História Banskobystrickej latky I. – prvých desať ročníkov

ŠPORT
0 /

V sobotu 9. februára sa v športovej hale na Štiavničkách uskutoční jubilejný 25. ročník populárnej a vo svete obľúbenej Banskobystrickej latky. Pod Urpín opäť zavítajú poprední európski a svetoví výškari a výškarky. Bystricoviny si priblížia skrátene toto podujatie od jeho vzniku až po súčasnosť tak ako ho videl a zmapoval Jozef Ivan. Ponúkame vám prvú časť – teda úvodných desať ročníkov.

Banskobystrická latka

S myšlienkou organizovať v Banskej Bystrici halové podujatie v skoku do výšky sprevádzané hudbou prišiel bývalý slovenský reprezentant v skoku do výšky, atlét Armádneho  strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica Ľubomír Roško. Už pri prvom ročníku podujatia ktorý, sa uskutočnil 27. januára 1993 v športovej hale na Štiavničkách  a dostal  názov Banskobystrická latka boli jeho organizátormi Atletický oddiel ASVŠ Dukla Banská Bystrica, Ford Euromotor Banská Bystrica a Rock FM Rádio .Pri jeho zrode okrem Ľubomíra Roška boli i Róbert Rozim, Július Nyarjáš a Róbert Ruffíni. Už prvý ročník  podujatia sa stretol s veľkým záujmom verejnosti . Po športovej stránke to bol vydarený ročník okorenený novým českým halovým  rekordom, ktorý utvorila výkonom 195 centimetrov Šárka Kašpárková. V súťaži mužov sa z víťazstva a vytvorenia základného rekordu mítingu 224 centimetrov tešil rumunský reprezentant Cristian Popescu.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 26. január 1994

Organizátori podujatia povzbudení úspešným prvým ročníkom sa snažili do Banskej Bystrice priviesť popredných európskych skokanov a skokanky. V súťaži žien dominovala reprezentantka Ukrajiny Irina Michaľčenková, ktorá pokorením výšky 196 centimetrov vytvorila nový rekord mítingu. V súťaži mužov dominoval reprezentant Veľkej Británie Dalton Grant, ktorý zvíťazil v novom rekorde mítingu 232 centimetrov. Veľký úspech na podujatí zaznamenal i reprezentant domácej Dukly Róbert Ruffíni. Ten prekonal latku na výške 230cm, čím sa zaradil medzi svetovú výškarskú elitu a spoločne s Rusom Pulmaleinenom sa delil o tretie miesto. O kvalitách víťaza mužskej kategórie Daltona Granta svedčí skutočnosť, že mesiac po víťazstve v Banskej Bystrici sa stal v Paríži halovým majstrom Európy.

  1. ročník Banskobystrickej latky- 8. február 1995

Tretí ročník mítingu sa do histórie podujatia zapísal zlatými písmenami. Po prvýkrát sa medzi organizátorov zaradil i HIGH JUMP CLUB Banská Bystrica. V kategórii žien Moskovčanka Tatiana Motkovová ako vôbec prvá žena v histórii výškarských podujatí na Slovensku prekonala latku na výške 200 centimetrov a vytvorila nový rekord mítingu. V mužskej kategórii sa zaskvel Rumun Sorin Matei, ktorý výkonom 236 cm vytvoril nový rekord mítingu a za zmienku stojí i skutočnosť, že piati pretekári prekonali v súťaži výšku 230 cm. Spomínanými výkonmi tak v ženskej ako i v mužskej kategórii sa banskobystrický míting zaradil medzi najúspešnejšie vo svete.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 7. február 1996

Novým generálnym sponzorom mítingu sa stala Všeobecná úverová banka, čo umožnilo organizátorom privítať a predstaviť v Banskej Bystrici ďalších popredných svetových výškarov a výškarky. Na podujatie do Banskej Bystrice prišiel bývalý majster sveta Charles Austin z USA,úradujúci majster sveta Troy Kemp z Bahám, najlepšia rakúska výškarka a víťazka súťaže krásy v Rakúsku, zverenkyňa slovenského trénera Viliama Lendela  Monika Göllnerová a ďalší. V súťaži žien sa víťazkou stala po prekonaní latky na výške 192 cm Monika Göllnerová. V súťaži mužov napriek olympijskej sezóne očakávali organizátori lepšie výsledky. Zvíťazil napokon reprezentant Ukrajiny Jurij Sergienko výkonom 225 cm. Až tretie miesto za rovnaký výkon patrilo Charlesovi Austinovi, ktorý sa šesť mesiacov po pretekoch v Banskej Bystrici stal v Atlante olympijským víťazom.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 12. február 1997

