Matovič versus Lengvarský: Povinné očkovanie na Slovensku nebude, omikron „zaočkuje“ všetkých

SPRÁVY
12 /

Povinné očkovania Slovensko podľa ministra financií Igora Matoviča nebude mať zmysel. Naopak minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský je za povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva. Čo na to odborník?

Matovič nepodporuje povinné očkovanie, Lengvarský áno

Pred stredajším rokovaním vlády minister financií Igor Matovič vyhlásil, že tí, ktorí sa chceli zaočkovať, tak už urobili a tí, ktorí tak neurobili, tak tých „zaočkuje omikron sám“:

„Nútiť ľudí k očkovaniu, keď nevieme, ako sa bude ďalej vyvíjať COVID-19, či neprejde do formy, po ktorej všetci túžime, že to bude ochorenie, ktoré sa bude podobať na bežné vírusové ochorenie, momentálne nemusí byť témou dňa.“

Matovič nie je zástancom toho, aby štát povinne nútil k očkovaniu niektorú skupinu mladých ľudí len preto, že sú to napríklad vojaci, policajti alebo zdravotníci. Je ochotný sa na túto tému baviť pri skupine ľudí, ktorá je najrizikovejšia.

Sprava Vladimír Lengvarský a Igor Matovič

Sprava Vladimír Lengvarský a Igor Matovič

„V priebehu mesiaca budú na Slovensku zaočkovaní všetci. Nakaziť sa omikronom bude menej bezpečné, ako sa zaočkovať, ale ide o slobodné rozhodnutie každého človeka. Držme si palce, aby vlna omikronu spôsobila čo najmenšie následky,“

dodal minister financií a predseda OĽaNO.

Naopak minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) podporuje povinné očkovanie:

 „Osobne som za povinné očkovanie aspoň vybraných skupín. Išlo by o kritickú infraštruktúru a seniorov. Budem o tom diskutovať s premiérom a ministrami.“

Lengvarský sa podieľal na právnej analýze k povinnému očkovaniu, ktorú vypracovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) na základe zamestnania a veku.

„Podľa mňa, keď sa pozrieme na jednotlivé časti a závery, tak to nie tak, že by sa to dalo len tak ľahko odbiť, že povinné očkovanie už vôbec nemá zmysel a nejdeme o tom uvažovať. Analýza sa nezaoberala možnými sankciami, ak by niekto povinné očkovanie odmietol. Škála sankcií je však obrovská,“

Vladimír Lengvarský a Mária Kolíková

Vladimír Lengvarský a Mária Kolíková

reagovala Kolíková na Matoviča. Závery analýzy predloží premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO).

Proti očkovaniu je okrem Sme rodina aj Kolíkovej stranícky šéf Richard Sulík, podľa ktorého by povinné očkovanie zvýšilo korupciu, lebo tí, ktorí by sa nechceli očkovať, by si zháňali „pokútne“ potvrdenia o očkovaní, aby sa vyhli pokute.

Analýza sa mala v zmysle schváleného uznesenia vlády zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe s ochorením COVID-19, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať proti tomuto ochoreniu.

Medzitým sme na Slovensku zaregistrovali 73 nových prípadov variantu omikron, spolu je ich 127. Podľa slov ministra zdravotníctva tieto údaje indikujú nástup ďalšej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Hlavný hygienik Ján Mikas si myslí, že zatiaľ nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii:

„S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch.“

V Česku nová vláda Petra Fialu zrušila rozhodnutie tej predchádzajúcej o povinnom očkovaní vybraných skupín obyvateľstva, ktoré malo začať platiť v marci. Nevidí na to dôvod a nechce prehlbovať rozdiely medzi ľuďmi. V niektorých západných krajinách sa z toho naopak stáva čistá politika s nátlakom na ľudí (viď naposledy Austrália)…

Profesor Jiří Beran: Povinné očkovanie nemá zmysel, vakcína časom vyprchá

Uznávaný český epidemiológ a vakcinológ Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. sa ostro vymedzil proti povinnej vakcinácii vybraných profesijných skupín. Súvisiacu hrozbu prepustenia z práce tých, ktorí by sa očkovať nenechali, označil za „kopnutie si do kolena“, pretože títo ľudia budú chýbať.

Zdôvodnil to tým, že účinnosť vakcín čoraz rýchlejšie vyprcháva a kolektívnu imunitu tak  nemožno dosiahnuť:

„Celú dobu som presvedčený o tom, že vakcinácia by mala byť neplošná, cielená, zameraná na jasne špecifikované rizikové skupiny vekom alebo chronickými chorobami.Nedokážeme navodiť kolektívnu imunitu pretože vidíme, že očkované a tzv. imunizované osoby môžu za krátku dobu opäť ochorieť. Vo chvíli, keď v populácii je síce viac ako polovica očkovaných, je všeobecne známe, že všetky tieto osoby nakoniec budú musieť ochorenie prekonať a vytvoriť si sliznicovú imunitu, ktorá pri aplikácii vakcíny do svalu chýba.“

Profesor Jiří Beran

Profesor Jiří Beran

Profesorovi Beranovi dávajú za pravdu európske organizácie WHO aj EMA, ktoré vyhlásili, že očkovacia stratégia založená na opakovaných posilňujúcich dávkach vakcíny v pôvodnom zložení pravdepodobne nie je vhodná alebo udržateľná. Odhaduje sa, že v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov sa variantom omikron zrejme nakazí viac než polovica obyvateľov Európy.

Väčšina odborníkov vo svete sa zhoduje v tom, že štvrtá dávka vakcíny proti covidu pre ľudskú organizmus už nie je potrebnú. Vakcíny nahradia lieky alebo príde nová vakcína, ktorou sa dobrovoľníci budú očkovať sezónne ako dnes proti chrípke. To ukáže ďalší vývoj a hlavne skúsenosť s omikronom.

Jiří Beran tvrdí, že keď v tejto situácii  vytvoríme povinnú vakcináciu u profesijných skupín, tak to je ako keby sme si kopli do kolena:

„Už dnes v domovoch dôchodcov hovoria, že ak sa nenecháte očkovať, do nejakého termínu, tak my vám pomôžeme spísať výpoveď… Je toto normálne? My potrebujeme, aby nám niekto pomohol sa starať o ľudí v domovoch dôchodcov, potrebujeme zdravotníkov, hasičov, vojakov, ktorí nám pomáhali v tejto epidémii.”

Českého epidemiológa a vakcinológa trápi, že odkedy sa aplikovala prvá dávka vakcíny v rámci klinickej štúdie už uplynul rok a pol, no stále nie sú známe dlhodobé dôsledky na zdravie človeka…

Autor: (tom), Foto: ilustračné