Pavel „Hirax“ Baričák: Téma očkovania ľudí rozdelila, ale aj spojila

ZAMYSLENIE
0 /

Slovenský prozaik, básnik, hudobník, cestovateľ a bloger  Pavel „Hirax“ Baričák (1971) je múdry a vnímavý človek, ktorý dokáže citlivo reagovať na aktuálne dianie okolo nás. Všimol si aj fenomén rozdeľovania ľudí na očkovaných a neočkovaných, ktorý sa časom mení…

Boli sme na oslave… A všimol som si jeden fakt – ľudia, ktorí sa predtým dvakrát nemuseli a na oslavách sa cielene obchádzali, teraz, keď našli spoločný prienik v odpovedi „áno, jednoznačne očkovanie“ či si potvrdili opačnú verziu „očkovanie v žiadnom prípade“ – tak tí teraz zrazu družne debatovali v tieni stromu či dakde inde, skôr tak, aby ich nikto nepočul.

Aby neprišiel ktosi z iného brehu a nepomyslel si o nich „aha, to sú tí opační…“, a nebodaj sa s nimi nepustil do argumentačnej debaty, ktorá vedie len a len k jednej veci: k horkosti.

Ako národ sme už boli rozdelení neraz. Veľakrát silnými témami, ale na vakcináciu sa nič nechytá. Toto je motyka, ktorá dopadla a rozťala. Ale aj spojila – ľudia, čo predtým voči sebe čosi mali, zrazu zakopali vojnovú sekeru a začali sa rozprávať. Milé.

Našťastie – kamarátstva, ktoré stoja na spojených srdciach neohrozí ani toto. Vnímaví kamaráti aj keď budú zastávať iný názor, nedopustia, aby ich téma očkovania rozdelila. Úctivo vyjadria svoj postoj a do hlbšej dišputy sa už nepustia.

Lebo ponaučení predchádzajúcimi vyčerpávajúcimi a úplne zbytočnými iskriacimi rozhovormi prišli na to, že to k ničomu neviedlo a ak chcú, aby dlhoročné priateľstvo prežilo, neostáva nič iné, než sa ľudsky rešpektovať.

Spájajme sa, nerozdeľujme. Učme sa pochopiť aj názor, ktorý je iný ako náš. To z nás robí múdrych.

Autor: Pavel „Hirax“ Baričák, Foto: ilustračné