Ďalšie prípady koronavírusu na Slovensku – krízové opatrenia, vážna situácia v Taliansku

Zdravie
2 /

Premiér Peter Pellegrini minulý štvrtok potvrdil  11 nových prípadov pacientov infikovaných koronavírusom, v piatok pribudlo ďalších 11 pacientov, v sobotu 12, v nedeľu 17 prípadov, v pondelok 11 a v utorok 25, v stredu 8 a vo štvrtok 19 a v piatok 14. Nový premiér Igor Matovič v sobotu informoval o zatiaľ najväčšom prírastku 41 nových pacientov  Vláda SR prijíma ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Sobota 21. marca

Na Slovensku v sobotu pribudlo 41 nových prípadov koronavírusu, oznámil nový premiér Igor Matovič. Celkovo máme 178 prípadov. V pondelok by mala zasadať vláda a prijať nové opatrenia. V nedeľu ráno pôjde premiér na Štátne hmotné rezervy aby zistil, ako tento úrad postupoval pri zháňaní rúšok a zdravotníckeho materiálu.

Igor Matovič poprosil seniorov nad 65 rokov, aby zvážili každý svoj pohyb mimo svojho bydliska:

„Chceme ich poprosiť, aby ostali doma a nevychádzali von, ak nemusia. Vyzývam samosprávy, aby svojim seniorom čo najviac pomohli.“

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 793 ľudí, čo je zatiaľ najviac za jeden deň. Oznámil to v sobotu večer šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli. Celkový počet obetí v tejto krajine tak dosiahol 4 825.

Piatok 20. marca

Na Slovensku pribudlo v piatok 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19, negatívnych vzoriek bolo 354. Celkový počet ľudí s ochorením je tak na Slovensku 137. Negatívny výsledok na toto ochorenie ukázalo spolu doteraz 2 570 testov. Informovala o tom Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Ďalšie krajiny sveta oznamujú krízové opatrenia, ktoré majú zastaviť pandémiu koronavírusu. V Európe počty nakazených neustále rastú. Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už vyše 244 tisíc ľudí a viac ako 10 000 osôb ochoreniu podľahlo. Z nákazy sa podarilo vyliečiť viac ako 86 tisíc pacientov.

Štvrtok 19. marca

Na Slovensku pribudlo vo štvrtok 19 nových prípadov nákazy koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 tak stúpol na 123. Po poslednom zasadnutí tejto vlády to oznámil premiér Peter Pellegrini s tým, že doteraz bolo 2316 vyšetrení negatívnych.

V domácej izolácii v Bratislave sa nachádzajú dvaja muži, jeden z nich s cestovateľskou anamnézou z Anglicka. Dve ženy ležia na oddelení infektológie v Ružomberku. Obe mali cestovateľskú anamnézu v Česku.

Šesť mužov a dve ženy ležia vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Muž z Giraltoviec a muž z Prešova ležia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove. Dvom ženám a jednému mužovi boli urobené domáce odbery v Bratislave. Kontakt s nakazenou osobou mala žena zo Štúrova, ktorá je momentálne v domácej izolácii. Muž z Prešova, ktorý leží vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove, mal tiež kontakt s nakazeným človekom.

„Ak sa započíta aj prípad 84 – ročnej pani, ktorá zomrela, ale nie z dôvodu ochorenia COVID-19, tak je to spolu 124 prípadov,“

upresnil predseda vlády.

V Bratislave pristál vládny špeciál so zdravotníckym materiálom z Číny

Z Číny na Slovensko dorazilo milión jednorazových rúšok a 100 tisíc rýchlotestov na nový koronavírus. Po pristátí vládneho špeciálu z Číny to na brífingu na bratislavskom letisku uviedol premiér Pellegrini.

Nejde však o dodávku, ktorá súvisí s kontraktom Štátnych hmotných rezerv, tá sa ešte len uskutoční, ale o iniciatívu ministerky vnútra Denisy Sakovej  a jej rezortu.

„V živote som tak neočakával pristátie lietadla, ako dnes,“

dodal Peter Pellegrini.

Streda 18. marca

Aktuálne je na Slovensku je zo 105 pozitívne testovaných 35 pacientov v nemocnici, ale ani jeden nie je na umelej pľúcnej ventilácii.

Premiér Peter Pellegrini povedal, že zomrela 84-ročná žena, no až pitva ukáže či na koronavírus:

„Odmietam oficiálne potvrdiť, že máme úmrtie na Covid-19, pretože išlo o ženu, ktorá mala viaceré vážne zdravotné problémy.“

Do nemocnice ju prijali s akútnymi problémami. Mala aterosklerózu, chronické srdcové zlyhávanie a prekonala infarkt. Žena bola pozitívne testovaná aj na Covid-19, lebo sa stretla so synom a s vnukom, ktorí sa vrátili zo zahraničia.

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí zrušila sankcie za neskoré podanie dane z príjmu. Núdzový stav sa rozšíri na celé zdravotníctvo. Ako informoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák o presun do vlasti požiadalo 1 918 ľudí.

Vzhľadom na celkovú situáciu v šírení koronavírusu v Európe i na Slovensku je naša armáda v plnej pohotovosti pripravená pomôcť, keď to bude potrebné.

Podľa informácií od mobilných operátorov sa pohyb ľudí na Slovensku sa znížil celkovo o tretinu, čo je vzhľadom na prijaté vládne opatrenia pozitívna správa.

Slovensko sa uchádza o klinické  testovanie experimentálneho lieku remsedivir. Do testovania by mohli zapojiť desiatky pacientov, musia však súhlasiť s experimentálnou liečbou.

Utorok 17. marca

Nakazených koronavírusom na Slovensku pribúda. V utorok popoludní bolo evidovaných 12 nových prípadov nákazy. Počet pozitívne testovaných sa teda zvýšil na 84. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini:

„V nemocniciach leží 22 nakazených pacientov a iba dvaja z nich sú umiestnení na jednotkách intenzívnej starostlivosti, bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Zvyšok je v domácej karanténe s ľahším priebehom ochorenia.

Z 12 nových prípadov sú štyri osoby z Bratislavy, štyri z okresu Žilina, traja z okresu Dunajská Streda a jeden pozitívny prípad je z okresu Revúca, spresnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová s tým, že celkovo 1631 vzoriek bolo negatívnych.

K večeru pribudlo ďaších 13 nových pacientov s koronavírusom takže na Slovensku je to aktuálne 97 prípadov, pričom 1 816 vzoriek bolo negatívnych.

Vláda SR na odporúčanie krízového štábu podľa premiéra vyhlási v stredu 18. marca rozšírený núdzový stav pre oblasť zdravotníctva aj na všetkých ostatných poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, to znamená aj na súkromné nemocnice, súkromné kliniky, úrady verejného zdravia, záchranky, dopravnú zdravotnú službu a iné.

„Tento núdzový stav sa nebude týkať našich ambulancií a lekárov, títo zostávajú vo svojom režime,“

podotkol premiér

Štát podľa Pellegriniho eviduje v súčasnosti 992 ľudí, ktorí žiadajú o repatriáciu domov, toto číslo, ako upozornil, môže byť trochu vyššie:

„Slovensko bude postupne pripravené doviezť všetkých, ktorí o to požiadajú. Chcem požiadať o určitý moment strpenia, nedá sa všetko naraz a pre všetkých.“

Premiér vystúpil na brífingu v Bánovciach nad Bebravou, kde miestna firma Zornica začala šiť antibakteriálne rúška. Začína sa ich distribúcia do skladov štátnych hmotných rezerv a premiér dúfa, že po naplnení skladov sa rúška dostanú aj k ľuďom.

Pondelok 16. marca

Po stretnutí súčasného premiéra Petra Pellegriniho a nastupujúceho Igora Matoviča u prezidentky Zuzany Čaputovej je známy termín ustanovujúcej schôdze nového parlamentu. Tá sa uskutoční  v piatok 20. marca 2020. V ten istý deň podá demisiu vláda Petra Pellegriniho.

