Poslanci BBA sa chvália otvorením terás v zimnom období, ale jeden z nich žiada primátora o ich zatvorenie

SPRÁVY
0 /

Na poslednom novembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici poslanci naprieč politickým spektrom schválili otvorenie letných terás v centre mesta aj počas nastávajúceho zimného obdobia, aby zmiernili negatívne dopady koronakrízy na gastroprevádzky.

Poslanci okrem jedného schválili návrhy primátora na otvorenie terás

Primátor Ján Nosko po zastupiteľstve uviedol:

 „Všetci vnímame neľahkú situáciu, v ktorej sa z dôvodu pandémie nachádzajú reštaurácie či kaviarne. Keďže z rozhodnutia ústredného krízového štábu museli svoje prevádzky zavrieť, prežívajú ťažké obdobie.“

Štatutár mesta zdôraznil, že od prevádzkovateľov očakáva ústretové správanie a dodržiavanie všetkých platných zásad:

„Napriek dlhej diskusii, ďakujem všetkým poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí dnes schválili Dodatok k Zásadám zriaďovania a prevádzkovania sezónnych vonkajších obslužných zariadení v historickom centre mesta a Dodatok k zásadám nakladania a hospodárenia s majetkom mesta. Znamená to, že podnikatelia môžu mať na Námestí SNP pri svojich prevádzkach zriadené a otvorené terasy aj počas celého zimného obdobia, pričom im zachováme znížený nájom o 80 percent.“

Obidva tieto dokumenty okrem jedného poslanca podporil celý poslanecký klub Banskobystrickej alternatívy, ktorý k tomu vydal aj vyhlásenie:

„Upravili sme zásady, ktoré umožňujú prevádzkovateľom terás v pamiatkovej rezervácii mesta mať terasy počas celého roka. Ide tak o čiastočnú pomoc okrem doterajšej 80 – percentnej zľavy z nájomného. Doteraz mohli mať hostinskí terasy len od začiatku apríla do konca októbra. Ako klub sme presadili, aby táto zmena bola podmienená a platila pre tých, ktorí dodržiavajú zásady ich zriaďovania a prevádzkovania. Pomáhame prevádzkovateľom, ktorí podnikajú fér a plnia si svoje záväzky voči mestu. Naďalej je dôležité správať sa zodpovedne a zabrániť šíreniu nového koronavírusu.“

List poslanca BBA primátorovi

Radosť poslancov Banskobystrickej alternatívy zo schválenia užitočnej veci pre prevádzkovateľov terás v centre mesta však netrvala dlho. Ich vlastný kolega Pavol Katreniak , ktorý ako jediný hlasoval proti, totiž deň po zastupiteľstve listom požiadal primátora mesta, aby pozastavil výkon príslušných uznesení ako zjavne nevýhodných pre Mesto  Banská Bystrica.

„Uznesenia, prijaté na včerajšom mestskom zastupiteľstve, vytvárajú podmienky pre zhromažďovanie obyvateľov v exteriéri reštauračných zariadení v čase šírenia pandémie COVID-19. Pritom štát v súčasnom období reguluje pohyb a stretávanie občanov s cieľom redukcie šírenia nákazy. Uznesenia túto tendenciu gumujú,“

píše Katreniak vo svojom liste a pokračuje:

Vonkajšie obslužné zariadenia sú miestami, kde sa koncentrujú ľudia v blízkosti vedľa seba. V čase konzumácie jedla a nápojov budú mať ochranné rúška odložené. Takáto situácia predstavuje riziko šírenia nákazy pre návštevníkov i obsluhujúci personál. Navyše pri nedisciplinovanosti rešpektovania opatrení R – O – R, akú je možné pozorovať u časti obyvateľov a aká panuje aj na niektorých vonkajších obslužných zariadeniach v našom meste, hrozba šírenia pandémie rastie.“

Podľa poslanca BBA sa riziko zväčší, ak budú zariadenia opatrené plastovými stenami, zamedzujúcimi dostatočné vetranie priestoru. Prípadné vykurovanie bude riešiť teplotu v obslužnom zariadení, ale môže zhustiť koncentráciu vírusu, ak bude mať prevádzkovateľ tendenciu brániť úniku tepla do vonkajšieho prostredia aplikovaním bariér, ako to už v jednom prípade zachytil.

„Odborníci na zdravie odporúčajú v tomto čase obmedziť požívanie alkoholických nápojov. Vonkajšie obslužné zariadenia ich však majú v ponuke sortimentu. Pritom platí, že miera ostražitosti so stúpajúcim promile alkoholu v krvi klesá,“ 

dodáva poslanec nespokojný s prijatými uzneseniami dôvodiac, že tie ekonomicky preferujú len vybraných podnikateľov a chýba mu stanovisko epidemiológa.

Je zvláštne, keď akýkoľvek poslanecký klub navonok ako celok verejne deklaruje podporu prijatému uznesenie, ale jeho člen to vzápätí poprie a verejne vyzva na jeho zrušenie.

Okrem terás môžu byť s obmedzene otvorené aj kostoly, divadlá, kiná, plavárne či fitness centrá…

Zároveň treba pripomenúť, že vláda v rámci určitého zmäkčovania protiepidemiologických opatrení opatrení umožnila od pondelka 16. novembra otvoriť divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 percent miest na sedenie, fitness centrá a plavárne s maximálne šiestimi osobami na 15 metrov štvorcových.

Návštevníci kultúrnych podujatí a bohoslužieb  môžu sedieť buď v každom druhom rade, alebo šachovnicovo. Zakázaná je konzumácia nápojov alebo jedál, organizátor predstavení musí pred začiatkom odmerať telesnú teplotu účinkujúcich a nepovoliť im vstup, ak majú teplotu vyššiu ako 37,2 °C.

V praktickom živote sa zatiaľ okrem terás a kostolov neotvorili divadlá a kiná, pretože musia pripraviť pre návštevníkov nový program. Plavárne zostali zatvorené, keďže sa im neoplatí otvárať pri tak nízkom počte ľudí, ktorých by mohli vpustiť dnu, čo musia zvažovať aj fitness centrá.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné