Zrodila sa hviezda Barbra v januárovom Hudobnom átriu ŠVK

KULTÚRA
0 /

Prijmite pozvanie Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice na januárové hudobné podujatia. Ponúkame Vám ich prehľad.

BARBRA STREISAND

Narodila sa 24. apríla 1942 vo Williamsburgu  (Brooklyn) v štáte New York.  Je to významná americká speváčka, skladateľka, herečka a filmárka. Patrí k významným skladateľom, liberálnym politickým aktivistom, filmovým producentom a režisérom.

Barbra je jedna z komerčne a aj podľa ohlasov kritík najúspešnejších žien v modernej histórii zábavného priemyslu. Patrí medzi najpredávanejšie hudobné umelkyne Spojených štátov. Podľa RIAA z jej nahrávok bolo len v USA predaných viac ako 71 miliónov hudobných nosičov.

Na celom svete sa predalo viac ako 100 miliónov jej albumov a v hodnoteniach Billboardu sa jej meno nachádza na vrcholoch rebríčkov. Osem z jej albumov sa dostalo na vrchol a 29 sa dostalo do Top Ten.[2]

Barbra Streisand vlastní dve ceny akadémie, deväť cien Grammy, štyri ceny Emmy Award a špeciálnu cenu Tony Award. V zábavnom priemysle je málo osobností, ktoré majú všetky tieto ocenenia.

barbra5

ZRODILA SA HVIEZDA BARBRA

Prehliadka slávnych filmových muzikálov, koncertných záznamov a hraných filmov, v ktorých sa zaskvela americká speváčka, skladateľka a herečka Barbra Streisand. Podujatie dopĺňajú zaujímavé tematické publikácie, hudobné nahrávky a hudobniny. Premietanie sa uskutoční tradične, každú stredu v Hudobnom átriu ŠVK.

barbra1

9. 1. 2019 o 16:00 hod.  HELLO, DOLLY!

1969, 143 min., titulky

Výpravný americký filmový muzikál, ktorý prekonal všetky broadwayské rekordy, v hlavnej úlohe s Barbrou Streisand a rovnomenným nesmrteľným hitom v podaní Louisa Armstronga. Príbeh vdovy Dolly Leviovej, ktorá sa živí ako dohadzovačka.  Svojou inteligenciou, šarmom a výrečnosťou sa snaží spojiť ľudí z rôznych vrstiev.  Zoznámi sa s milionárom Horaciom Wandelgelderom, ktorý sa chystá oženiť.

Dohodne mu schôdzku s krásnou klobučníčkou, ale súčasne do New Yorku posiela aj dvoch mladých pomocníkov a mladučkú neter, ktorá sa chce proti strýčkovej vôli vydať za mladého maliara. Všetci smerujú na veľkú tanečnú súťaž, pretkanú rozličnými melódiami v podaní Louisa Armstronga, spevom a tancom v choreografiami slávneho Gena Kellyho. Záver muzikálu speje k prekvapivému koncu.

16. 1. 2019 o 16:00 hod. FUNNY GIRL

1968, 151 min., titulky

Jeden z najznámejších muzikálových príbehov komediantky Fanny Brice a krásneho hazardného hráča Nickyho Arnsteina, v hlavnej úlohe s Barbrou Streisand a Omarom Sharifom. Film sleduje kariéru Fanny od začiatku až po nástup do Follies, najslávnejšej show, ktorej sa stáva hviezdou. Za túto rolu získala Barbra Streisand Oscara za najlepší ženský herecký výkon.

23. 1. 2019  o 16:00 hod.  ZRODILA SA HVIEZDA

1976, 139 minút, titulky, blu-ray

Príbeh úspešného rockového hudobníka Normana (Kris Kristofferson), ktorý sa zamiluje do neznámej speváčky Esther (Barbra Streisand) a rozbehne jej hviezdu umeleckú kariéru, kým jeho vlastná postupne zapadá. Film zároveň vypovedá o tvrdosti showbiznisu.  V hlavnej úlohe zažiarila Barbra Streisand a za pieseň Evergreen si v roku 1977 odniesla Oscara za najlepšiu pieseň.

30. 1. 2019 o 16:00 hod.  BARBRA STREISAND: THE CONCERT

2006, 105 min.

Najpamätnejší koncert svetovo preslávenej speváčky a jedinečné momenty jej hudobnej kariéry. Záznam koncertu Barbry Streisand pochádza z roku 2006, kedy absolvovala koncertné turné po Severnej Amerike so špeciálnym hosťom –  mužským vokálnym zoskupením IL DIVO.

VSTUP JE VOĽNÝ! Pre organizované skupiny ponúka Hudobné átrium ŠVK v Lazovnej 9 výber projekcií v dohodnutých termínoch. Viac informácií nájdete an www.svkbb.eu alebo https://www.facebook.com/hudobne.atrium.

Zrodila sa hviezda Barbra

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: archív ilustračné