V sobotu 21. marca prezidentka vymenuje novú vládu Igora Matoviča. Zuzana Čaputová akceptovala všetky mená nových ministrov, ktoré sa dozvieme v utorok.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje doterajšie opatrenia slovenskej vlády proti šíreniu koronavírusu za razantné a veľmi dobré. Testy na ochorenie COVID-19 sa už nerobia len v Bratislave, ale aj v Banskej Bystrici a Košiciach. Do konca týždňa by mala laboratórna diagnostika odštartovať aj v Trenčíne.

.„V pondelok na poludnie zatiaľ evidujeme na Slovensku dva nové prípady pacientov nakazených koronavírusom v Trnave a Trenčíne. Želajme si, aby to číslo veľmi nerástlo,“

vyhlásil premiér Peter Pellegrini. Celkovo tak na poludnie stúpol počet nakazených ľudí  na 63. Zasadá Ústredný krízový štáb. V susednom Česku už platí karanténa pre celú krajinu. V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 349 ľudí, čím sa počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v tejto krajine zvýšil na viac ako 2000.

Minister hospodárstva Peter Žiga a minister financií Ladislav Kamenický po rokovaní s najväčší firmami na Slovensku prijali trinásť ekonomických opatrení. Budúci minister hospodárstva Richard Sulík s nimi súhlasí.  Sú to najmä:

– chcú rokovať s bankami, aby umožnili úverové prázdniny výmenou za zrušenie bankového odvodu,

– plošný odklad daňových priznaní k dani z príjmu pre všetkých daňovníkov do konca júna,

– odloženie platieb sociálnych a zdravotných odvodov SZČO za marec, apríl, máj, pričom tieto platby by sa potom rozložili na ďalší rok a pol,

– oslobodenie výplat zamestnancov od sociálnych a zdravotných odvodov a dane z príjmu pre firmy, ktoré vinou karanténnych opatrení prišli o tržby,

– obmedziť kontroly vo firmách.     

Minister financií Kamenický zároveň uvoľnil prostriedky pre Správu štátnych hmotných rezerv v celkovej výške 63 miliónov eur na nákup ochranných pomôcok. Informoval o tom v pondelok po konferenčnom hovore s predstaviteľmi zamestnávateľov v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Ceny týchto pomôcok podľa neho rapídne rastú, ale je potrebné, aby Slovensko zabezpečilo dostatok ochranných prostriedkov.

Večer po zasadnutí Ústredného krízového štábu premiér Peter Pellegrini uviedol že na Slovensku máme do tejto chvíle potvrdených už 72 pacientov s ochorením COVID-19. Naďalej platí núdzový stav a v platnosti zostávajú všetky opatrenia, ktoré boli doteraz prijaté.

Niektoré boli ale mierne modifikované. Výnimky dostávajú čistiarne odevov a práčovne, lebo mnohé zariadenia aj nemocnice sú na nich odkázané. Taxislužby môžu tiež fungovať, ale nesmú rozvážať ľudí, môžu prevážať len tovar a vykonávať donášku nákupov. Fungovať tiež budú pneuservisy, autoservisy a odťahové služby.

Ak si to situácia vynúti, vláda obmedzí pohyb ľudí ešte výraznejšie. Zatiaľ je to v rovine odporúčaní…

Vláda vyhlásila na Slovensku núdzový stav

Slovenská vláda schválila vyhlásenie núdzového stavu pre oblasť zdravotníctva podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z., platí od 16. marca 2020 od 6:00 hod.

Od pondelka budú zatvorené maloobchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií, predajní tlače, pôšt, bánk, čerpacích staníc, stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá.

Všetky doterajšie rozhodnutia naďalej zostávajú v platnosti. Zatvorené zostávajú hraničné priechody a letiská. Obmedzujú sa otváracie hodiny nákupnych centier, zatvorené zostanú bary a diskotéky. Do 14 – dňovej karantény je povinný ísť každý, kto sa vráti na Slovensko zo zahraničia. V opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške 1659 eur. Od 16. marca budú zatvorené školy aj predškolské zariadenia.

Podľa premiéra je to zatiaľ preventívne opatrenie, ktoré však umožní vláde presúvať materiál, techniku aj zdravotníkov z nemocnice do nemocnice, ale aj zakázať štrajk v zdravotníckych zariadeniach. Núdzový stav sa zatiaľ týka štátnych nemocníc.

„Preventívne sa zamedzuje tomu, aby sa v prípade väčšej paniky zdravotníci rozhodli neposkytovať zdravotnú starostlivosť, hoci si nemyslím, že by to niekedy spravili,“

uviedol premiér Pellegrini.

Na pondelkovom Ústrednom krízovom štábe môže byť schválený príkaz, aby do prostriedkov hromadnej dopravy mohli ísť len ľudia s rúškom alebo jeho náhradou, avizoval premiér. To isté by sa mohlo týkať ľudí, ktorí si budú chcieť nakúpiť v prevádzkach, ktoré zostanú otvorené, teda napríklad v potravinách či v drogérii.

Ľudia, ktorým štát pomôže skupinovo sa vrátiť na Slovensko, pôjdu povinne do 14 – dňovej karantény do Gabčíkova, na Donovaly či do iných štátnych zariadení. Bude sa to týkať ľudí, po ktorých štát pošle autobusy alebo vládny špeciál. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák má pripraviť plán, ako dostať domov Slovákov, ktorí sa chcú zo zahraničia vrátiť.

Vláda žiada nemocnice, štátne aj súkromné, aby prestali poskytovať plánované operácie. Svoje kapacity majú držať pre potreby starostlivosti o nakazených koronavírusom.

Vládny kabinet odsúhlasil ďalšie opatrenia. Na 14 dní uzatvára všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami, okrem potravín, drogérie, lekární, trafík, pôšt, bánk, púmp, stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá.

V stravovacích zariadeniach však ľudia nebudú môcť sedieť. Stravu bude možné poskytovať len formou výdaja a donáškovej služby.

„Ukazuje sa, že Slovensko urobilo správne, keď reagovalo prudšie. Zatiaľ sa darí krivku nábehu ochorení držať na prijateľnej úrovni. Napriek tomu chceme urobiť maximum, aby sa rýchlosť nových ochorení nezvýšila,“

povedal premiér Peter Pellegrini.

Polícia zmapovala vyše 205 prípadov porušenia nariadenej karantény a informovala o nich úrady verejného zdravotníctva, premiér avizoval, že títo ľudia môžu rátať s najvyššími pokutami. Maximálna pokuta je 1659 eur.

Najväčší zamestnávateľ na Slovensku, bratislavský Volkswagen, kvôli koronavírusu pravdepodobne prestane vyrábať. Rozhodnutie firma potvrdí v pondelok.

Vláda pripravila nový web, na ktorom sústreďuje informácie o nariadeniach, ktoré majú spomaliť šíreniu nákazy. Ľudia ho nájdu na stránke https://www.korona.gov.sk/.

Už takmer 170 tisíc ľudí sa nakazilo novým koronavírusom, na celom svete si podľa agentúry Reuters pandémia vyžiadala 6 509 životov.

Nedeľa na Slovensku

Na Slovensku za nedeľu pribudlo ďalších 17 prípadov. Dokopy máme teda 61 pacientov postihnutých koronavírusom. Uviedol to premiér Peter Pellegrini.

Žiadny z nakazených podľa premiéra nie je v kritickom stave. Na popoludňajšom rokovaní vlády budú hovoriť aj o tom, ako sa bude riešiť možná pandémia v rómskych osadách.

Vláda zváži zatvorenie obchodov, nielen obchodných centier. Výnimku budú mať potraviny, lekárne a drogérie. Zrejme sa obmedzia aj reštaurácie, ktoré by mali byť otvorené len v čase obeda na jeho výdaj. Bude sa hovoriť aj o ekonomických opatreniach, lebo reštrikcie budú mať zásadný dosah na hospodárstvo štátu.

