V sobotu je v Ľubietovej 10. Ľubietovský banícky a hutnícky deň, v Brusne Čipkárskô

Tip na výlet
1 /

Obec Ľubietová a OZ LIBETHA Vás pozývajú na 10. Ľubietovský banícky a hutnícky deň, ktorý sa uskutoční v sobotu 21. mája 2022. Tradičné podujatie sľubuje zaujímavý program. V Brusne na vás čaká tradičné Čipkárskô 2022.

Ľubietovský banícky a hutnícky deň

Banícky a hutnícky deň je tradícia, ktorá sa obci Ľubietová začala organizovať len pred pár rokmi.  Takto si obec, kedysi kráľovské mesto,  pripomína svoju minulosť, keď patrila medzi najvýznamnejšie slovenské banské miesta.

Ľubietová

Ľubietová

Ľubietová bola v stredoveku jedným zo siedmich banských miest. V 19. storočí sa obec nazývala po maďarsky Libetbanya. Ťažila sa tu najmä meď a po vyčerpaní ložiska aj železné a kobaltovo-niklové rudy. Obec je známa unikátnymi nálezmi minerálu libethenit, ktorý bol prvýkrát opísaný v Ľubietovej a podľa ktorej dostal aj názov.

Návštevníkov Baníckeho a hutníckeho dňa čaká v sobotu bohatý program. Na začiatku sa môžu zapojiť do baníckeho sprievodu od Evanjelického kostola do parku.

Návštevníci baníckeho a hutníckeho dňa si počas dňa môžu pozrieť kultúrny program, ľubietovskú keramiku, ľubietovské chránené zvieratá, banskobystrický Geopark.

Súčasťou baníckeho a hutníckeho dňa je aj tradičný remeselný jarmok, návštevníci si pochutia  na tradičnom guláši z diviny a pripravenom občerstvení. V každom prípade sa aj Bystričanom oplatí cez víkend oplatí urobiť si výlet do Ľubietovej.

Brusnianske Čipkárskô 2022

Obec Brusno oznamuje, že pri príležitosti 598. výročia prvej zmienky o obci organizuje v sobotu 21. mája 2022 ďalší ročník súťaže vo varení čipkárskeho.  Súťaže sa môže zúčastniť najviac 30 štvorčlenných družstiev utvorených aspoň spolovice z občanov a rodákov z Brusna a Ondreja. Súťaží sa vo varení klasického čipkárskeho v klasických čipkárskych mašinách s kúrením cez komín.

Čipkárskô je úzko späté s históriou obyvateľov obcí Brusno a Sv. Ondrej. Ich typickým zamestnaním bol totiž už v 18. storočí podomový obchod. S paličkovanými čipkami obišli mnohé ďaleké krajiny. Preto ich nazvali čipkármi. Za obchodom cestovali na svojich vozoch, tzv. mašinách, a aby ušetrili čas, varili si priamo za jazdy. A tak vzniklo čipkárskô.

Mašina je špeciálne skonštruovaná nádoba na varenie, ktorú používali obchodníci – čipkári z nášho regiónu, počas presunu na vozoch za obchodmi po celej Dolnej zemi.

Je to kovový hrniec s roštom v spodnej časti a pevným komínom cez stred valca. Do komína sa vhadzuje palivo najmä drevo a drevené uhlie a okolo komína sa varí pripravované jedlo.

Na uvarenie čipkárskeho treba hovädzie mäso, cibuľu, mrkvu, petržlen, kaleráb, zemiaky, bravčovú masť, soľ a korenie. Na tlapke (trhance) sa používa iba múka, vajcia a soľ.

V sobotu 21. mája od 10:00 hod. v Brusne  na parkovisku pri futbalovom ihrisku zažijete neopakovateľnú atmosféru, ochutnáte tradičnú miestnu pochúťku a popri tom sa dobre zabavíte. Hlavným ťahákom kultúrnych vystúpení bude populárna skupina Vidiek.

Autor: (tom), Foto: ilustračné