Bystričan Andrej Pančík (27) predal svoj druhý startup za 100 miliónov dolárov

ZAUJÍMAVOSŤ
6 /

27 – ročný Andrej Pančík z Banskej Bystrice sa predajom spoločnosti Represent za 100 miliónov dolárov zaradil medzi najbohatších Slovákov. Môže byť inšpiráciou pre mladých podnikavých ľudí, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť.

Andrej Pančík

Rodák z Banskej Bystrice. Vyštudoval bakalára na Masarykovej univerzitu v Brne. Pokračoval v Nottinghame a na Oxforde (odbor počítačových vied) si urobil doktorát.

Pracoval na niekoľkých pozíciách v londýnskej pobočke banky UBS či Microsofte., pričom tri mesiace pôsobil aj vo svetoznámom stredisku CERN vo Švajčiarsku. Svoj veľký podnikateľský príbeh začal písať v roku 2011, keď založil charitatívny fundraisongový portál Prizeo. V roku 2012  rozbehol rovnomenný projekt so svojimi dvomi co-foundermi Bryanom Baumom a Leom Seigalom, s ktorými sa spoznal práve na Oxforde.

Projekt Prizeo

Je webová platforma, prostredníctvom ktorej majú fanúšikovia možnosť stretnúť sa so svojimi veľkými idolmi. Plní charitatívny účel, čo dáva celému projektu nový rozmer. Zmyslom nie je iba poskytnúť možnosť fanúšikom stretnúť sa so známymi osobnosťami, ale najmä prispieť na dobročinné účely.

Každá celebrita venuje do svojej kampane pre svojich fanúšikov niečo hodnotné (napríklad VIP koncertné lístky, súkromnú párty, natočenie video klipu alebo photoshoot s krásnou modelkou). Fanúšikovia sa následne môžu zapojiť do losovania o túto cenu, pričom stačí príspevok 5 € alebo viac. Zo všetkých prispievateľov po ukončení kampane vyberú výhercu, ktorý dostane sľúbenú odmenu.

Do takýchto kampaní sa zapojili najväčšie hviezdy, ako speváci Justin Bieber, Enrique Iglesias, Miley Cyrus, Zac Efron či plavec Michael Phelps. V kampani Justina Biebera sa vyzbieralo na dobročinné účely viac ako milión dolárov. 

Do startupu Andreja Pančíka investovali okolo 2,5 milióna dolárov aj také celebrity, ako sú Kobe Bryant, Ashton Kutcher či James Franco. Na dobročinné účely tím Prizeo vyzbieral približne 7,5 milióna dolárov. V posledných dvoch rokoch svojej existencie mala táto platforma na svojom konte už viac ako 200 úspešných kampaní.

Projekt Reperesent

V júni 2015 prišiel Tech magnát Todd Wagner a od Andreja Pančíka získal charitatívny fundraisingový portál Prizeo, ktorý sa stal sesterským webom jeho video charitatívnej platformy Chideo. Wagner týmto dealom prehĺbil svoje aktivity filantropa, ktorý chce pomáhať

Andrej tak získal viac priestoru pre svoj druhý projekt Represent., ktorý založil začiatkom roka 2014.

Projekt Represent umožňuje vytvárať kampane na predaj tovaru s vlastným designom a zarobiť tak na charitatívne účely i pre osobný zisk. Celý proces od výroby po odoslanie tovaru prebieha automaticky a nemáte tak starosť o objednávky, výrobu či zákaznícku podporu. Laicky povedané, nahráš si nejaké to logo, nejaký ten text a Represent ti vytvorí celú kolekciu oblečenia.

„Umožňujeme hocikomu prísť online, navrhnúť vlastný produkt a my sa postaráme o jeho produkciu a distribúciu. Takže nakoniec pošleme tomu človeku, čo to navrhol, iba peniaze na účet. Máme vlastnú produkčnú a distribučnú sieť, ale momentálne aj továreň v Los Angeles,“

hovorí Andrej Pančík

Pre svoje kampane Represent využil Andrejov tím opäť najznámejšie mená zo sveta celebrít. Zapojil sa napríklad herec Stephen Amell zo seriálu Arrow, ktorý vo svojej kampani predal viac ako 45.000 kusov oblečenia a všetok zisk venoval hnutiu “Fuck Cancer”. Kampaň spustil aj známy autor kníh Hra o tróny George R. R. Martin.

Začiatkom februára 2016 prišla prekvapujúca správa. Spoločnosť CustomInk kúpila Represent za 100 miliónov dolárov, časť v hotovosti a zvyšok v akciách. Andrej Pančík túto transakciu potvrdil, ale zatiaľ nechcel špecifikovať, na čo získané peniaze použije.

Na nedávnom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom naznačil, že chce pomáhať podnikateľom na Slovensku. My držíme Andrejovi palce, nech sa mu ďalej darí na svojej spanilej jazde životom a biznisom, ktorý prináša potešenie pre ľudí.

Zdroj: (tom) a Startupers.sk, Foto: ilust.