Minulý týždeň priniesli Bystricoviny kritický komentár k zbytočne tvrdému predbežnému opatreniu Pamiatkového úradu SR voči mestu z 19.februára 2010,ktorým mestu Banská Bystrica ukladá:
– zdržať sa obstarávania a schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie, jej zmeny, doplnku alebo aktualizácie
– zdržať sa vydania rozhodnutia o umiestnení stavby a rozhodnutia o vydaní stavebného povolenia
na vymedzenom záujmovom území podľa návrhu, o ktorom vedie Pamiatkový úrad SR predmetné správne konanie až do vydania právoplatného rozhodnutia o vyhlásení ochranného pásma pamiatkovej rezervácie.
Niektoré médiá (napr. agentúra SITA) priniesli v piatok nepravdivú informáciu, že vyhlásením ochranného pásma MPR sa platnosť predbežného opatrenia skončila. O tom, že to tak nie je, svedčí text Rozhodnutia Pamiatkového úradu SR z 19.marca 2010 o vyhlásení ochranného pásma, v ktorom sa na strane 10 jasne uvádza: „Predbežné opatrenie stráca účinnosť s nadobudnutím právoplatnosti tohto rozhodnutia v zmysel § 43 ods. 2 správneho poriadku.“ Keďže proti tomuto rozhodnutiu je v lehote 15 dní možné odvolanie, tento dokument ešte nenadobudol právoplatnosť a tým predbežné opatrenie pamiatkárov pre mesto trvá!
Pre lepšie pochopenie našich čitateľov, o čo vlastne ide, uvádzame, že Mestská pamiatková rezervácia (MPR) v Banskej Bystrici bola vyhlásená už v roku 1955. Tvorí ju historické jadro mesta aj so svojimi najvzácnejšími kultúrnymi pamiatkami vrátane bývalého opevneného mestského hradu v bezprostrednom centre mesta. Pamiatkári si neskôr uvedomovali, že je potrebné okolo tejto pamiatkovej rezervácie vyhlásiť aj jej širšie ochranné územie so záväznými regulatívmi platnými pre všetkých občanov či investorov vykonávajúcich v tejto zóne stavebnú činnosť. To sa však napriek niekoľkým pokusom nepodarilo.
Až v tomto roku Pamiatkový úrad SR 23.marca 2010 verejne vyhlásil ochranné pásmo MPR, ktorým rozširuje pamiatkovo chránené územie MPR v centre mesta aj o ulice nadväzujúce na historickú urbanistickú štruktúru Banskej Bystrice (Horná, J.Kráľa, ČSA, Medený Hámor, Skuteckého, Rudlovská cesta, Pod Urpínom, Kalvária, Katovná, Lazovná a Tajovského). Tu sa nachádza aj mestský park, Pamätník SNP s parkom, areál Kalvárie, rímskokatolícky, evanjelický a židovský cintorín.
O tom, koľko bude trvať schvaľovací proces nového vyhlasovania ochranného pásme MPR, môžeme iba špekulovať. Reálne sa dá očakávať, že niektorí z dotknutých vlastníkov pozemkov a iných nehnuteľností vo vymedzenom území ochranného pásma MPR sa podobne ako v minulosti môžu odvolať (mesto, Biskupský úrad, KK Company), čím sa celé konanie natiahne. Naposledy to trvalo takmer dva roky, od apríla 2008 až do decembra 2009, kedy až súd zrušil právoplatne nevyhlásené ochranné pásmo MPR a celú vec vrátil na nové konanie.
Nezmyselnosť predbežného opatrenia PÚ SR podľa nás spočíva v tom, že ani v rokoch 2008-9, kedy bolo naposledy vyhlásené rozšírené ochranné pásmo (bez nenadobudnutia právoplatnosti), ani nikdy predtým od vyhlásenia MPR v roku 1955, neplatila faktická územná a stavebná uzávera v tomto pamiatkovo chránenom území. Nebude však platiť ani po nadobudnutí právoplatnosti najnovšieho vyhlásenia ochranného pásma MPR!
Platili tu a naďalej budú platiť iba sprísnené opatrenia pamiatkárov pre občanov a investorov, ktorí ich musia akceptovať vo svojich stavebných a investičných zámeroch. Mesto zahrnulo tieto pamiatkové regulatívy do svojej územnoplánovacej dokumentácie, Krajský pamiatkový úrad v B.Bystrici ich bude tak ako doteraz uplatňovať pri každej zmene či doplnku územného plánu mesta. Z týchto dôvodov je stále platné predbežné opatrenie na Pamiatkového úradu SR na „stopstav“ v budúcom ochrannom pásme MPR neadekvátne a neodôvodnené, zbytočne zasahuje do originálnych kompetencií mestskej samosprávy a slobodných práv občanov mesta na danom území.
Mimochodom v navrhovanom texte vyhlásenia ochranného pásma MPR sa v súvislosti s Kalváriou nájdeme aj nasledovnú formuláciu Pamiatkového úradu SR umožňujúcu ďalšiu výstavbu: „Ďalšia výstavba, v rozsahu v súčasnosti platnej hranice zastavaného územia, je možná. Nová zástavba musí mať nízkopodlažný charakter a drobnejšie merítko a musí byť posudzovaná najmä z hľadiska vnímania Urpína s Kalváriou z interiéru PR Banská Bystrica, ako aj vo vzťahu zachovania dominantného postavenia Kalvárie.“
Zaujímavé bude sledovať počínanie poslancov banskobystrického mestského zastupiteľstva na ich utorkovom rokovaní, kde majú okrem iného schvaľovať aj zmeny a doplnky územného plánu v areáli Múzeum SNP, ktorý sa nachádza v ochrannom pásme MPR. Ide o komplexné doriešenie areálu k 70.výročiu SNP modernizáciou expozície ťažkých zbraní, dopravný prístup s parkovaním a predpolím areálu Pamätníka SNP, na ktoré žiada Múzeum SNP finančné prostriedky z fondov EÚ. Bez zmeny územného plánu to však nebude možné. Ale stále platí predbežné opatrenie Pamiatkového úradu SR, ktoré schvaľovanie zmien územnoplánovacej dokumentácie aj v tejto mestskej zóne na neurčito zastavilo…
Otázkou zostáva, koho a čoho všetkého sa dotýka stále platné predbežné opatrenie Pamiatkového úradu SR, voči ktorému sa v zákonnej lehote odvolalo mesto. Zaujímalo by nás aj to, komu a čomu toto opatrenie poslúžilo, lebo zatiaľ nám stále uniká jeho pravý zmysel, keďže aj plánovanú výstavbu pod Kalváriou zastavil banskobystrický stavebný úrad kvôli jej nesúladu s platným územným plánom a nie kvôli pamiatkárom. O užitočnosti opatrenia PÚ SR pre mesto a Bystričanov vrátane efektívneho zabezpečenia ochrany pamiatok v meste pod Urpínom radšej pomlčíme.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman), foto: il. Bystricoviny.sk (Matej Kapusta)