Peter Pellegrini uviedol, že zvážia aj opatrenie, ktoré zaviedli v Banskej Bystrici, teda že v MHD by ľudia museli mať zakrytú tvár. Nemusí to byť rúško – môže ísť aj o šál, šatku či nákrčník.

Niekoľko stotisíc rúšok by malo byť na sklade Štátnych hmotných rezerv od minulého týždňa. Hľadá sa však kľúč, podľa ktorého sa budú čo najefektívnejšie rozdávať.

„Od pondelka 16. marca začneme obozretne distribuovať to množstvo rúšok, ktoré už máme,“

uviedol premiér.

Na skladoch by sa mali objaviť aj respirátory s filtrami FFP2. Taktiež sa bude riešiť, ako sa bude narábať s respirátormi s filtrami FFP4, pretože tie musia dostať hlavne ľudia na klinikách. Fakultné nemocnice v Banskej Bystrici a Bratislave priebežne dokupujú ochranné pomôcky, aby ich mali k dispozícii. Pravdou je, že o rúška je obrovská vojna. Slovensko  súperí s každou krajinou na spoločnom trhu.

Predseda Správy Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura uviedol, že by sme budúci týždeň na Slovensku mohli mať 30 miliónov chirurgických rúšok.

V sobotu pribudlo ďalších 12 prípadov

V laboratóriách v sobotu vyšetrili 185 vzoriek, 12 bolo pozitívnych. Vláda zvažuje zatvorenie všetkých obchodov okrem potravín, drogérií, trafík a lekární.

Tucet nových potvrdených prípadov nakazenia koronavírusom je rozdelený takto: Bratislava – 4 muži, 3 ženy, okres Bytča – 1 muž, okres Svidník – 1 muž, okres Senec – 2 ženy, okres Nové Zámky – 1 muž. V sobotu popoludní to na brífingu na hraničnom prechode Jarovce – Kittsee oznámil premiér Peter Pellegrini.

Znamená to, že Slovensko má dohromady 44 potvrdených prípadov. Podrobnosti o nových prípadoch má oznámiť ministerstvo zdravotníctva. Premiér zároveň oznámil, že vláda bude mimoriadne rokovať aj v nedeľu popoludní a nevylúčil, že v snahe zastaviť šírenie koronavírusu schváli ešte tvrdšie reštrikcie ako odteraz.

Spomínal zatvorenie všetkých obchodov okrem potravín, drogérií, trafík a lekární, aj zatvorenie reštaurácií s výnimkou vydávania obedov. Kritizoval ľudí, ktorí vysedávajú v kaviarňach a neberú odporúčania úradov vážne.

„Zdá sa, že tu pomôže len takáto veľká a vážna reštrikcia, ktorá spomalí život v našej krajine. Ale spomaľme život, aby sme spomalili aj šírenie vírusu,“

povedal premiér Pellegrini.

Zároveň potvrdil, že od pondelka by mali testy na koronavírus vyhodnocovať už aj v Banskej Bystrici a Košiciach. Doteraz to len v Bratislave. Skráti sa tak čas čakania na potvrdenie výsledkov.

Vláda nebude rozdávať rúška

Premiér vyzval ľudí, aby vládne opatrenia rešpektovali:

„Chcem vyzvať občanov k disciplinovanosti. Neposlúchajú. Budeme musieť sprísniť represiu, ale nechcel by som, aby sme v záujme ochrany zdravia ľudí museli na nich použiť policajné metódy a policajné zásahy. Všetkých vyzývam, prosím, obmedzte pohyb na minimum.“

Peter Pellegrini zároveň povedal, že vláda zatiaľ nebude zabezpečovať ochranné rúška bežným občanom či zamestnancom obchodov a podnikov.

„Akoby si všetci mysleli, že ochranné rúška dostanú od vlády. Chcem ich vyviesť z tohto omylu. Každá jedna firma, každá jedna prevádzka sa musí starať o svojich zamestnancov. Musíme s našimi zásobami narábať citlivo, aby sme mali pre našich lekárov. Treba si pomôcť, treba si ušiť rúška, či inak zabrániť prenosu kvapôčkovej infekcie.“

Upozornil, že rúška, ktoré štát má, bude distribuovať pre lekársky personál, ďalšie rúška, ktoré prídu cez týždeň, pôjdu do zariadení pre seniorov, pre policajtov či vojakov.

Situácia v Česku a Španielsku

Počet ľudí, ktorí sa v susednom Česku nakazili novým typom koronavírusu, vzrástol v sobotu na 189. Oznámil to český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. V krajine evidovali v sobotu podvečer o 39 prípadov viac, ako tomu bolo v sobotu ráno. Ide tak o najvyšší denný nárast od 1. marca, kedy sa objavili prvé potvrdené prípady nákazy koronavírusom v krajine.

V Španielsku na koronavírus zomrelo už 189 ľudí. Ešte v piatok úrady evidovali 121 úmrtí. Celkovo sa vírusom nakazilo v krajine vyše 6 200 ľudí. Španielsko je po Taliansku druhou najviac zasiahnutou krajinou v Európe. Vláda chystá drastické opatrenia, ktoré obmedzia pohyb občanov.

V sobotu pozitívne testovali aj študentku cirkevnej školy

Jednou z ďalších nakazených koronavírusom je študentka cirkevnej školy v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Ide o Spojenú školu Svätej Rodiny na Gercenovej ulici. Informáciu potvrdila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.

„V súvislosti s výskytom koronavírusu Covid-19 u študentky navštevujúcej Spojenú školu Svätej Rodiny v Bratislave a na zabránenie šírenia ochorenia je potrebné podrobiť sa karanténnym opatreniam,“

uviedla Nosálová s tým, že prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v škole bolo nariadené v termíne od 6. do 19. marca a všetci žiaci aj personál školy boli poučení o povinných opatreniach.

Informáciu o koronavíruse oznámila riaditeľka Spojenej školy Svätej rodiny Helena Jánošíková na internetovej stránke školy:

„Na základe oznámenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vám oznamujeme, že na našej škole bol pozitívne potvrdený test na koronavírus. Z uvedeného dôvodu sú všetci zamestnanci školy a žiaci povinní dodržiavať 14-dennú karanténu, ktorá v tomto prípade platí do 19. marca.“

Spojená škola Svätej Rodiny je cirkevná škola, ktorá má dve organizačné zložky – základnú školu a osemročné gymnázium. Zriaďovateľom školy je Rímskokatolícka cirkev – Bratislavská arcidiecéza. V tomto školskom roku ju navštevuje 792 žiakov.

Rezort zdravotníctva sľubuje, že od pondelka bude možné nájsť rúška v ambulanciách. Od budúceho týždňa by sa malo tiež zrýchliť testovanie vzoriek – svojich ľudí a techniku ponúkol Virologický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Desiatky opatrení, ktoré majú prispieť k spomaleniu šírenia ochorenia, vstúpili v piatok do platnosti.

Život a smrť v uzavretom Taliansku

Dnes si žiadny Talian nemôže dať kávu vo svojom obľúbenom bare ani pohárik s priateľmi. Ulice sa vyprázdnili a davy turistov na námestiach vystriedali policajti, ktorí náhodne kontrolujú ľudí, či majú povolený dôvod vyjsť z domu. A tak to bude najmenej dva týždne kvôli vládnemu dekrétu, ktorým chcú úrady zamedziť šíreniu koronavírusu.

Kaviarne, bary, krčmy, reštaurácie, cukrárne, kaderníctva, centrá tanca, obchody s oblečením, klenotníctva,… To všetko zostalo zatvorené a prevádzkovatelia na dvere zavesili cedule s ospravedlnením, opísal španielsky rozhlas COPE.

V centre Ríma niekto rozdával za stierače áut ružové odkazy so srdiečkami a nápisom: „Tutto andrá bene (Všetko bude dobré)“.

