Mediálny súboj kandidátov na bystrického župana Adriana Polónyho a Ondreja Luntera pokračuje

SPRÁVY
8 /

Po stredajšej spoločnej tlačovej besede kandidáta na župana Adriana Polónyho, na ktorej zaznela kritika doterajšieho nečerpania eurofondov na rekonštrukciu ciest v BBSK napriek schváleným projektom, sa rozhorel ostrý mediálny súboj s podpredsedom BBSK a protikandidátom Ondrejom Lunterom.

Adrián Polóny: Eurofondy na cesty sa nečerpajú

Podľa Polónyho kandidát na banskobystrického župana Ondrej Lunter klame ak tvrdí, že kraj pod vedením Lunterovcov efektívne využíva európske fondy na opravu ciest. Z výzvy, ktorá bola vypísaná ešte v roku 2018 a z ktorej mohla župa dostať takmer 20 miliónov eur z Bruselu, doteraz nevyčerpali ani euro. Ani keď bola vypísaná nová výzva. Tieto informácie si  každý overiť  na internete, na ministerstve alebo priamo v Bruseli.

„Lunter mladší je nielen neschopný vyčerpať európske zdroje, ale ešte aj klame verejnosť. Ak tvrdí, že peniaze čerpá a ja klamem, tak ho verejne vyzývam, aby zverejnil čerpanie peňazí na projekty zosumarizované v tabuľke. Tieto cesty bolo možné opravovať od roku 2018, kedy bola vypísaná výzva a na ich opravu ľudia čakajú roky. Župa pod Lunterom nevie čerpať eurofondy a svoju neschopnosť sa snaží zakryť klamstvami,“

uvádza kandidát na predsedu BBSK Adrián Polóny, ktorý  nehovorí o schválených projektoch, ale o (ne)čerpaní eurofondov na ich realizáciu.

Tlačovka Adriana Polónyho a Roberta Fica

Tlačovka Adriana Polónyho a Roberta Fica

Na problémy s čerpaním európskych fondov, kedy hrozí prepadnutie približne dvadsiatich miliónov eur na opravu ciest upozornili Adrian Polóny na stredajšej tlačovej konferencii. Zo štyroch projektov výzvy z roku 2018 zameraných na opravu a modernizáciu ciest v okresoch Brezno Detva alebo Veľký Krtíš doteraz župa nevyčerpala ani euro a tieto projekty sú zastavené.

Polóny zároveň pripravuje zverejnenie ďalších skutočností, ktoré ukážu, že banskobystrická župa nie je schopná efektívne využívať eurofondy, čím podľa neho brzdí rozvoj kraja a oberá jeho obyvateľov o lepšiu budúcnosť.

Adrian Polóny

Adrian Polóny

Vedenie BBSK tvrdí, že získali  eurofondy na cesty

Súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter a zástupcovia poslaneckých klubov, ktoré v aktuálnom volebnom období pôsobia v krajskom zastupiteľstve, vyzývajú na férovú predvolebnú kampaň bez lží a osobných útokov.

Urobili tak v piatok v spoločnom vyhlásení (bez podpredsedu BBSK a kandidáta na župana Ondreja Luntera) v reakcii na stredajšiu tlačovú konferenciu kandidáta na predsedu BBSK Adriana Polónyho a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica.

Ján Lunter s predsedami poslaneckých klubov

Ján Lunter s predsedami poslaneckých klubov

„Som znepokojený a sklamaný tým, akým spôsobom sa predvolebná kampaň v kraji tak skoro pred jesennými voľbami začala uberať. Ja sa už o post župana uchádzať nebudem, ale rád by som vyzval všetkých kandidátov v regionálnych voľbách, aby neznevažovali prácu, ktorú ľudia na Úrade BBSK a v jeho zastupiteľstve za päť rokov urobili,“

uviedol Ján Lunter.