Neutíchajúce úsilie organizátorov a finančná pomoc VÚB sa prejavili v tom, že do Banskej Bystrice prišli na podujatie ďalší poprední svetoví výškari – Švéd Patrik Sjöberg, Nemci Wolfgang Kreissig, Raif Soon,Rus Grigorij Fedorkov a ďalší. V ženskej súťaži sa z víťazstva a utvorenia nového slovenského halového rekordu 196 cm tešila členka domáceho HIGH JUMP CLUBU Banská Bystrica, v Nemecku žijúca Mária Melová. V súťaži mužov zvíťazil Patrik Sjöberg zo Švédska výkonom 228 cm.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 11. február 1998

Diváci do posledného miesta v zaplnenej hale na Štiavničkách s napätím očakávali, či sa po dvoch rokoch podarí niektorému z pretekárov prekonať opäť hranicu svetovej extratriedy 230 cm. Najprv však tlieskali ženám, kde pri rovnosti výkonov 196 cm si víťazstvo odniesla Jelena Gulajevová z Ruska pred Monikou Jagarovou z Rumunska. V súťaži mužov zvíťazil Poliak Artur Partyka výkonom 231 cm pred reprezentantom USA Brianom Brownom a reprezentantom Česka Tomášom Janků, obaja skočili 228 cm.

  1. ročník Banskobystrickej latky – rok 1999

Po dvoch rokoch do Banskej Bystrice opäť zavítala slovenská reprezentantka Mária Melová, tentokrát však v drese nemeckého Bayernu Leverkusen a opäť tak ako pred dvomi rokmi bola úspešná. Zvíťazila výkonom 195 cm pred Bieloruskou Tatianou Gulevičovou, ktorá skočila 193 cm.

V kategórii mužov diváci sledovali zaujímavý a napínavý súboj českej bratskej dvojice Jankůovcov s Alexandom Lesničim z Bieloruska. Všetci traja dosiahli zhodný výkon 228cm. Z víťazstva sa tešil napokon Jan Janků pred bratom Tomášom.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 2000

Z hľadiska výkonnosti pretekárov a pretekárok to bol najslabší ročník. Bol však raritou v tom, že tak prvé tri pretekárky ako i prví traja pretekári na stupňoch víťazov zaznamenali rovnaké výkony. V súťaži žien zvíťazila Vita Palamarová z Ukrajiny pred svojou krajankou Irinou Michalčenkovou a Bieloruskou Tatianou Ševčikovou. Všetky tri skočili 188 cm. V súťaži mužov zvíťazil Bielorus Genadij Moroz pred Ukrajincom Viačeslavom Tyrtyšnikom a reprezentantom Česka Janom Janků. Všetci traja zdolali latku na výške 222 cm.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 2001

Organizátori v tomto ročníku nezaradili do programu súťaž žien. V súťaži mužov sa však zišla silná konkurencia pretekárov, ktorí sa snažili nielen o víťazstvo na tomto podujatí ale i o splnenie limitu na halové majstrovstvá sveta do Lisabonu. Víťazstvo si vybojoval Ukrajinec Sergej Dymčenko výkonom 231 cm. Pri svojom druhom štarte v Banskej Bystrici skončil na druhom mieste olympijský víťaz z Atlanty Američan Charles Austin výkonom 226 cm.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 2003

Pre nedostatok finančných prostriedkov sa jubilejný desiaty ročník podujatia v roku 2002 neuskutočnil a bol presunutý do roku 2003. I v tomto ročníku organizátori podujatia vypustili z programu súťaž žien. V kategórii mužov však zabezpečili účasť vedúceho pretekára svetových výškarských tabuliek Švéda Stefana Holma, ktorý na podujatí zvíťazil a výkonom 234 cm sa priblížil k rekordu mítingu rumunského reprezentanta Sorina Mateia. Stefan Holm už pri prvej účasti na Banskobystrickej latke sa stal miláčikom banskobystrického obecenstva.

Ďalších desať ročníkov, ktoré sa niesli hlavne v znamení Švéda Stefana Holma ale aj Chorvátky Blanky Vlašičovej, vám priblížime v druhom pokračovaní článku budúci týždeň.

Autor: Jozef Ivan, Foto: ilustračné