Otvorené zostali lekárne, trafiky, novinové stánky, banky či supermarkety. Podľa agentúry AP sú otvorené tiež opravovne počítačov, papiernictvá či inštalatérske služby.

„Môžeme mať otvorené, pretože sme súčasťou informačného reťazca. Ale ľudí chodí málo, lebo poslúchli vládu, aby zostali doma, ak to je možné,“ 

vysvetlil agentúre AP majiteľ stánku v Ríme Angelo Nesta.

Vláda nariadila Talianom, aby nechodili von, ak nejdú do práce, na nákup či k lekárovi. Majú pri sebe nosiť formulár, v ktorom vyplnia, kam idú a prečo. Na uliciach či staniciach sú policajti, ktorí tieto vyhlásenia kontrolujú a posielajú ľudí domov, ak potvrdenie nemajú.

Otvorené ostali tiež reštaurácie, ktoré pripravujú jedlo so sebou, uviedla AP. Ich predavači aj klienti však musia dodržiavať metrový odstup. Takto sa tvoria aj rady pred supermarketmi, kde ľudia čakajú až dva metre od seba.

V prevádzke zostala tiež verejná doprava, hoci aj tá je obmedzená. Podľa otázok a odpovedí, ktoré priebežne aktualizuje vláda na svojich stránkach, sú otvorené aj verejné parky. Vykonávať sa v nich však môžu len individuálne športy ako napríklad jogging. Hrať na vonkajších športoviskách futbal sa nesmie.

Starosta Verony však uzavrel aj mestské ihriská a parky, pretože v nich podľa neho obyvatelia nedodržiavali bezpečnú vzdialenosť. Teraz toho ostáva už skutočne veľmi málo, čo možno ešte v Taliansku uzavrieť, už predtým sa v krajine zatvorili školy, kiná, divadlá či múzeá.

Podľa ministra zahraničia Luigiho Di Maia veľká väčšina Talianov obmedzenia dodržiava:

„Tí, ktorí ich dodržiavať nebudú, budú čeliť sankciám: buď pokutám alebo trestným obvineniam. Taliansko bolo prvou krajinou v Európe, ktorú koronavírus tak ťažko postihol, ale dúfam, že bude tiež prvou krajinou, ktorá núdzové opatrenia zruší.“

Počet osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Taliansku v sobotu na viac ako 21 tisíc, zaznamenali 1441 úmrtí a žiaľ  ešte zďaleka nejde o konečné číslo…

V piatok 11 nových prípadov na Slovensku

Národné referenčné centrum potvrdilo v piatok 13. marca  deväť nových pozitívnych vzoriek a 118 negatívnych. Spolu je tak 950 negatívnych výsledkov vzoriek a spolu 30 pozitívnych. Medzi novými prípadmi sú štyria muži, tri ženy a dvaja chlapci, z tohto počtu sú piati hospitalizovaní v Martine.

„Jeden chlapec je v súčasnosti hospitalizovaný v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach,“

spresnilo v piatok popoludní  ministerstvo zdravotníctva.

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) bolo vyšetrených päť nových pacientov s ochorením COVID-19. Štyria sú v domácej izolácii a jedna pacientka bola podľa informácií doplnených MZ SR hospitalizovaná. V Bratislave sa v domácej izolácii nachádzajú dvaja muži. Jedna pacientka sa nachádza v domácej izolácii v Košiciach.

  1. muž, Bratislava, domáca izolácia
  2. žena, Košice, domáca izolácia,
  3. chlapec, Bratislava, hospitalizovaný v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave
  4. muž, Bratislava, domáca izolácia
  5. žena, hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Martin
  6. muž, hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici Martin
  7. chlapec, hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici Martin
  8. žena, hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Martin
  9. muž, hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici Martin

Večer sa potvrdili ďalšie dva prípady na koronavírus, na Slovensku ich je tak už 32, až 974 vzoriek bolo negatívnych. Dva najaktuálnejšie  prípady sú v nových oblastiach, ako tomu bolo doteraz. Jeden je muž je v domácej izolácii a vyšetrili ho vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Druhý muž, ktorého vyšetrili vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, zostal hospitalizovaný na infekčnom oddelení.

Sprísnili sa kontroly pri manipulácii s potravinami

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) zvýšila počet kontrol týkajúce sa manipulácie s potravinami. Ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš k možnosti ich ďalšieho rozšírenia uviedol:

„Sme pripravení na spustenie diagnostiky, akú úlohu zohráva pes či mačka v oblasti nákazy. V celej Európe sa zatiaľ nevyšetruje tento typ nákazy.“

Prepravcovia, ktorí chodia do postihnutých zón, nevychádzajú z kabíny. Náklady a výklady tovaru robia ľudia z firmy, z ktorej prišli. ŠVPS na svojej webovej stránke informuje, že prenos vírusu cez potraviny je nepravdepodobný a neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by k tomuto došlo u koronavírusu.

„Doteraz však pokračuje výskum zameraný na identifikáciu zdroja ohniska, rozsahu šírenia infekcie a spôsobov prenosu. Ľudia, ktorí sú podozriví z nakazenia, by mali úplne vylúčiť manipuláciu s potravinami,“

dodal Bíreš.

Štátnicke vystúpenie prezidentky Čaputovej

Prezidentka SR Zuzana Čaputová na podvečernom brífingu  poprosila ľudí, aby venovali osobitnú pozornosť seniorom. Vyzvala politikov, aby odložili osobné spory a predbežné hodnotenia ohľadom zodpovednosti, pretože v krízovej situácii potrebujem e zomnutie.

Prezidentka tiež upozornila, že kým nebude zostavená nová vláda, má úradujúci kabinet plnú legitimitu a zodpovednosť za chod štátu. Zároveň sa  prihovorila k všetkým zdravotníkom na Slovensku:

„Spoliehame sa na Vašu (Hippokratovu) prísahu, ktorou ste svoj život zasvätili službe ľuďom, ktorí potrebujú pomoc.“

Vo štvrtok pribudlo celkom 11 nových prípadov

O náraste počtu nakazených informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Od poludnia, kedy premiér Peter Pellegrini hovoril o šiestich prípadoch, tak pribudli ďalší piati ľudia s pozitívnym výsledkom na nákazu novým koronavírusom.

Dve ženy, z Bratislavy a Hviezdoslavova, a jeden muž z Vysokej pri Morave sa nakazili v priamom kontakte s pacientom nakazeným novým koronavírusom. Všetci sú v domácej karanténe. Muž z Humenného je hospitalizovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. Bol na Maldivách.

Ďalším prípadom je žena z Veľkých Uheriec. Hospitalizovali ju vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Pôvod jej nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovania. O prijatých tvrdých opatreniach na Ústrednom krízovom štáb informujeme na inom mieste

Líder OĽaNO a budúci premiér Igor Matovič napriek platnosti mimoriadnej situácie a svojej účasti na zasadnutí Ústredného krízového štábu vyhlásil, že zriadili tieňový krízový štáb pre situáciu so šírením koronavírusu. Zdá sa, že niektorí politici na štátnej, regionálnej i mestskej úrovni začali politizovať problém vírusovej pandémie, žiaľ aj v Banskej Bystrici…

Od štvrtka rána platí na Slovensku mimoriadna situácia

Premiér Peter Pellegrini po zasadnutí vlády v stredu večer vyhlíásil:

„Situáciu nepreceňujeme, ale ani nepodceňujeme. Na základe vývinu situácie súvisiacej s koronavírusom sme na dnešnom rokovaní vlády rozhodli, že zajtrajším dňom od 6:00 hod. bude na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia. Zároveň zajtra bude zasadať krízový štáb, na ktorom budeme riešiť dve zásadné otázky – plošné uzavretie všetkých škôl na 14 dní a povinná karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia. O záveroch krízového štábu vás budem zajtra informovať.“

Podľa Pellegriniho mimoriadna situácia nebude znamenať obmedzenie osobnej slobody a pohybu ľudí, má však pomôcť zabezpečiť štátu potrebné materiálne zásoby.

