Biela pastelka pomáha meniť ľudské osudy aj v Banskej Bystrici

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Aj Banská Bystrica sa aktívne zapojí do 21. ročníka verejnej zbierky Biela pastelka. V piatok 23. septembra 2022 budú v uliciach mesta dobrovoľníci hovoriť o živote so zrakovým postihnutím.

Biela pastelka 2022

Darcom, za dobrovoľný príspevok, venujú symbolickú bielu pastelku, ako vyjadrenie solidarity a podpory s ľuďmi so zrakovým postihnutím. Ročne pomôže Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vyše päťtisíc klientom. Sociálni pracovníci im venujú 25 tisíc hodín odbornej práce. Pomáhajú zlepšovať a skvalitňovať ich život.

„Klientom pomáhame napríklad s výberom optických či kompenzačných pomôcok, naučíme ich pracovať s dotykovým mobilným telefónom či počítačom s hlasovým výstupom alebo zväčšovacím programom, takže majú opäť možnosť spojiť sa s rodinou, s priateľmi, získať potrebné informácie, prečítať si poštu, uhradiť faktúry alebo sa vrátiť do pracovného procesu,“

hovorí Ivana Frčová, zástupkyňa vedúcej Krajského strediska ÚNSS v Banskej Bystrici.

Plnohodnotný život

Jednou z klientiek tunajšieho krajského strediska je i pani Veronika, mama tínedžera, ktorej zrakové postihnutie výrazne zasiahlo do života. Vďaka Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska získala nielen podporu, ale aj možnosť vrátiť sa k obľúbeným knihám. Pomohli jej zaobstarať špeciálnu čítaciu lupu i osobný počítač so zväčšovacím programom.

„Vďaka počítaču, s ktorým ma sociálne pracovníčky naučili aj pracovať, si opäť môžem prečítať nielen knihy, ale získať i informácie potrebné pre život. Pozerám si recepty, vyhľadávam si rôzne video návody, pracovné ponuky, faktúry, mám prístup k informáciám zo synovej školy a veľa ďalšieho. Výrazne sa mi zlepšil život, nie som odkázaná na pomoc iných. Pracovníčky mi poskytli množstvo rád, ako si zlepšiť život. Informovali ma, na aké pomôcky mám nárok, ale hlavne, na svoje starosti som neostala sama,“

uvádza pani Veronika.

Pomáhajú vyše 20 rokov

V uliciach Banskej Bystrice môžu 23. septembra tohto roka, získať darcovia symbolickú pastelku ako poďakovanie za dobré srdce a dobrovoľný finančný príspevok. Biela pastelka je symbolom solidarity s nevidiacimi a slabozrakými.

„Vďaka zbierke učíme ľudí, ktorí prídu o zrak Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou, čo pre nich znamená, že môžu ísť samostatne do obchodu, do práce či pre deti do školy. Pomáhame im tiež zvládnuť technicky náročné pomôcky. Učíme ich používať špeciálne lupy, postarať sa o domácnosť, čiže oprať si, navariť, ožehliť. Nechýba ani pomoc pri získavaní príspevkov, pri odstraňovaní bariér, podpora v legislatívnej oblasti a veľa ďalšieho. Našou snahou je, aby žil klient plnohodnotný život,“

vysvetľuje Eliška Fričovská z ÚNSS.

Počas dvoch desaťročí zbierku podporili mnohé známe osobnosti z oblasti kultúry či športu, ako napríklad Marek Hamšík či Matej Tóth. Vďaka darcom s otvoreným srdcom, môžu pracovníci únie zlepšovať a meniť osudy ľudí nevidiacich a slabozrakých.

Ďalšie príbehy začne Biela pastelka písať 23. septembra v uliciach slovenských miest a obcí. Možno práve váš príspevok niekomu zásadne zmení život k lepšiemu, a to nie je málo.

Ako môžete pomôcť nevidiacim v Banskej Bystrici

Verejná zbierka Biela pastelka sa uskutoční tento piatok aj v Banskej Bystrici. V uliciach nášho mesta budete môcť stretnúť dobrovoľníkov, ktorí sú nápomocní dobrej veci.

Aj vy môžete poskytnúť ľuďom so zrakovým postihnutím príspevok do prenosnej pokladničky. Ak by ste chceli pomôcť už teraz, spraviť tak môžete odoslaním SMS na číslo 820 s ľubovoľným textom v hodnote dvoch eur, alebo vložením vlastnej sumy na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006.

Pomôcť môžete aj iným spôsobom. Ako? To sa dozviete na tomto odkaze: https://bielapastelka.sk/#ako-pomoct.

 

Zdroj: (tom), Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska , Foto: ilustračné