Primátor pozýva občanov na verejnú diskusiu o návrhu rozpočtu mesta Banská Bystrica na budúci rok

SPRÁVY
7 /

V rámci Iniciatívy pre lokálne otvorené vládnutie v Banskej Bystrici a mestskej spolupracovne pripravuje mestská samospráva na utorok 29. novembra 2022 verejné stretnutie s občanmi o fungovaní mestského rozpočtu, o tom ako sa tvorí, aké témy rieši a čo je jeho cieľom v kontexte súčasnej ekonomickej a energetickej krízy.

V dôsledku vládnych návrhov mestá a obce nedokážu v aktuálnom období zostaviť rozpočet bez toho, aby neboli vykonané nepopulárne opatrenia. V prípade, že navrhované opatrenia nebudú schválené, funkčnosť samosprávy bude výrazne ohrozená a mesto sa dostane do rozpočtového provizória.

„Naším zámerom je preto predstaviť návrh rozpočtu na budúce obdobie vrátane krízových opatrení aj širokej verejnosti a počuť jej názor. Verím, že sa v utorok 29. novembra o 17:30 hod. stretneme v historickej Radnici na Námestí SNP 1 v čo najväčšom počte,“

hovorí banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Ak máte záujem zúčastniť  sa stretnutia a dostať všetky potrebné podklady, vyplňte nasledujúci registračný link: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfrcuWEt…/viewform.

Treba pripomenúť, že vedenie mesta súčasne rokuje s  poslancami mestského zastupiteľstva o návrhu rozpočtu mesta   na najbližšie tri roky. Deje sa tak v čase, keď ešte nie je schválený štátny rozpočet na budúci rok, z ktorého vyplynú dôležité závery pre samosprávy, najmä čo sa týka výšky podielových daní, ktoré sa majú znížiť.

Radnica

Radnica

Z nich totiž samosprávy financujú kľúčové komunálne služby pre svojich občanov. Niektoré mestá a obce, ktoré nemajú v talóne nejaké finančné rezervy, pravdepodobne nebudú schopné zostaviť vyrovnaný rozpočet a vstúpia do rozpočtového provizória.

Ak poslanecká väčšina v NR SR schváli ministrom financií navrhovaný balíček tzv. prorodinných opatrení vrátane daňového bonusu na úkor podielových daní pre samosprávy, čo by v prípade Banskej Bystrice znamenalo mínus 4,57 milióna eur v príjmovej časti mestského rozpočtu na budúci rok,  bude to pre samosprávy na Slovensku neprijateľné.

Igor Matovič

Igor Matovič

Preto sa predstavitelia obcí a miest v utorok 29. novembra 2022, kedy začína aktuálna schôdza NR SR, zapoja  do hromadného štrajku pred budovou slovenského parlamentu v Bratislave  s cieľom opätovne apelovať na poslancov, aby nehlasovali za vládny návrh zákona o dani z príjmov so všetkými zmenami a doplnkami, ktoré potápajú rozpočty samospráv.

Mestá a obce, ktoré sú členmi Únie miest Slovenska, Združenia miest a obcí Slovenska, Asociácie prednostov úradov miestnej samosprávy SR či Asociácie komunálnych ekonómov SR sú v tejto otázke jednotné.

Banská Bystrica

Banská Bystrica

„Opatrenia z dielne ministra financií premietnuté v návrhu štátneho rozpočtu  sú pre nás likvidačné. Tak ako počas pandémie či utečeneckej krízy, aj teraz sa ukázalo, že štát nás neberie ako partnerov a odmieta s nami komunikovať. Od začiatku sme upozorňovali Vládu SR na to, že tieto financie od ľudí budeme musieť vybrať naspäť, pretože viacerým samosprávam neostáva nič iné, len navýšiť miestne dane, poplatky za komunálny odpad či škôlky. Výsledkom toho, že nás štát dlhodobo nepočúva je, že musíme robiť protiopatrenia, aby sme dokázali prežiť. Inú možnosť nemáme,

dodáva primátor Nosko.

V tejto chvíli vôbec nie je jasné, ako dopadne hlasovanie o štátnom rozpočte v NR SR5 , pričom v prípade jeho neschválenie môže padnúť menšinová vláda Eduarda Hegera. Kocky sú hodené…

Budova NR SR

Budova NR SR

Autor: (tom), Foto: ilustračné