Ešte pred koncom stredajšieho rokovania vlády potvrdil informáciu o vyhlásení mimoriadnej situácie na SR primátor Bratislavy Matúš Vallo. Hlavné mesto SR bude podľa Valla koordinovať s vládou SR opatrenia, ktoré sa prijímajú a budú prijímať v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu.

Streda na Slovensku

Po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini potvrdil tri nové prípady koronavírusu. Infikovaní prišli do kontaktu so slovenskou rodinou, ktorá je v karanténe v rakúskom Kittsee a všetci traja dodržiavali karanténu. Na Slovensku tak máme 10 prípadov pacientov infikovaných koronavírusom.

Celkom je na Slovensku v karanténe okolo sto ľudí, ktorí boli v kontakte s doteraz známymi prípadmi. Úrady verejného zdravotníctva SR vyhľadávajú ďalšie kontakty, aby spomalili šírenie koronavírusu.

Premiér Pellegrini povedal, že sa posilnia infolinky, na ktoré sa ľudia nevedia dovolať. Na linke na Národnom centre zdravotníckych informácií pracuje na infolinke deväť ľudí, celkovo je tam 25 zamestnancov, ktorí sa striedajú pri nonstop prevádzke.

Na infolinku pripadá 17 tisíc telefonátov denne, mali by ju posilniť študentmi. Mohli by pomôcť lekárske fakulty a ich piataci či doktorandi. Zatiaľ sa ponúkla fakulta v Košiciach, požiadajú aj fakultu v Bratislave.

Aj Slovensko plánuje nakúpiť rýchlotesty na koronavírus. Česko ich objednalo 100 tisíc. Test by vedel vyhodnotiť vzorku do pol hodiny. Dnes sa u nás robia testy, ktorých vyhodnotenie v priemere trvá 24 hodín.

Na štvrtkovom krízovom štábe sa bude rozhodovať, či sa zatvoria všetky školy na 14 dní. Premiér vysvetľoval, že hoci by to malo vážne dosahy na fungovanie spoločnosti, výrazne by sa znížila možnosť šírenia nákazy.

Rozbehnutý ročník 2019/2020 v hokejovej Tipsport Lige predčasne skončil. Dohodli sa na tom zástupcovia klubov na spoločnom zasadnutí vo Zvolene. Pristúpili k tomu pre šíriacu sa koronavírusovú infekciu.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzval riaditeľov všetkých stredných škôl vo svojej pôsobnosti, aby od štvrtka, 11. marca vyhlásili riaditeľské voľno na nasledujúcich päť vyučovacích dní. Zároveň župan Ján Lunter vyzval hlavného hygienika SR, aby nariadil plošné zatvorenie všetkých škôl. To ešte netušil, na čom pracuje vláda SR a Ústredný krízový štáb. Ako sa neskôr ukázalo, išlo zo strany bystrického župana skôr o politickú výzvu…

Primátor Ján Nosko: Správajme sa zodpovedne

Po politických apeloch niektorých mestských poslancov na prijímanie urýchlených opatrení proti šíreniu koronavírusu na území Banskej Bystrice reagoval primátor Ján Nosko slovami:

„Uisťujem vás, že bezpečnosť obyvateľov je pre nás na prvom mieste. Práve preto, že ide o nesmierne zložitú situáciu, je nevyhnutné opierať sa o názory odborníkov v danej oblasti. S regionálnym hygienikom sme denne v intenzívnom kontakte a monitorujeme situáciu aj v našom meste. Doposiaľ v meste Banská Bystrica nebol potvrdený ani jeden prípad koronavírusu.“

Ďalej Nosko dodal:

„Zajtra zasadá centrálny Krízový štáb SR, ktorý dá všetkým samosprávam jasný odkaz, či je potrebné zatvárať všetky školy celoplošne. Sme pripravení okamžite reagovať na aktuálny vývoj situácie.“

Pacient (86) v nemocnici Šaca nemá koronavírus

Muž z Veľkej Idy, ktorý je od víkendu hospitalizovaný v nemocnici v Šaci s podozrením na koronavírus, ho nemá. Potvrdila to  Martina Pavlíková, hovorkyňa siete nemocníc Agel:

„Výsledky testu na koronavírus Covid 19 u 86-ročného pacienta, ktorý od nedele leží v Nemocnici Košice-Šaca s vážnymi dýchacími ťažkosťami, boli negatívne tak z Infekčnej kliniky Košice, ako aj z Referenčného centra v Bratislave. Rovnako negatívne boli výsledky testu aj u jeho príbuzných, ktorí mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu.“ 

Zamestnanci, ktorí prišli do styku s pacientom a preventívne boli v karanténe, sa môžu vrátiť do práce.

Ďalšie opatrenia Ústredného krízového štábu

Premiér Peter Pellegrini po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR uviedol, že od utorka 10. marca  na príkaz Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14 – dňovú karanténuvrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

Dobrovoľnú karanténu by aj naďalej mali zvážiť všetci, ktorí majú klinické príznaky. Za nerešpektovanie nariadenia môže byť občanovi uložená pokuta do výšky 1650 eur.

„Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,“

vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Podľa Petra Pellegriniho od utorka sa začínajú aj preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku. Ministerka vnútra Denisa Saková ho doplnila, že informačná kampaň o novom koronavíruse sa rozšíri aj na hraničné priechody Rajka, Vyšné Nemecké, Kúty, Driemota, Makov. Tie budú fungovať od utorka 6:00 hod. ráno do polnoci.

„Pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí. Zákaz organizovať podujatia je plošný a nerozlišuje, kto je organizátor,“

uzavrel premiér Pellegrini.

V slovenských kostoloch pre hrozbu koronavírusu dva týždne nebudú bohoslužby. Oznámila to Konferencia biskupov Slovenska s tým, že rešpektuje zákaz organizovania verejných podujatí.

Ťažkých prípadov s koronavírusom je podľa hlavného hygienika Jána Mikasa len málo. Väčšina prebehne ľahko a liečia sa len symptómy. Na paniku nie je dôvod, napriek tomu je vhodné obmedziť cestovanie. Nie je dôvod ani na vykupovanie obchodov.

Pondelok na Slovensku 

Predseda vlády Peter Pellegrini po pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi priemyslu povedal, že majú presné a detailné plány, ako zamedziť epidémii vo fabrikách. Úrady majú dopredu informovať, či budú zatvárať školy či škôlky, aby sa na to veľké firmy vedeli pripraviť.

V prípade zavretých škôl a škôlok má rodič nárok na ošetrovné a na to, aby ostal doma. Fabriky podľa premiéra  vedia zabezpečiť výrobu pri desaťpercentnom výpadku zamestnancov. Ak by bola väčší, môže to výrobu ohroziť.

Textilná firma Zornica z Bánoviec nad Bebravou spustí výrobu rúšok. Predseda vlády oznámil, že spoločnosť rýchlo prechádza na nový výrobný program a mala by byť schopná produkovať do 20 tisíc ochranných rúšok denne.

Premiér Pellegrini na popoludňajšom  krízovom štábe navrhne, aby sa aspoň na 14 dní zrušili všetky podujatia, ktoré sa budú dať. Občanov žiada, aby boli ohľaduplní. Informačné linky sú preťažené, preto vyzýva, aby ľudia telefonovali, len ak majú naozaj problémy a príznaky ochorenia:

„To nie sú linky dôvery ani poradenské linky.  Deti, ktoré majú zrušenú školu, by nemali chodiť do nákupných centier, kín či na výlety, ale mali by zostať doma. Školy zatvárame, aby ostali doma, nie aby mali voľno a chodili na spoločné výlety a zabávať sa. Rovnako aj dospelí, ktorí majú byť v karanténe. Množia sa prípady ľudí, ktorí majú byť v karanténe, ale miesto toho chodia na nákupy či výlety po Slovensku. Považujem to za hazard.“

Na krízový štáb, ktorý vedie ministerka vnútra Denisa Saková, pozvali aj presedu OĽaNO Igora Matoviča, hoci premiér Pellegrini vyhlásil, že o stav opatrení v súvislosti s koronavírusom sa doposiaľ z najvyšších politických predstaviteľov reálne zaujímala iba prezidentka Zuzana Čaputová.

