Hegerova vláda „odmenila“ Martina Klusa schválením jeho kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov

SPRÁVY
7 /

Už pri odchode poslanca NR SR Martina Klusa z SaS a jeho následnej podpore Hegerovej vlády pri hlasovaní o nedôvere na podnet SaS sa hovorilo o tom, že bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí má namierené do európskych štruktúr. To sa napokon aj potvrdilo.

Klus „za odmenu“ mieri do Luxemburgu s 20 – tisícovým platom

V utorok dočasná vláda na návrh povereného premiéra Eduarda Hegera, ktorý vedie aj ministerstvo financií, schválila kandidatúru exposlanca SaS a bývalého štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov.

Európsky dvor audítorov je jedna z inštitúcií Európskej únie. Bola založená v roku 1975 a sídli v Luxemburgu. Úlohou Európskeho dvora audítorov je kontrolovať, či finančné prostriedky EÚ, ktoré pochádzajú od daňových poplatníkov, sú riadne vyberané a vynakladané zákonným a hospodárnym spôsobom na určený účel. Má právo kontrolovať akúkoľvek osobu alebo organizáciu, ktorá nakladá s finančnými prostriedkami EÚ.

Martin Klus do EÚ

Martin Klus do EÚ

Dvor audítorov má po jednom členovi z každého štátu EÚ, ktorého vymenúva Rada na obnoviteľné obdobie šiestich rokov. Členovia si spomedzi seba volia predsedu na obnoviteľné obdobie troch rokov. Hubert Weber z Rakúska bol zvolený za predsedu v januári 2005.

Návrh nominácie kandidáta Slovenskej republiky Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov (EDA) sa podľa materiálov predkladal na vládu v nadväznosti na požiadavku generálneho riaditeľa sekretariátu Rady EÚ zabezpečiť od členských štátov nomináciu kandidátov na členov Európskeho dvora audítorov po uplynutí mandátu súčasných členov.

Hubert Weber

Hubert Weber

Funkčné obdobie zástupcu Slovenska v EDA  je šesť rokov. Súčasný reprezentant Slovenska – významný ekonóm Ladislav Balko nastúpil do EDA v roku 2010 a opäť ho potvrdili aj na ďalšie obdobie v roku 2016. Nomináciu schvaľuje Európsky parlament a kandidáta vymenúva Rada ministrov.

Podľa predkladateľa Martin Klus spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti vzhľadom na jeho skúsenosti zo zastávania vysokých štátnych funkcií (štátny tajomník na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí).

Richard Sulík a Martin Klus

Richard Sulík a Martin Klus

Počas svojho pôsobenia v tejto funkcii mal v pôsobnosti európske záležitosti vrátane výdavkovej stránky rozpočtu EÚ a koordináciu európskych politík naprieč ministerstvami SR, zároveň aj prípravu agendy premiéra na Európsku radu.

V tejto funkcii bol zodpovedný za prípravu a koordináciu pozície SR na Európskej rade pri schvaľovaní viacročného finančného rámca rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027, ako aj pri schvaľovaní bezprecedentnej reakcie na krízu v podobe nástroja Next Generation EU, z ktorého sú v rámci rozpočtu EÚ financované národné plány obnovy a odolnosti.

Eduard Heger a Martin Klus

Eduard Heger a Martin Klus

Klusova materská strana SaS kritizovala jeho nomináciu do štruktúr EÚ poukazujúc na to, že  súčasnej vládnej koalícii Klus niekoľkokrát v parlamente pomohol, čo sa chápe ako istá forma politickej korupcie za jeho provládne postoje.

Na otázku, ako si predstavuje svoju ďalšiu politickú budúcnosť po odchode z SaS, Klus odpovedal:

„Keďže sa venujem európskym záležitostiam, tak týmto smerom by som sa uberal.“

Tak či onak Bystričan Martin Klus s politologickým (nie s právnym a ekonomickým) vzdelaním, politik, ktorý bol donedávna aj poslancom MsZ v Banskej Bystrici, dosiahol svoj cieľ – získal možnosť nastúpiť na teplé miestečko v Európskej únii za mesačný plat okolo 20 000 eur.

Martin Klus

Martin Klus

Klusovi to vyšlo, Javorčíkovej opakovane nie

Menej úspešná bola neúspešná kandidátka na primátorku Banskej Bystrice (teraz mestská poslankyňa) Diana Javorčíková, ktorej meno ako kandidátky na post generálnej tajomníčky služobného úradu Úradu priemyselného vlastníctva SR sa po týždni opäť objavilo v programe zasadnutia dočasného vládneho kabinetu.

Už predtým sme upozorňovali, že táto kandidátka na najvyššiu riadiacu pozíciu ÚPV SR neprešla výberovým konaním a nemá potrebnú prax z riadenia štátnej inštitúcie. Napokon aj tentoraz bol tento bod vypustený z rokovania vládneho kabinetu.

Diana Javorčíková

Diana Javorčíková

Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky je ostatným ústredným orgánom štátnej správy a politicky spadal vďaka bývalému ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi pod stranu Sloboda a solidarita. Tá nominovala predsedu tohto úradu Matúša Medveca a v komunálnych voľbách podporovala kandidatúru Diany Javorčíkovej spolu so stranami Progresívne Slovensko, Spolu, DS, či ODS.

Veľkým podporovateľom  kandidátky na bystrickú primátorku bol aj Martin Klus, pričom návrh na jej menovanie do funkcie generálnej tajomníčky opätovne predkladal predseda ÚPV SR. Kým Klusovi to vyšlo, politická nominácia Javorčíkovej bola opakovane neúspešná…

ÚPV SR v Banskej Bystrici

ÚPV SR v Banskej Bystrici

Autor: (tom), Foto: ilustračné