Smutná správa: Navždy odišiel dobrý človek Michal Francisty (†39)

Spomienka
4 /

Mnohí Bystričania poznajú príbeh Michala Francistyho – športovo založeného Rudlovčana, ktorý rád pomáhal iným, aj z nášho portálu. Vlani zostal v bdelej kóme pripútaný na lôžko a žiaľ napriek starostlivosti svojej rodiny a lekárov už z neho nevstal.

Predseda OZ Pomáhame srdcom Anton Minárik, ktorý nedávno organizoval charitatívnu dražbu  olympijského dresu Mateja Tótha z Ria v prospech Michalovej rodiny, nám v piatok oznámil smutnú správu:

„Dnes nás  opustil veľký bojovník a športovec Michal Francisty. V živote človeka je veľa bojov. Niektoré vyhráme, niektoré bohužiaľ prehráme. Michal bol statočný človek, pomáhal kde sa dalo. Pre športovú verejnosť je to veľká strata. Úprimnú sústrasť celej rodine. Odpočívaj v pokoji.“

Michal Francisty mal obchod s výživovými doplnkami pre športovcov, sám bol športovcom telom i dušou. Rád pomáhal iným, ale na začiatku vlaňajších letných prázdnin jedno ráno už nevstal z postele a začal sa boj o jeho život. Zrazu potreboval pomoc on sám.

Následkom dlhého oživovania s nedostatočným prísunom kyslíka do mozgu vtedy 38 – ročný športovo aktívny človek, otec dvoch detí (dievčatá 9 a 11 rokov), upadol do bdelej kómy a tým sa zmenil život celej rodiny. Začali sa dni plné obáv pretkané s nádejami a vynaloženia maximálneho úsilia k jeho uzdraveniu tak, aby to mamina s dvoma deťmi zvládli nielen po psychickej, ale aj finančnej stránke.

Našlo sa viacero priateľov a dobrých ľudí, ktorí pomáhali, medzi nimi aj OZ Pomáhame srdcom či primátor Ján Nosko. Michal statočne bojoval s nepriazňou osudu v nemocničnej i v domácej opatere. Mnoho ľudí mu držalo palce a povzbudzovalo jeho rodinu na tejto ťažkej ceste životom.

Žiaľ v piatok 16. októbra 2020 srdce Michala Francistyho dotĺklo navždy. Redakcia Bystricovín vyslovuje úprimnú sústrasť Michalovej rodine, nech odpočíva v pokoji…

Autor: (tom) , Foto: archív a ilustračné