V pondelok podvečer oznámili dva nové prípady nákazy. Celkovo ich je na Slovensku sedem. V Martine ide o pacientku, ktorá má trvalý pobyt v Prahe a bola v Paríži i na lyžovačke v Rakúsku.

V Košiciach leží v Univerzitnej nemocnici nový mladý pacient, ktorý sa pred niekoľkými dňami vrátil z Francúzska. Stav tohto Košičana zamestnaného v US Steel je podľa nemocnice stabilizovaný. Podľa hlavného hygienika vo všetkých prípadoch ide o pacientov, ktorí  sa infikovali v zahraničí resp. od osôb, ktoré boli predtým mimo územoa Slovenska.

Dôležitá informácia pre Bystričanov a návštevníkov mesta Banská Bystrica. V dôledku prijatých opatrení krízových štábov sú do odvolania zrušené všetky kultúrne, športové a spoločenské podujatia na území mesta Banská Bystrica.  Pre verejnosť sú uzatvorené všetky múzeá, galérie, divadlá, kiná, osvetové strediská a ďalšie inštitúcie. Ide o stretnutia s vyšším počtom účastníkov ako desať. Týka sa to aj krytej plavárne či zimného štadióna, rušia sa plánované zápasy všetkých športových súťaží.

Krízový štáb Banskobystrického kraja prijal preventívne opatrenia

V súvislosti s novým koronavírusom Banskobystrický samosprávny kraj od pondelka 9. marca  zatvára všetky kultúrne inštitúcie. Zamestnanci, ktorí boli na zahraničnej ceste, majú ostať v domácej karanténe.

Prijaté opatrenia:

  • Všetci zamestnanci všetkých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, ktorí boli v posledných 10 dňoch na akejkoľvek zahraničnej ceste, majú povinnosť zostať najbližších 7 dní v domácej karanténe.
  • Rovnako tí študenti stredných škôl, ktorí boli za posledných desať dní v zahraničí, dostanú usmernenie nenavštevovať školu počas 7 dní a zdržiavať sa doma.
  • V prípade prvého potvrdeného prípadu nového koronavírusu v Banskobystrickom kraji župa okamžite preruší výučbu na všetkých stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.
  • Oddnes až do odvolania zostanú zatvorené všetky kultúrne inštitúcie (knižnice, múzeá, galérie, divadlá, osvetové strediská a pod.) v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK.
  • Všetky plánované stretnutia s počtom účastníkov vyšším ako 10 sú až do odvolania zrušené.
  • Vo všetkých budovách, kde sídlia krajské inštitúcie, bude prebiehať zvýšená sanitácia.
  • Kraj tiež objedná u autobusových dopravcov pravidelnú dennú dezinfekciu autobusov prímestskej verejnej dopravy na vlastné náklady.
  • Zariadenia sociálnych služieb dostanú pokyn vytvoriť vo svojich priestoroch karanténne miestnosti, župa tiež bude rokovať s riaditeľmi všetkých nemocníc na svojom území o zabezpečení priestorov pre karanténu.

„K týmto opatreniam sme pristúpili nie preto, aby sme šírili paniku, ale preto, aby sa šírenie koronavírusu na Slovensku spomalilo. Z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vieme, že približne 10 percent pacientov s koronavírusom si vyžaduje akútnu zdravotnú starostlivosť. Preventívne opatrenia krivku nárastu počtu ochorení spomalia,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter. Krízový štáb kraja bude až do odvolania zasadať každý deň v ranných hodinách a vyhodnocovať aktuálnu situáciu. Do 22. marca je uzatvorená aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Situácia sa dramatizuje v celej Európe

Medzi piatimi zatiaľ známymi prípadmi nakazenia koronavírusom  na Slovensku je aj 58 – ročná učiteľka z materskej školy Palkovičova v Ružinove. Do konca minulého týždňa neboli žiadne informácie o tom, že bola v kontakte s postihnutou osobou, ale v skutočnosti dva dni po takomto kontakte bola žiaľ v práci. V nedeľu laboratórne laboratórne testy potvrdili u nej prítomnosť vírusu. Škôlku na Palkovičovej na základe pokynu Úradu verejného zdravotníctva od pondelka uzavreli.

Nemocnica v časti Košice – Šaca potvrdila, že hospitalizovali 86 – ročného pacienta s vážnymi dýchacími ťažkosťami. Zároveň sa neskôr vnuk priznal, že skutočne nedávno bol v oblasti Talianska, kde je v súčasnosti ohnisko vírusu. Ako vysvitlo, mal tam byť so synom 52 – ročného muža z Kostolišťa, ktorý leží v Bratislave.V košickej nemocnici zatiaľ čakajú na výsledky testov, ktoré ukážu, či je aj tento pacient nakazený koronavírusom.

Medzitým sa zhoršil stav prvého pacienta na Slovensku nakazeného koronavírusom, ktorý je zo Záhoria. Eva Kliská z Univerzitnej nemocnice Bratislava, kde 52 – ročný pacient leží na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla:

„Pacientov zdravotný stav je aktuálne vážny, ale stabilizovaný, jeho klinický stav si vyžadoval liečbu, ktorá mu bola nasadená už od prvého dňa hospitalizácie.“

V nemocniciach v Nitre a Košiciach – Šaci sa stalo, že príbuzní zatajili u pacientov informácie o ich kontaktoch na ľudí z postihnutých oblastí výskytu koronavírusu. Ľudia takto môžu svojím nezodpovedným postupom vážne ohroziť zdravie zdravotníkov, ktorí pacientov prehliadajú a ošetrujú ich. Lekári a sestry pritom, rovnako ako iní pacienti, pri podozrení na koronavírus môžu ísť na dva týždne do karantény.

Ekonomická univerzita v Bratislave a Slovenská zdravotnícka univerzita prerušujú výučbu až do 21. marca 2020. Vysoká škola múzických umení (VŠMU) prerušuje výučbu do 14. marca 2020. Zatvorené budú aj všetky ZŠ a MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Bratislava. Informuje o tom hlavné mesto na svojej webovej stránke.

Ministerstvo školstva SR ruší všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov a študentov do zahraničia. Až do odvolania sa tiež rušia návštevy v reedukačných výchovných zariadeniach. Ministerstvo tiež apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14 – dňovú domácu izoláciu. Dôrazne sa neodporúča cestovať do krajín s koronavírusom,  hlavne do Talianska.

Dve slovenské občianky, ktoré boli hospitalizované na Bali, v nedeľu prepustili z nemocnice. Výsledky testov na koronavírus boli negatívne, potvrdil hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Slovenský občan, ktorý je na lodi v Japonsku, je zdravý a ministerstvo je s ním v kontakte. Vo štvrtok 12. marca by ho mali prepustiť z karantény, ak bude mať dobré výsledky testov.

Koronavírus už hlásia vo všetkých krajinách EÚ. Najviac zasiahnutou krajinou v Európe je Taliansko, kde na ochorenie Covid-19 zomrelo už 463 osôb a 7 985 ďalších sa nakazilo. Talianska vláda preto v pondelok zaviedla karanténu pre celú krajinu. Počet prípadov nákazy koronavírusom v Rakúsku stúpol na 112. Najviac infikovaných je naďalej v Dolnom Rakúsku a vo Viedni. V Nemecku sa počet pacientov vyšplhal na 1 112.

V Južnej Kórei je 7478 nakazených a krajina má 53 obetí. V Číne  je to asi 80 700 pacientov, doteraz registrujú cca 3 120 obetí. Podľa agentúry Reuters sa na celom svete nakazilo koronavírusom od decembra minulého roka vyše 111 600 ľudí a viac ako 3 880 mu podľahlo.

