôžeme prehrať, tak to napokon aj bolo, hoci len na tesno, ale to sa v športe stáva. Sme za tieto dva body radi, máme ďalšie víťazstvo, čo sa počíta. Na nájazdy išli šikovní hráči, ja som to tam pomedzi nohy brankára strelil a vyhrali sme. Musíme si teraz trošku oddýchnuť a pripraviť sa dobre na Nitru.“

Autor: (job), Foto: TASR + fb HKM Zvolen