Cievni chirurgovia v Rooseveltovej nemocnici vyoperovali nádor o veľkosti rugbyovej lopty

Zdravie
1 /

O tom, že v banskobystrickej Roosevetlovej nemocnici pracujú špičkoví lekári, niet pochýb. Napokon to dokazujú aj konkrétne úspechy aj pri tých najzložitejších operačných zákrokoch. Jeden z takých sa nedávno podaril bystrickým cievnym chirurgom pri operácii brušnej dutiny.

Predstavte si rugbyovú loptu, a potom, že ju máte niekde v tele. Nepredstaviteľné? Žiaľ nie. Našim cievnym chirurgom sa pred pár dňami podaril veľmi zložitý výkon.

Odborníci z Kliniky transplantačnej chirurgie, pod vedením zástupcu prednostu kliniky MUDr. Radoslava Kminiaka, PhD., vyoperovali pacientovi z dutiny brušnej presne taký veľký nádor, vo veľkosti rugbyovej lopty.

„Operácia bola výnimočná v tom, že nádor vyrastal z obličky, zasahoval dolnú dutú žilu a pravú predsieň srdca. Vyoperovať nádor prechádzajúci najväčšou žilou v tele, a následne zabezpečiť jej ďalšiu funkčnosť, si vyžaduje dlhé roky praxe v cievnej chirurgii,“

uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Radoslav Kminiak

Radoslav Kminiak

Vďaka operácii bol pacient zbavený našimi chirurgami priameho ohrozenia života.  Vzhľadom na vysokú náročnosť výkonu sú pacienti s takýmto rozsiahlym typom nádoru odosielaní do rúk našich chirurgov z celého Slovenska.

Nezabúdajme, že tím na operačnej sále je omnoho väčší, a okrem samotných operatérov, je jeho nevyhnutnou súčasťou anestéziológ a anestéziologická sestra, ktorí dohliadajú na životné funkcie pacienta, a samozrejme nechýba ani erudovaná sestra inštrumentárka.

„Boli by ste milo prekvapení, aká obdivuhodná súhra fungujúca presne ako hodinky panuje na operačnej sále,“

dodala Maťašeje.

Zdroj: Ružena Maťašeje, Foto: Rooseveltova nemocnica