Do nedele bolo na Slovensku infikovaných 5 pacientov

K trojčlennej rodine od Malaciek pribudli dvaja Slováci infikovaní koronavírusom.  Na Slovensku mali v nedeľu pozitívne laboratórne  testy dvaja pacienti. Ide o jednu osobu z Bratislavy a druhú zo Senca. Ide o ženy vo veku 47 a 58 rokov. U 47 – ročnej ženy, vodičky MHD, bola potvrdená pozitívna cestovateľská anamnéza a 58 – ročná žena, učiteľka MŠ, sa nakazila od príbuzných v Kittsee.

Jedna je hospitalizovaná na klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch, druhá bola v domácej izolácii. Na Slovensku je tak potvrdených spolu päť prípadov, 491 vzoriek je negatívnych. TASR o tom v nedeľu informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

RÚVZ so sídlom v Bratislave rieši aj situáciu so štyrmi Slovákmi (dve deti, dvaja dospelí), ktorí sú pre potvrdené ochorenie v domácej izolácii v rakúskom Kittsee.

„Deti navštevujú Cambridge International School v Bratislave, hygienici tam 7. marca vykonali epidemiologické vyšetrenie. Z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia vydali karanténne opatrenie, ktorým je prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v termíne od 9. marca do 22. marca,“

dodala Eliášová.

Rezort zdravotníctva epidemiologickú situáciu vyhodnocuje na dennej báze a v prípade potreby je pripravený operatívne pristúpiť k ďalším potrebným opatreniam. Bratislavský samosprávny kraj prerušil vyučovanie na všetkých svojich stredných školách od pondelka 9. marca do piatku 13. marca. Na dvoch najväčších univerzitách na Slovensku – Univerzite Komenského a Slovenskej technickej univerzite v Bratislave bude prerušená prezenčná výučba na dva týždne.

Napokon bola infikovaná celá trojčlenná rodina

Premiér Peter Pellegrini v piatok informoval o výskyte prvého pacienta  na Slovensku infikovaného koronavírusom. Ide o 52 – ročného muža z Kostolišťa na Záhorí, ktorý síce nevycestoval zo Slovenskej republiky, ale podľa laboratórnych testov má  chorobu COVID-19. Momentálne je hospitalizovaný v bratislavskej Univerzitnej nemocnici Kramáre na infektológii spolu s manželkou a so synom, ktorý sa vrátil domov z Benátok a bol prenášačom tohto nebezpečného vírusu.

Nový koronavírus , ktorý sa objavil v roku 2019, je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus – 2 (SARS-CoV-2), zatiaľ čo choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19.

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas je 2 až 14 dní. Bo potvrdený prenos koronavírusu SARS-CoV-2 z človeka na človeka. Aktuálna epidemiologická situácia vo výskyte ochorení COVID-19 je uvedená na webovej stránke https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases .

Výsledky testov na nový koronavírus sú na Slovensku pozitívne u ďalších dvoch ľudí – celkovo ide o tri prípady. Po tom, čo sa v piatok potvrdili prvý prípad u 52 – ročného muža zo Záhoria, ministerstvo zdravotníctva v sobotu informovalo, že výsledky testov sú pozitívne aj u jeho manželky a syna, ktorý bol v Benátkach.

„Hospitalizovaní sú na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava otec a syn; manželka zostáva v domácej izolácii. Identifikovali sme pacienta prvého kontaktu, čo nám zjednodušuje aj realizáciu protiepidemiologických opatrení,“ 

povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová uviedla, že je známy aj pacient „0“, teda prvý nosič daného ochorenia. Je to syn, ktorý bol v polovici februára v talianskych Benátkach.

Ide o úzke kontakty s prvým potvrdeným prípadom koronavírusu. Osoby žijú v spoločnej domácnosti. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia. Na Slovensku máme doteraz známe výsledky v počte 339 negatívnych a tri pozitívne.“

doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Mesto Banská Bystrica na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR a žiadosti Ministerstva vnútra SR o prijatie preventívnych opatrení pred možným šírením koronavírusu vyzvalo organizátorov kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, aby zvážili ich organizovanie pri ich hromadných návštevách . Ako prvá reagovala banskobystrická Štátna opera, ktorá zrušila nedeľné predstavenie „Pocta Štefánikovi“ a odohrá ho v náhradnom  termíne.

Medzitým v Rakúsku potvrdili koronavírus u štvorčlennej slovenskej rodiny. Podľa ORF momentálne sa všetci nachádzajú v karanténe na chate pri Neziderskom jazere v spolkovej krajine Burgenland, kde boli na dovolenke. V Rakúsku sa tak počet prípadov nákazy zvýšil na 66 vo všetkých spolkových krajinách.

Vážna situácia v Taliansku

Spravodajská agentura AFP informovala v sobotu večer na Twitteri, že v talianskej  oblasti Lombardia bude platiť karanténa. Úradníci nariadili obmedzenie od nedele. Toto opatrenie mají zamedziť šíreniu koronavírusu v krajine. Vyhláška počíta s prísnym obmedzením pohybu ľudí pod hrozbou vysokej pokuty. V karanténe až do 3. apríla tak zostane najmenej šestnásť miliónov ľudí. V Európe ide o najzásadnejší krok v boji proti šíreniu ochorenia Covid-19.

Počet infikovaných novým typom koronavírusu za posledných 24 hodín v Taliansku vzrástol  o 1247 prípadov. V krajine bolo v sobotu celkom 5 883 postihnutých pacientov, pričom  do nedele tento počet stúpol na 7 375 ľudí.

Chorobe COVID-19, ktorú  tento vírus spôsobuje, podľa najnovšej bilancie talianskych  úradov podľahlo ďalších 36 ľudí. Koronavírus  si tu vyžiadal už 366 životov.  Na druhej strane vyše 500 ľudí sa už podľa denníka Corriere della Sera úspešne vyliečilo.

Najvyšší počet infikovaných koronavírusom za uplynulých 24 hodín oznámil Irán, kde je teraz 5 823 prípadov. V susednom Česku bolo do nedele infikovaných 32 pacientov, ich počet postupne rastie. Doposiaľ tu testovali  594 ľudí.

Prvý prípad na Slovensku

Ešte vo štvrtok platilo, že kým v okolitých krajinách sa už objavili pacienti nakazení nebezpečným koronavírusom, na Slovensku sa po laboratórnych testoch ešte nepotvrdilo žiadne z viac ako 300 podozrení. Platí to aj pre pacientov hospitalizovaných v izolácii na oddelení infektológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ale v bratislavskej Univerzitnej nemocnici sa v piatok objavil prvý Slovák nakazený týmto nebezpečným vírusom.

Podľa slov Petra Pellegrini 52 – ročný pacient z malej obce pri Malackách v predchádzajúcich dňoch necestoval a ide pravdepodobne o sekundárny prenos.  Jeho syn bol v Benátkach, ibaže on nevykazuje známky nákazy. Momentálne sa skúma, kde sa dotyční ľudia pohybovali v posledných dňoch.  Zdá sa, že priebeh ochorenia u postihnutého pacienta je ľahší.

Zatiaľ zakázali návštevy pacientov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, nakazeného pacienta izolovali. Vláda na všetky aktívne SIM karty na území Slovenska odošle správu, ako sa správať v prípade možných príznakov koronavírusu.

Premiér Pellegrini odporúča, aby ľudia zvážili účasť na akciách, kde sa pohybuje viac  osôb. Zároveň odporúča starším ľuďom, aby si doobjednali lieky telefonicky, vyzdvihli ich cez e-recept a nesedeli v čakárňach. Popoludní zasadá na ministerstve vnútra krízový štáb. Peter Pellegrini vyzýva občanov, aby zbytočne nepanikárili a dodržiavali odporúčania minsterstva zdravotníctva  a hlavného hygienika.

