V súčasnej situácii by mal zaznieť hlas rozumu, ľudia nepotrebujú chaos v riadení štátu

Komentár
1 /

Slovensko zachvátila druhá vlna koronavírusovej pandémie, ale aj vládny chaos. Keď by sa mal zjednotiť celý národ a vzdorovať zlým časom, ľudia musia čeliť nekompetentným rozhodnutiam vlády Igora Matoviča, ktoré idú často aj proti vlastným občanom resp. im nepomáhajú.

Ako dokážeme čeliť koronakríze?

Zdá sa, že táto vládna koalícia vôbec nebola pripravená na vládnutie, obzvlášť nie v čase narastajúcej koronakrízy. Kým počas prvej vlny pandémie od marca 2020 sa dokázali ľudia zomknúť a Slovensko úspešne zvládlo prvé kritické mesiace.

A treba to povedať jasne, že veľkým dielom sa o to zaslúžila ešte dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho, ktorá hneď v zárodku dokázala prijať tvrdé opatrenia a ľudia ich s dôverou aj plnili.

Všetci vedeli a odborníci na to upozorňovali, že po letnom uvoľnení príde na jeseň druhá vlna pandémie a treba sa na ňu pripraviť. A tu sa ukázala najväčšia slabina Matovičovej vlády. Nielenže riadne nepripravila preventívne opatrenia na nastávajúci boj s koronavírusom, ale nezabezpečila ani finančné prostriedky na včasné odškodnenie ľudí, ktorí koronakrízou najviac utrpeli a prichádzajú o živobytie.

Žiaľ trpké ovocie tejto neschopnosti vidíme v plnej nahote dnes, keď každým dňom geometrickým radom stúpajú počty ľudí infikovaných koronou, nemocnice sa plnia chorými na COVID-19 a rastie počet pacientov na JIS či pľúcnej ventilácii (zatiaľ našťastie bez väčších obetí). Ani v tejto situácii necítiť prirodzenú autoritu vlády pri prijímaní jasných a logických opatrení dočasne obmedzujúcich slobodný pohyb ľudí s prísnymi hygienickými štandardmi. Panika a vyvolávanie strachu nikdy neboli dobrými radcami, naopak.

Ľuďom sa v tejto dobe nežije dobre , mnohí prežívajú zo dňa na deň, narastá skepsa a nespokojnosť. Ak do toho prichádza ešte aj vládna nervozita a neschopnosť lídrov viesť túto krajinu správnym smerom, skôr či neskôr hrozí sociálny výbuch.

Čaká sa na hlas rozumu, ktorý zatiaľ počuť z opozície. Aktuálne ho prináša Pellegriniho strana HLAS – sociálna demokracia vo svojom aktuálnom vyhlásení. Bolo by fajn, keby sme takýchto rozumných hlasov počuli aj od ostatných politikov, najmä tých vládnych…

Vyhlásenie

Dnes prijaté opatrenia sú výsledkom neschopnosti vlády bojovať s pandémiou tak, aby sa kvôli koronavírusu nemusela zásadne znižovať kvalita života ľudí a aby nemuseli byť ohrozené celé sektory slovenskej ekonomiky.

Vláda premárnila leto, neposilnila stavy hygienikov a ďalších zdravotníkov a zanedbala prevenciu a osvetu. Výsledkom je, že korona sa šíri čoraz viac bez kontroly a môže Slovensko priviesť do situácie, v ktorej sa na jar ocitlo Taliansko či Španielsko so stovkami a tisícami obetí.

Je úplne neprijateľné, aby si v takejto vážnej chvíli posielali dvaja vrcholní predstavitelia vlády urážlivé odkazy cez médiá a sociálne siete. Takéto správanie je neprípustné, výrazne spochybňuje dôveru ľudí v akékoľvek rozhodnutia vlády a nijako neprispieva k upokojeniu situácie v spoločnosti.

Vo vážnej situácii, v ktorej sa Slovensko ocitlo, nie je čas na individuálne hrdinstvá a okázalé bojkotovanie opatrení. Šírenie vírusu sa nám podarí zastaviť len spoločnou zodpovednosť voči svojim rodičom, priateľom, známym i celej spoločnosti.

Nákazu zastavíme len vtedy, ak sa sami budeme voči ostatným správať tak, ako by sme boli infikovaní, a budeme si dávať taký pozor, akoby boli infikovaní všetci v našom okolí.

HLAS – sociálna demokracia žiada vládu a jej predsedu, aby okamžite predstavila plán pomoci postihnutým skupinám obyvateľstva. Nemôžeme v boji s vírusom uspieť, ak dodržiavanie opatrení bude pre ľudí znamenať ohrozenie ich ekonomickej existencie či výrazné zníženie ich sociálneho štandardu.

Rozhodnutia vlády totiž stavajú ľudí pred výber medzi dvoma možnosťami. Buď znížiť riziko nakazenia, ale pritom ohroziť živobytie rodín a ekonomickú existenciu. Alebo druhá možnosť – zachovať si aké také príjmy, ale pritom riskovať nakazenie sa vírusom.

Treba pristúpiť k razantnému uvoľneniu peňazí na podporu ekonomiky a k cieleným sociálnym opatreniam pre postihnuté skupiny. Preto HLAS – sociálna demokracia opakuje svoje konštruktívne návrhy na zvýšenie pandemickej OČR pre rodičov, ktorí po zatvorení škôl musia ostať doma so svojimi deťmi, aj návrh na pomoc mestám a obciam, ktorým dnes chýbajú prostriedky.

Rovnako žiadame vládu o okamžitú pomoc pre šport z prostriedkov Fondu na podporu športu a rýchle uvoľnenie prostriedkov pre robotníkov kultúry, ktorí sú sedem mesiacov bez práce a bez príjmu.

Dnes nie je čas na vytĺkanie politického kapitálu, hoci individuálne zlyhania mnohých osôb vo svojich funkciách priam kričia po vyvodení politickej zodpovednosti. Napriek týmto zlyhaniam musia všetci zodpovední ľudia na Slovensku spraviť všetko pre to, aby sme spoločne tento boj zvládli a neohrozili životy a zdravie našich blízkych. HLAS – sociálna demokracia spraví všetko pre to, aby sme v tomto boji uspeli.

Autor: (tom), Foto: ilustračné