Primátor Ján Nosko: Pripomeňme si spolu v Banskej Bystrici udalosti zo 17. novembra 1989

Spomienka
1 /

V piatok 17. novembra 2023 uplynie 34 rokov od nežnej revolúcie v bývalom Československu. Túto významnú historickú  etapu našich dejín si pripomenieme aj v meste pod Urpínom na viacerých pripravovaných akciách.

Banskobystrický primátor Ján Nosko spomína na November ´89 takto:

„Mal som vtedy 28 rokov, dve malé deti a ako mladý lekár po atestácii prvého stupňa som mal svoje sny. V rámci nemocnice existovala bunka VPN – Verejnosť proti násiliu a spolu s kolegami sme veľmi aktívne zbierali podpisy na podporu tohto hnutia. Všetci sme cítili, že zmena sa blíži  a potom prišiel 17. november.

Ján Nosko

Ján Nosko

Ďalej pokračuje:

„Stretnutia na zaplnených námestiach boli pre mňa nezabudnuteľné. Všade bolo cítiť zmes odvahy, nádeje, ale aj strachu. V tej dobe sme riskovali všetci. Mali sme malé deti a cítili riziká, že môžeme prísť o prácu. V mysli mi doteraz zostáva obraz plného námestia, na ktorom stojím, na pleciach držím syna, ten zviera vo svojich rúčkach kľúče, máme pripnuté stužky na hrudiach. Tak veľmi sme túžili po zmene, až napokon prišla.“

Primátor Nosko zároveň pozýva ľudí v piatok 17. novembra do ulíc mesta na viaceré symbolické akcie, na ktorých si zaspomíname na dôležité historické udalosti spred 34 rokov. Mesto pripravilo na tento deň bohatý program.

Klubové povstanie 2023 @ Banská Bystrica ponúkne hudobné projekty a koncerty, ktoré sme v našom meste ešte nemali možnosť zažiť. Uskutoční sa aj spomienková prechádzka Banskou Bystricou venovaná novembrovým udalostiam. Začína sa o 15:30 hod. stretnutím v Národnej ulici pred bývalým sídlom Krajského centra VPN.

Ďalej pokračuje  zastavením pri pamätnej tabuli Mareka Frauwirtha na Skuteckého, kde študoval na vtedajšej banskobystrickej Obchodnej akadémii a  17. novembra 1939 bol bez súdu popravený gestapom v Prahe-Ruzyni.

Po prechádzke sa v parčíku na Hornej ulici koná vernisáž výstavy fotografií z realizácie projektu iiHRiiSKO. Program potom pokračuje na Námestí SNP.

Pri pamätnej tabuli Mareka Frauwirtha

Pri pamätnej tabuli Mareka Frauwirtha

V zmysle návrhu architekta Dušana Čupku mesto oslovilo majiteľov historických budov s výzvou mimoriadneho večerného nasvietenia ich okien v symbolickom čase o 17:11 hod. S hudobnou kulisou známych piesní, ktoré sa spájajú s Nežnou revolúciou, sa budú klásť  spomienkové sviečky k Morovému stĺpu.

Večer pokračuje kultúrny program v Robotníckom dom, kde sa predstaví výnimočný slovenský hudobný projekt Story skladateľa a basgitaristu Mariána Zimu s hercom a osobnosťou Novembra ´89 Milanom Kňažkom.

Následne  vystúpi banskobystrická skupina Collegium Musicum Tribute zameraná na rannú tvorbu slávneho hudobného zoskupenia okolo Mariána Vargu.

Všetci Bystričania i návštevníci mesta sú vítaní na piatkových akciách pri príležitosti štátneho sviatku 17. novembra – Dňa boja za slobodu a demokraciu.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a ilustračné