Šeliga, Klus či Cibuľková, mladí a zdraví míňajú vakcíny pre zdravotníkov

SPRÁVY
5 /

Aj na Slovensku sa už rozbehlo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva stanovilo postup, akým sa vo vakcinačných centrách (aj v Banskej Bystrici) budú postupne očkovať jednotlivé skupiny obyvateľstva na základe online registrácie podľa povolaní, rizika veku, zdravotného stavu a následne menej rizikovej širokej verejnosti nad 18 rokov.

Do prvej vlny očkovaných osôb patria zdravotníci, zamestnanci zariadení sociálnych služieb, pracovníci  kritickej infraštruktúry štát a silových zložiek, ktorí sú v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou. Takto sa očkuje napríklad v Rooseveltovej nemocnici.

Prvé očkovania u nás začali 26. decembra 2020 v nitrianskej nemocnici a medzi prvými boli infektológ Vladimír Krčméry s ďalšími epidemiológmi, tiež minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas. Prišla aj prezidentka Zuzana Čaputová, slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič a niektorí členovia vlády aj s poslancami NR SR. Oficiálne preto, aby osobne podporili samotné očkovanie medzi občanmi a odbúrali zábrany spojené s nedôverou u časti z nich.

Mladí a zdraví dostali vakcínu ako prví

Prekvapilo, že napriek stanoveniu poradia očkovania okrem zdravotníkov a pracovníkov prvej vlny kontaktu s rizikovou populáciou seniorov sa nechali v priamom prenose pred televíznymi kamerami zaočkovať aj niektorí mladí koaliční politici, ako napríklad podpredseda parlamentu  Juraj Šeliga (Za ľudí) či štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí  Martin Klus (SaS), hoci najvyšší vládni predstavitelia v západných krajinách EÚ v rámci zabehnutej politickej kultúry uprednostnili ako prvých seniorov a zdravotníkov.

Juraj Šeliga to odôvodnil vzletnými slovami:

„Urobil som to, pretože aj ja chcem ísť príkladom, rovnako chcem na vlastnom tele ukázať, že vakcína proti Covid 19 je bezpečná.“

V podobnom duchu sa vyjadril aj Martin Klus:

Je len na dobro veci, že viacerí svetoví štátnici išli príkladom a nechali sa zaočkovať pred kamerami a zrakmi miliónov ľudí.  Domnievam sa, že nechať sa zaočkovať a prispieť tak ku kolektívnej imunite a zníženiu náporu na naše nemocnice je najlepší spôsob, ako to urobiť.“

Martin Klus

Martin Klus

K informácii, že prednostne by sa mali dať zaočkovať aj všetci  poslanci NR SR, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) pre TASR povedal:

„Poslanci sa samostatne neurčili za kritickú infraštruktúru, my kritickou infraštruktúrou sme a tým pádom máme na očkovanie nárok. Je však na každom jednom z nás, či toto očkovanie využije teraz alebo až po následnom preočkovaní zdravotníkov či ľudí v staršom veku.“

Boris Kollár

Boris Kollár

Takýto prístup najmä mladých vládnych politikov k prednostnému očkovaniu kritizovala nielen opozícia, ktorá ho nazvala papalášizmom, ale aj lekár v súčasnosti ťažko skúšanej nitrianskej nemocnice Peter Visolajský:

„Myslím, že v záujme štátu je prvoradé, aby boli zaočkovaní najskôr ľudia nad 80 rokov, neskôr nad 70 a nad 65 rokov. Ak zaočkujeme ľudí nad 80 rokov, úmrtnosť klesne o 43 percent. Každá vakcína, ktorá sa dnes podá mladému človeku, ktorý nie je až tak ohrozený, mi príde ako zbytočne minutá. Takisto ako aj tie divadlá pred kamerami.“

Korunu všetkému nasadila naša bývalá úspešná tenistka Dominika Cibuľková, ktorá sa aj s manželom nechala prednostne zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch po tom, ako ju do oficiálneho zoznamu samovoľne a neoprávnene doplnil jeden z pracovníkov vakcinačného centra.

Dominika Cibuľková

Dominika Cibuľková

Po obrovskej kritike zo strany verejnosti, ktorá sa vzniesla na ňu vzniesla po správe v médiách, Cibuľková na svoju obranu uviedla:

Je mi veľmi ľúto, že som sa nechala voviesť do omylu, keď som sa pri sprevádzaní blízkeho v nemocnici len informatívne opýtala, v akom období by sme mohli prísť na rad pri očkovaní. Ak by som tušila, že sa dopúšťam vážneho pochybenia a nevypĺňam len voľné miesto v poradovníku, v žiadnom prípade by možnosť zaočkovať sa nevyužila.“

Čo k tomu dodať. Nech si každý urobí úsudok sám pre seba. Jednoducho na Slovensku je to tak…

 

Autor: (tom), Foto: TASR a SITA ilustračné