Zuzana Lafférsová

Zuzana Lafférsová

Zuzana Lafférsová, ktorá je na Úrade BBSK zodpovedná za eurofondové projekty, k Polónyho kritike nečerpania eurofondov na krajské cesty skonštatovala:

„Táto výzva bola uzavretá a nahradila ju nová výzva, v rámci ktorej kraj získal financie nielen na štyri projekty, ale aj na ďalších šesť projektov. Kraj z európskych dotácií získal na rekonštrukciu ciest a budovanie cyklotrás od roku 2018 vyše 60 miliónov eur a ďalších takmer 27 miliónov eur na projekty v oblasti školstva či sociálnych služieb.“

Ide o odsúhlasené europrojekty, na ktoré by sa mali čerpať eurofondy.

Spoločné vyhlásenie predsedu BBSK a poslaneckých klubov

Predsedníčka poslaneckého klubu Hlas-SD v Zastupiteľstve BBSK Božena Kováčová prečítala spoločné vyhlásenie predsedu BBSK a poslaneckých klubov k predvolebnej kampani:

„Predstavitelia voleného vedenia BBSK a poslaneckých klubov BBSK sú pripravení predložiť odpočet svojej práce na konci volebného obdobia. Budeme skladať účty a sme presvedčení, že po piatich rokoch korektnej spolupráce v orgánoch BBSK a porozumení pre dôležité priority kraja vieme predložiť mnohé dobré výsledky v oblasti rekonštrukcií ciest, investícií do školstva a sociálnych služieb a ďalších oblastí. Tešíme sa tiež rovnomernej podpore projektov na území celého kraja, ktoré sme spoločne presadzovali a strážili.

Sme si pravdaže vedomí, že pred voľbami budú výsledky podrobené kontrole občanov a voličov. Vecná kritika a súťaž myšlienok v období predvolebnej kampane by mala byť prínosom.  Sme však šokovaní zarážajúco nepravdivými tvrdeniami, ktoré odzneli tento týždeň ohľadne čerpania eurofondov. Je pravdou, že v roku 2017 čerpal BBSK eurofondy vo výške 0 eur. A je faktom, že po piatich rokoch spoločné úsilie zastupiteľstva BBSK, vedenia BBSK, centrálnych orgánov na Slovensku a orgánov Európskej komisie prinieslo do kraja viac ako 80 miliónov eur z európskych fondov.

Božena Kováčová

Božena Kováčová

Využívame túto príležitosť a obraciame sa na všetkých kandidátov na predsedu BBSK a poslancov BBSK vo voľbách 2022 s výzvou, aby všetci viedli férovú kampaň. Aby navzájom súťažili realistické projekty a nové myšlienky.  Aby volebná kampaň 2022 nebola osobná, ale programová. Aby kandidáti a kandidátky neškodili nášmu kraju tým, že budú šíriť medzi ľudí nepravdivé informácie. A prosíme tiež médiá, aby informácie overovali a aby boli ľuďom v našom kraji pomocníkom a zodpovedným nestranným sprostredkovateľom faktov.

Podpísaní: predseda BBSK Ján Lunter, predseda poslaneckého klubu Nezávislí Mikuláš Pál, predsedníčka poslaneckého klubu Hlas – SD Božena Kováčová, podpredseda poslaneckého klubu Moderný kraj pre všetkých Peter Gogola a predseda poslaneckého klubu Aliancia-Szövetség Peter Juhász.“

Kandidatúru na predsedu BBSK, ktorého budeme voliť 29. októbra 2022, doposiaľ oficiálne oznámilo šesť kandidátov. Okrem Adriana Polónyho a podpredsedu BBSK Ondreja Luntera aj poslanec Národnej rady SR Miroslav Suja z hnutia Republika, predseda strany Národná koalícia Rudolf Huliak, poslanec NR SR Marek Kotleba z ĽSNS a poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Marek Modranský.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Zdroj: (tom) a Lenka Štepáneková, Foto: BBSK a ilustračné