Prvá automatizovaná linka významne urýchli proces laboratórnej diagnostiky v Rooseveltke

Zdravie
0 /

V Centrálnom laboratórnom komplexe vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici spustili úplne nové, inovatívne plne automatizované riešenie na analýzu vzoriek biologického materiálu.  V piatok 11. júla 2025 slávnostne otvorili za prítomnosti ministra zdravotníctva SR Kamila Šaška automatickú linku , ktorá je prvá svojho druhu medzi fakultnými nemocnicami na Slovensku.

Automatizovaná linka na analýzu vzoriek biologického materiálu

Nový robotický systém DxA 5000 zásadne skracuje dobu od prijatia vzorky v laboratóriu až po dodanie výsledkov. To priamo pomáha lekárom rýchlejšie stanoviť diagnózu a začať potrebnú liečbu pacientov.

„Plne automatizovaná linka vo vašom laboratóriu významne uľahčí prácu a zlepší prístup k liečbe vašim pacientom. Výhody novej linky sú nepopierateľné – šetrí čas, zvyšuje presnosť, eliminuje chyby. A to sú konkrétne zmeny, ktoré pocítia tak lekári, ako aj pacienti. Je to dvojnásobný prínos do procesu poskytovania zdravotnej starostlivosti. A fakt, že ste ju zvládli vybudovať počas plnej prevádzky, bez prerušenia starostlivosti o pacientov, za to patrí všetkým vám, ktorí ste na tomto projekte pracovali, úprimné uznanie a moja veľká vďaka,” 

hovorí minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Táto revolučná platforma, chránená viac ako 24 patentmi, dokáže analyzovať kľúčové charakteristiky vzorky počas iba 3 sekúnd. DxA 5000 automatizuje rad rutinných manuálnych krokov v laboratóriu, ktoré museli dovtedy vykonávať laboranti. Zvyšuje tak nielen efektivitu, ale taktiež minimalizuje kontakt personálu so vzorkami. Systém je inteligentný a na základe informácií z čiarového kódu dokáže vyhodnotiť prioritu vzorky, pričom urgentné požiadavky spracováva prednostne.

„Výsledkom je rýchly a konzistentný čas dodania výsledkov, výrazné zníženie chybovosti a celkové zvýšenie efektivity laboratória. To vedie k rýchlejšej odozve pre klinické oddelenia a v konečnom dôsledku k zlepšeniu starostlivosti o pacientov,”

vysvetľuje primárka Centrálneho laboratórneho komplexu Zuzana Bečková.

Inteligentná automatizácia šitá na mieru

Systém bol sofistikovane prispôsobený špecifikám a potrebám nemocnice – od rozpoznávania typov skúmaviek, až po priorizáciu urgentných  vzoriek. Vďaka čiarovým kódom systém identifikuje požadované vyšetrenia a inteligentne rozhoduje o poradí spracovania vzoriek. Vzorky medzi jednotlivými fázami systém distribuuje pomocou pásového dopravníka.

Linka má integrované vysokokapacitné centrifúgy a softvér umožňuje presne sledovať polohu vzorky – od vloženia do systému až po vyhodnotenie. V prípade potreby vieme reagovať aj spätne – ak lekár potrebuje doplniť vyšetrenie, linka si vie vzorku sama vyhľadať v chladenom sklade a dopraviť ju späť do vyšetrovacieho procesu,“

dopĺňa primárka Bečková.

Klinické laboratóriá sú pracoviská, ktoré v rámci nemocničných zariadení často nebýva vidieť.  Jedným z dôvodov môže byť aj to, že do nich pacient osobne priamo nevstupuje. Napriek tomu sa len veľmi málo rozhodnutí lekárov zaobíde bez laboratórneho výsledku. Počet laboratórnych vyšetrení z roka na rok narastá, rovnako ako aj nároky na kvalitné a predovšetkým rýchle spracovanie vzoriek. Rozhodnutie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta vybaviť laboratórium inovatívnou technológiou plnej automatizácie vrátane nadväzujúcich IT riešení prináša najmodernejší koncept laboratórnej prevádzky v rámci fakultných nemocníc na území Slovenska s referenčným potenciálom európskeho rozsahu. Je mi veľkou cťou, že spoločnosť Beckman Coulter obstála vo výbere vhodného dodávateľa a dostali sme príležitosť projekt realizovať. Rád by som pri tejto príležitosti poďakoval vedeniu nemocnice a personálu laboratória za hladký priebeh implementácie. Dnes je nová laboratórna linka plne v prevádzke. Nezostáva mi nič iné, len srdečne zaželať, aby boli pracovníci laboratória s  týmto riešením spokojní a aby to posunulo starostlivosť o pacientov nemocnice na ešte vyššiu úroveň,“

informuje riaditeľ spoločnosti Beckman Coulter Lukáš Palivec.

Zlepšenie pracovného prostredia, ale aj postupná digitalizácia procesov

Zavedenie systému prebehlo s dôrazom na postupné zaškoľovanie personálu a minimalizovanie stresu z veľkej zmeny. Vďaka automatizácii sa podarilo nahradiť množstvo opakujúcich sa úkonov, čím sa uľahčila práca laborantkám a zvýšila sa ich efektivita.

 „Automatizácia, digitalizácia a absolútna zmena procesov je to, čo nás s výstavbou novej nemocnice postupne čaká v celej nemocnici. Zavedenie automatizovaného systému v laboratóriu je prvou lastovičkou a to, že to naši kolegovia excelentne zvládli, dokonca za plnej prevádzky je dôkazom, že sa to dá a veríme, že to bude povzbudením aj pre zamestnancov z ostatných oddelení. Linka nám výrazne pomohla aj z hľadiska personálneho – v čase, keď čelíme nedostatku zdravotníckeho personálu, znamená každá ušetrená minúta veľký prínos. Chcem sa poďakovať kolegom za trpezlivosť a odvahu, s ktorou túto významnú zmenu podstúpili ako aj dodávateľovi systému za ukážkovú podporu,“

uvádza riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Centrálny laboratórny komplex (CLK) poskytuje zdravotnú starostlivosť formou laboratórnych vyšetrení v oblasti klinickej biochémie, hematológie a transfuziológie, klinickej imunológie a alergológie a klinickej mikrobiológie. Vykonávanými laboratórnymi vyšetreniami, ich interpretáciou a konzultačnou činnosťou sa podieľa na diagnostike, výbere a monitorovaní vhodnej liečby a sledovaní prognózy ochorení.

V roku 2022 laboratórny komplex preukázal plnenie požiadaviek normy pre medicínske laboratóriá ISO 15 189: 2012 a získali osvedčenie o akreditácii č. M-085. Začiatkom tohto roka úspešne zvládli aj prechod na novú normu ISO 15189:2022. Nemocnica sa tak stala prvou a zatiaľ jedinou fakultnou nemocnicou na Slovensku, ktorá disponuje vlastným laboratóriom akreditovaným v troch laboratórnych odboroch.

Časozberné video:

Zdroj: Ružena Maťašeje, Foto: Rooseveltova nemocnica