Po zasadnutí Ústredného krízového štábu

Ústredný krízový štáb prijal niekoľko rozhodnutí:

– s okamžitou platnosťou sa vydáva zákaz návštev v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb i väzniciach,

– počnúc pondelkom budú pozastavené všetky lety (prílety aj odlety) do Talianska,

– občanom Slovenskej republiky sa odporúča, aby podstúpili dobrovoľnú karanténu a nenavštevovali verejné podujatia, nákupné centrá či bohoslužby.

„Zároveň vyzývam občanov a chcem ukľudniť slovenskú verejnosť, nie je dôvod na paniku. V tejto situácii je ale v záujme vlastného zdravia najlepšie ostať doma,“

vyhlásil premiér Peter Pellegrini po zasadnutí krízového štábu.

Ministerka vnútra Denisa Saková doplnila, že budú pokračovať už zavedené kontroly cestujúcich na všetkých troch slovenských medzinárodných letiskách, spolu so spomaľovaním dopravy na štátnych hraniciach. Na hraniciach s Rakúskom bude od piatkového popoludnia a cez víkend informačná kampaň. Zatiaľ nedôjde k uzatvoreniu škôl a školských zariadení.

Viac informácií nájdete na www.health.gov.sk alebo ‪0800 221 234.

Preventívne opatrenia v autobusoch SAD Zvolen

Vedenie spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. prijalo preventívne bezpečnostné opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronovaírusu v autobusoch mestskej a prímestskej dopravy:

„Našej spoločnosti záleží na zdraví našich cestujúcich, vodičov a zamestnancov, preto nechceme nič podceniť. Na základe toho sme zabezpečili dezinfekciu autobusov, ktorá je vykonávaná ekologickými dezinfekčnými prostriedkami.“

V budovách spoločnosti podľa slov SAD Zvolen pribudli dávkovače dezinfekčných prostriedkov, rovnako sa zvýšia preventívne opatrenia aj u pracovníkov klientských centier, pokladní a u vodičov. Podľa dopravcu preventívne opatrenia sa robili aj v minulosti.  Už takmer 10 rokov prebieha pravidelné kompletné, ručné čistenie a dezinfekcia interiérov.

Stav pacientov v Rooseveltovej nemocnici je v poriadku

Hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje k aktuálnemu stavu uviedla:

V súvislosti s aktuálnou situáciou okolo ochorenia COVID-19 Vás informujeme, že doteraz u žiadnych pacientov hospitalizovaných na Oddelení infektológie nebolo ochorenie potvrdené. Ochorenie nebolo potvrdené ani u jedného z nich. FNsP F. D. Roosevelta sa riadi odporúčaniami hlavného hygienika SR.

Aktuálne je na oddelení infektológie v Rooseveltke päť pacientov s podozrením na koronavírus.   U dvoch z nich boli testy negatívne už vo štvrtok, v piatok rovnako dopadli testy aj u zvyšných troch pacientov.

Všetky dôležité aj praktické informácie ohľadne ochorenia a prevencie nájdete na stránkach Ministerstva zdravotníctva SR https://www.health.gov.sk a Úradu verejného zdravotníctva SR http://www.uvzsr.sk/.

Odporúčania hlavného hygienika SR pre osoby, ktoré sa vrátili z rizikových oblastí

– kontrolovať svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu z rizikovej oblasti (kašeľ, dýchavičnosť, horúčka),
– dbať na dôkladnú hygienu rúk, zvýšenú dezinfekciu povrchov v domácnosti, kašľať a kýchať do papierových vreckoviek, obmedziť návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí, obmedziť cestovanie a obmedziť sociálne kontakty,
– v prípade klinických príznakov do 14 dní po návrate je potrebné telefonicky kontaktovať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.
– ak je nevyhnutné poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti osobe s klinickými príznakmi, je potrebné kontaktovať operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby,
– ak je osoba bez príznakov, a napriek tomu má podozrenie na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2, môže z vlastného rozhodnutia podstúpiť domácu izoláciu po dobu 14 dní.

Odporúčania hlavného hygienika SR pre osoby, ktoré cestujú do rizikových oblastí:

– zvážiť nevyhnutnosť cestovania do rizikových oblastí,
– dodržiavať prísnu osobnú a respiračnú hygienu.

Premiér Peter Pellegrini o koronavíruse na stretnutí V4

Predseda vlády SR Peter Pellegrini kolegov z krajín V4 v stredu informoval, že Slovensko zatiaľ neeviduje potvrdený prípad výskytu nákazy novým koronavírusom a že 211 otestovaných vzoriek bolo negatívnych. Vláda SR prijala opatrenia, ktoré už sú v platnosti a zahŕňajú kontrolu pasažierov na letiskách vrátane merania teploty, či zavedenie kontrol na hraničných priechodoch.

„Dôraz kladieme na to, aby nám pravdepodobne chorí na koronavírus nešli priamo do čakárne veľkých nemocníc, ale aby sa prostredníctvom telefonickej linky, ktorá je špeciálne zriadená, informovali, ako majú postupovať, aby nedošlo k šíreniu vírusu,“

povedal Peter Pellegrini na stretnutí premiérov V4.

Vláda takisto poslala špeciálnu textovú správu všetkým občanom v zahraničí, v ktorej ich upozorňuje na možné riziká a postup pri návrate domov.

„Slovenská republika vyčlenila značné finančné prostriedky na nákup ochranných prostriedkov, ktorých je momentálne samozrejme nedostatok. Preto som rád, že aj z úst niektorých premiérov zaznelo uistenie, že v prípade potreby si vieme navzájom pomôcť a preklenúť niekoľko dní,“ 

dodal slovenský premiér.

Vláda s ministerstvom obrany pripravuje plán vytvorenia samostatného vojenského mestečka v jednom z vojenských výcvikových priestorov, aby v prípade veľkého množstva pacientov bolo možné nakazených izolovať od ostatného obyvateľstva.

Ministerstvo obrany a vnútra už majú takisto aj pokyny na vypracovanie plánov v súvislosti s karanténou miest a obcí a zásobovania. Premiér však podľa svojich slov verí, že k takáto situácia nenastane. Takisto pripomenul opatrenia v nemocniciach.

Na piatkovom zasadnutí ministrov zdravotníctva v Bruseli  Pellegriniho, ktorý je poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, zastupuje veľvyslankyňa zodpovedná za túto oblasť.      

Deťom so spinálnou muskulatúrnou atrofiou môžu podať necertifikovaný liek

Predseda vlády SR Peter Pellegrini vo funkcii ministra zdravotníctva vo štvrtok podpísal povolenie na podanie necertifikovaného lieku pre deti trpiace diagnózou SMA, teda spinálnou muskulatúrnou atrofiou typu 1.

Premiér to uviedol pred rokovaním vlády s tým, že rodičia detí sa potom môžu obrátiť na zdravotné poisťovne so žiadosťou o preplatenie, Všeobecná zdravotná poisťovňa by mala podľa jeho slov tak urobiť.

„Keďže sa podarilo zoskupiť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť o použitie necertifikovaného lieku, podpísal som v prípade všetkých štyroch detí povolenie s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár,“

spresnil premiér Pellegrini.

V povolení je zároveň uvedené, že rodičia sa môžu obrátiť so žiadosťou o preplatenie na zdravotné poisťovne.

„V prípade jedného z detí, ktoré je poistencom VšZP, telefonoval som s pani generálnou riaditeľkou Ľubicou Hlinkovou. Tá sa v najbližších dňoch stretne s výrobcom lieku i rodičmi a bude pravdepodobne pozitívne reagovať na preplatenie,“ 

uviedol premiér.

„Ďalšie dve deti, keďže malý Riško už peniaze má a jeho mama odmietla pomoc vlády, sú poistencami súkromných zdravotných poisťovní, verím, že aj tie pozitívne zareagujú,“

dodal Peter Pellegrini.

Zdroj: TASR, FNsPFDR a (tom) , Foto: ilustračné