V Banskej Bystrici otvorili stálu expozíciu najkrajších svetových knižných ilustrácií pre deti

Výstava
0 /

Jedinečné ilustrácie zo všetkých ročníkov prestížneho Bienále ilustrácií Bratislava môžete odteraz vidieť v coworkingovo – komunitnom centre 365.labb v Banskej Bystrici. Stálu expozíciu 28 replík víťazných malieb od slávnych autorov z celého sveta prináša do banskobystrického regiónu BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, v spolupráci s 365.bank.

Vernisáž výstavy

Vernisáž výstavy diel renomovaných svetových ilustrátorov, ktorí sú nositeľmi ocenenia Grand Prix BIB sa konala v utorok 10. mája  v priestoroch 365.labb na Lazovnej 5 v Banskej Bystrici.

Andrej Zaťko

Andrej Zaťko

Na vernisáži vystúpil generálny riaditeľ 365.bank  Andrej Zaťko, ktorý okrem iného povedal:

„Som presvedčený, že veľké a úspešné inštitúcie by mali podporovať umenie. Cez takúto podporu sa tvoria zbierky, ktoré ukazujú umeleckú tvorbu z minulosti i súčasnosti pre budúce generácie. Sem patria aj ilustrácie v detských knihách, ktoré sú tu vystavené. Preto nám prišlo prirodzené podporiť Bibianu a jej unikátnu výstavu diel ilustrátorov detských kníh z celého sveta v Banskej Bystrici v priestoroch 365.labb.“

Riaditeľ Bibiany – medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave Peter Tvrdoň pri umení pre deti vždy omladne:

„To, čo vidíte v Banskej Bystrici, je prierez diel víťazov 28 ročníkov Bienále ilustrácií.  My v Bibiane robíme všetko pre deti a tie výstavy sú interaktívne. Detičky sa tu môžu pohybovať slobodne najkrajšie na tom je, že aj ich rodičia či starí rodičia zistia, že sú stále deťmi.

Peter Tvrdoň

Peter Tvrdoň

Výber diel ilustrátorov kníh pre deti  v meste pod Urpínom urobil Martin Dubravay, ktorý zároveň predstavil víťazov doterajších ročníkov Bienále ilustrácií.

Na výstave môžu návštevníci vidieť Ilustrácie, ktoré boli doposiaľ prístupné výlučne v medzinárodnom dome umenia v Bratislave a sú súčasťou Bienále ilustrácií Bratislava, ktoré sa koná pod  záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu.

Martin Dubravay

Martin Dubravay

Výnimočné diela potešia deti aj dospelých

Vystavené kresby, ktoré sú ilustráciami z detských kníh, zaujmú nielen menších návštevníkov 365.labb, ale všetky generácie. Sú to diela, ktoré ocenila renomovaná medzinárodná porota cenou Grand Prix BIB. Toto prestížne ocenenie má za sebou už 28 ročníkov, preto je aj počet ilustrácií rovnaký.

Koná sa každé dva roky a úplne prvú Grand Prix BIB získal ešte v roku 1967 japonský ilustrátor Yasuo Segava s maľbou na hodvábny papier, na ktorý jemne štetcom nahadzoval farby. Svojím štýlom sa posunul k európskemu chápaniu kresby, čím sa stáva jeho dielo zaujímavou symbiózou.

Podľa kurátorky výstavy Viery Anoškinovej z BIBIANY je každá z ilustrácií absolútne výnimočná:

„Pri všetkých ocenených ilustráciách za 28 rokov sa porota snaží uprednostňovať ojedinelosť a výnimočnosť daného diela, ktoré sa istým spôsobom vymyká spomedzi ostatných.“

Porota je vždy zložená z odborníkov knižnej kultúry, historikov umenia, ilustrátorov, vydavateľov a knihovníkov. Má 6 až 12 členov z rôznych krajín, kontinentov a rozmanitých kultúr.

Viera Anoškinová

Viera Anoškinová

Kállayova Alica v krajine zázrakov

Za tie roky si ocenenie v súťaži ilustrácií z detských kníh odniesli autori z Česka, Poľska, Nemecka, Ruska, Švédska i Dánska. Ročník BIB 1983 bol úspešný pre významného slovenského umelca Dušana Kállaya za ilustrácie slovenského prekladu slávnej knihy Lewisa Carolla Alica v krajine zázrakov. Maliar, grafik a ilustrátor Kállay má na konte množstvo ilustrácií kníh pre deti aj dospelých. Typická je pre neho fantazijná atmosféra a kompozícia, čím sa stal uznávaným po celom svete.

Na výstave v 365.labbe môžu návštevníci vidieť diela od troch francúzskych umelcov, ďalších maliarov z Fínska, Talianska, Španielska, Švajčiarska či Veľkej Británie. Všetko sú to uznávaní ilustrátori, ktorých diela sú známe po celom svete.

Dušan Kállay

Dušan Kállay

Z tých vzdialenejších krajín mimo Európy zvíťazili v Bienále ilustrácií Bratislava spolu až traja japonskí autori, v roku 2005 to bol iránsky umelec Ali Reza Goldouzian so svojimi na prvý pohľad jednoduchými ilustráciami, ktoré sú však veľmi komplexné a dotvárajú text knihy, ďalej umelkyňa Eunyoung Cho z Južnej Kórei (rok 2011).

„Ak sa obzrieme za poslednými tromi ročníkmi, cenu Grand Prix BIB získal v roku 2017 holandský autor Ludwig Volbeda za knihu Vtáci, v roku 2019 to bol Hassan Mousavi opäť z Iránu za ilustrácie knihy Boxer a zatiaľ posledné ocenenie v roku 2021 získala španielska umelkyňa Elena Odriozola,“

približuje Anoškinová.

Alica v krajine zázrakov (D. Kállay)

Alica v krajine zázrakov (D. Kállay)

Podľa nej 28 prezentovaných diel Grand Prix BIB je odrazom vývoja ilustrácie ako takej v medzinárodných súvislostiach.

„Tešíme sa, že tieto výnimočné ocenené diela dovezené z hlavného mesta máme vystavené v našom obľúbenom mestskom coworkingovom priestore 365.labb. A vďaka Bibiane sa tak dostanú viaceré generácie Banskobystričanov k hodnotnej umeleckej tvorbe,“

hovorí Kristína Katreniaková, komunitná manažérka z 365.labb.

Stála expozícia víťazných ilustrácií v coworkingovo – komunitnom centre 365.labb na Lazovnej v Banskej Bystrici je prístupná širokej verejnosti od 11. mája 2022 a vstup je bezplatný.

Zdroj: (tom) a Anna Vojteková  , Foto: redakčné a ilustračné