Tri biatlonistky Dukly v prvej 25-ke Svetového pohára v šprinte v Oberhofe

0 /

V rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 4. kola Svetového pohára v biatlone sa vo štvrtok v nemeckom Oberhofe presadili aj reprezentantky banskobystrickej Dukly. Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová obsadila skvelé 7. miesto. Druhá žena celkového poradia Paulína Fialková skončila na 21. priečke a jej mladšia sestra Ivona zaznamenala najlepší výsledok v tejto sezóne, keď skončila dvadsiatatretia.

Naša biatlonistka Anastasia Kuzminová žijúca v meste pod Urpínom si pripísala v tejto sezóne už piate umiestenie v top desiatke. Tentoraz v nemeckom Oberhofe skončila v šprinte na siedmom mieste 30,3 sekundy za víťaznou Taliankou Lisou Vittozziovou. Druhé miesto si vybojovala Francúzka Anais Chevalierová (+5,3) a tretie Švédka Hanna Öbergová (+15,0). Na strelnici urobila Nasťa ve chyby, obe na úvodnej ‚ležke‘. Na trati však predviedla druhý najlepší bežecký čas zo všetkých štartujúcich. V celkovom hodnotení SP sa teda posunula už na 6. priečku. V cieli pre RTVS hovorila:

„Nepotešili ma dve chybičky na strelnici. Dlho mi to trvalo, pokým som strelila. Musím sa porozprávať s trénerom, kde som tie chyby urobila, čo bolo príčinou. Buď to bolo dôsledkom vetríku, hoci nebol silný, alebo mojím dýchaním. Veľmi ma však mrzia chyby na ležke, zvlášť keď stojka bola nulová. Na štart som nastúpila s dobrými spomienkami na minulý rok a budem sa ich snažiť uchovať. Podmienky na trati boli veľmi zvláštne, sneh bol ťažký a pomalý. Myslím si, že každá z pretekárok sa dnes potrápila. Aj keď som predviedla dobrý bežecký výkon, na trati som dnes bojovala.“

Naša dvadsaťšesťročná rodáčka z Brezna vo farbách bystrickej Dukly Paulína Fialková na strelnici minula dvakrát pre zmenu na ‚stojke‘ a skončila so slabším bežeckým časom na konečnej 21. priečke. Je to jej najhorší výsledok v aktuálnej sezóne. Na líderku celkového poradia SP Talianku Dorotheu Wiererovú tak stráca 33 bodov, patrí jej však naďalej druhá pozícia so ziskom 365 bodov. Paulíne sa konečné umiestenie po prenikavých predchádzajúcich výsledkoch málilo, čo pre RTVS netajila:

„Bežecky to nebude môj deň. Bojovalo som, ležka s nulou ma povzbudila, ale stojke mi nevyšla. Napriek tomu som stále bojovala na trati o čo najlepší výkon. Nepodarilo sa mi nadviazať v novom roku na ten starý. Trať tu bola náročná. Sneh, čo tu napadol, bol na môj vkus pomalý, zobral mi dosť síl, aj preto to nebol po bežeckej stránke môj deň.“

V 101-člennom štartovom poli bola aj mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková. Ležku zvládla na nulu a v priebežnom poradí sa po nej držala v top desiatke. Po 2 streleckých chybách na stojke napokon finišovala na výbornej 23. pozícii. Pre RTVS po pretekoch uviedla:

„Myslím si, že s dnešným výkonom môžem byť spokojná. Dosiahnutá nula a dve chyby v druhej streľbe je pri dnešných podmienkach V Oberhofe dobrý výkon. Fúkal mi vietor na stojke, ale snažila som sa túto stratu dobehnúť potom do cieľa. Dnes to bol pre nás najľahší deň spomedzi tých, čo sme tu, ohľadom vetra. Ten sa rýchlo menil. Trať bola náročná, sneh veľmi ťažký. Je to jedno z najťažších stredísk vo Svetového pohára som tu prvýkrát. Trať je tu naozaj komplikovaná, ťažký sneh a zjazdy ma prekvapili, Oberhof som predtým nepoznala, som tu totiž prvýkrát.“

Terézii Poliakovej taktiež po dvoch chybách na strelnici patrilo v cieli až 88. miesto. V sobotňajších stíhacích pretekoch sa tak z našich Duklistiek predstavia sestry Fialkové a Kuzminová.

Program 4. kola SP v nemeckom Oberhofe pokračuje v piatok od 14.30 h rýchlostnými pretekmi mužov na 10 km. V sobotu sa uskutočnia stíhacie preteky žien o 12.45 hodine a mužov o 15.00 hodine. Program zavŕšia v nedeľu štafety žien o 11.45 hodine a mužov o 14.30 hodine.

Výsledky – SP Oberhof (Nem.) – štvrtok:

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Lisa Vittozziová (Tal.) 22:34,6 min (0), 2. Anais Chevalierová (Fr.) +5,3 s (0), 3. Hanna Öbergová (Švéd.) +15,0 (0), 4. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) +18,1 (1), 5. Irina Krivková (Biel.) +21,5 (0), 6. Vita Semerenková (Ukr.) +29,1 (0), 7. Anastasia Kuzminová +30,3 (3), …. 21. Paulína Fialková +1:05,4 min (2), … 23. Ivona Fialková +1:06,9 (2), … 88. Terézia Poliaková (všetky SR) +3:13,9 (2)

Poradie vo Svetovom pohári (po 9 z 26 pretekov): 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 398 bodov, 2. Paulína Fialková (SR) 365, 3. Lisa Vittozziová (Tal.) 336, 4. Anais Chevalierová (Fr.) 281, 5. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) 280, 6. Anastasia Kuzminová 273, … 52. Ivona Fialková (obe SR) 32

Hodnotenie rýchlostných pretekov vo SP (po 4 z 9 pretekov): 1. Lisa Vittozziová 166 bodov, 2. Dorothea Wiererová (obe Tal.) 163, 3. Paulína Fialková (SR) 142, 4. Anais Chevalierová (Fr.) 131, 5. Irina Krivková (Biel.) 123, 6. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) 121, 7. Anastasia Kuzminová 120, … 51. Ivona Fialková (obe SR) 18

Autor: (bl), Foto: ilustračné + tasr